Operatie apendicita

Apendicita
Intrebare postata de dddd cu 14 ani in urma

Buna ziua,

Acum o luna de zile m-am operat de apendicita flegmatoasa (asa au scris in biletul de iesire din spital)nu m-am dus in criza,ma intepa in partea dreapta la palpare dar nu rau.Mi-au facut analizele la sange si un sumar de urina ,au iesit leucocitele putin marite au spus ei si ma-u trimis pe sectia de chirurgie.Acolo domnul chirurg dupa ce ma apasat mi-a spus ca e bine sa o scot (dureri dastea eu am mai avut de circa 10 ani ma confruntam cu ele am mai fost in urgente si mi-au pus alte diagnostice dar nu apendicita).Zis si facut dr.era de garda m-am internat la 18 si la 23 ma opera .Operatia a durat destul de mult mi-a spus si sotia care ma astepta pe culoar am iesit din operatie cu niste frisoane vai mama mea.Motivatia dr.a fost ca am avut un apendic mare si pitit si a durat pana la gasit.Operatia este mare pentru o operatia de apendicita si cam sus.Ok.Toate bune si frumoase in acea noapte am cerut sa mi se puna sonda,mai bine stateam linistit a doua zi ma ustura cand urinam de saream in sus dar am trecut si peste asta.Cand a venit dr. la vizita pe la ora 11.00 ma pus sa ma ridic din pat sa merg,m-am conformat.Cu toate ca aveam niste dureri groaznice,le-am rezolvat cu fel si fel de calmante.Dupa 3 zile de la operatie m-au externat.Am scos firele in urmatoarele zile operatia sa inchis bine fara infectii etc.Am luat augumentin 4 zile dupa si ma ustura mereu cand urinam , au spus ca am o infectie urinara de la sonda si am luat nolicin 7 zile(FARA VRE-O UROCULTURA FACUT INAINTE ...ASA DUPA URECHE) dupa ce am luat nolicin la cateva zile am repetat o hemoleucograma si un sumar de urina+urocultura.Sumarul si urocultura au iesit bune (fara infectie sau altceva)dar la hemoleucograma,leucocite 11.500.Am fost la medicul de familie acesta mi-a zis sa repet hemo dupa 30 zile de la operatie.De ce va scriu.Dupa aceasta operatie am ramas cu o durere in partea dreapta sub coaste durere pe care nu o aveam inainte si ma simt asa balonat sau un pic umflat pe acea parte deasupra operatiei.Am fost la medicul care ma operat si acesta mi-a zis ca o sa ma mai doara o perioada si ca nu e nimic grav,am un colicist mai sifonat si probabil daia daca vreau il scoatem laparoscopic(ii plac banii mult).Ma enervat si ma rog la D-zeu sa nu fie ceva grav la cum ma ghiorlanit el pe acolo ca nu sunt dala sa stau dupa colegiiul medicilor.M-am dus la seful de sectie de fapt seful lui i-am prezentat situatia ma controlat si dansul un om k...si mi-a spus ca intradevar operatia este cam tare pe cusatura dar probabil de la ea si nu-si explica durerea mea,ma trimis am facut eco nimik anormal totul normal.A trecut o luna si durerea este acolo mai ales cand palpez sau stau in pozitia sezut nu este foarte dureroasa dar este stresanta.Mi-am reluat tranzitul intestinal bine,nu sunt constipat ies normal in fiecare zi,nu am facut febra,am evitat efortul ,timp de doua sapt nici macar nu am tusit.Ma oftic ca am facut p***aa sa ma operez la Ploiesti plecam in seara aia la Bucuresti si probabil eram ok.Eu am rabdarea necesara sa stau poate asa o fi pana se refac muschii etc...dar ,ma gandesc sa nu am ceva complicatii si sa se agraveze si eu sa dorm pe mine ,toata lumea a spus ca am facut ce era de facut altceva nu au ce sa zica sa mai fac(am facut doua eco la doi dr.diferiti)si nimik.Treaba mai e cu leucocitele marite asa le aveam si in acea seara daia m-au operat si cred ca nu aveam apendicita,deoarece acum tot mari sunt dupa operatie.Astept ceva sfaturi de la dumneavoastra sau de la cine sa mai confruntat cu asa ceva.Multumesc!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

Amnesia (acum 14 ani)

Acum o luna de zile m-am operat si eu de apendicita flegmatoasa.am stat 4 zile internata.eu am incizia aproape de buric,am avut 11 copci la ea.(e cam urata,dar asta e)pana acum ma simt bn,doar ca inca ma mai doare muschiul de acolo,simt ca parca mi-se rup copcile din interior si ma mai doare si locul unde am avut drena.am fost la medicul care m-a operat si a zis ca e normal,ca mai dureaza pana o sa se vindece muschii...mi-a recomandat sa iau NO-SPA atunci cand ma doare mai tare.o sa am rabdare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dddd (acum 14 ani)

Multumesc pt.raspuns.La tine se explica durerea ca este chiar la operatie si ai atatea copci...dar la mine este deasupra ei chiar sub coaste asta ma pune pe ganduri...operatia in sine nu ma doare ....mai stau si luna asta imi repet analizele si vad dupa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

armagan (acum 14 ani)

un numar crescut de leucocite reprezinta lupta data de corpul tau cu ceva strain ( bacterie, virus....), sau de la antibioticele pe care le-ai luat... dar nu sunt exagerat de marite. nu am avut probleme de apendicita dar probleme cu leucocıtele da, la copılasul meu care mult tımp a avut nu chıar febra dar a avut el ceva nedepıstat sı dupa lunı de zıle ı s-a localızat o infectie pe care am tratat-o . Ce-ti pot recomanda este propolısul - acel produs apicol cu care ışi dezinfecteaza albinele aşezamantul şi care este f bun pt ca ıtı va ajuta organismul sa se curete. Copilul meu a folosit Immuzinc- pt ıntarirea sistemului imunitar pe baza de propolis dar contine si zinc. Explica-le problema ta celor de la magazinul apicol din ce oraş stai şi ıtı vor recomanda ei doza de picaturi zilnice. multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dddd (acum 14 ani)

Multumesc am sa ma duc la plafar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIhai Cuza (acum 13 ani)

cat de dureroasa poate sa fie.. eu am fost operat de apendicita si stiu cum e.. numai eu stiu ce dureroasa e ,,Nai voie sa mananci doar sa bei ceai de chimir si acela fara zahar``un slogan de la mine ,, NU alergati mergeti normal si totu va fi bine si frumos`` Va PuP PaPa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 12 ani)

Sio prietena a fost operata de apendicita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paduraru elena (acum 12 ani)

doare cand iti face anestezia in spate???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bighescu ioana (acum 11 ani)

baietelul meu are 8 ani si de 4 zile acuza dureri abdominale,am fost la urgente(era f constipat)i-au facut clisma(Doamne ce a mai tipat)si i-au dat diagnostic de diaree,medicina la kilogram,de unde copilul meu nu iesise de atatea zile cu scaunul,l-au palpat fara diagnostic de apendicita,am facut analize si formula leucocitara arata 11,400.ni s-a spus sa mai asteptam pt ca la 15,000-16,000 e problematic iar durerile s-au mai domolit puitin adica nu mai dueaza toata ziua,ci doar una doua crize dar mai moderate ca intensitate.in rest asteptam sa vedem.luam doar no-spa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ddd (acum 11 ani)

ai voie sa bei alcool dup operatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 11 ani)

Daca nu ma doare apendicita ma pot opera?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 11 ani)

Pentru ce sa te operezi daca nu ai probleme,puneti unii niste intrebari de i se face rau si medicului si nu mai zice nimic.

Am fost operat si eu de hernie inghinala acum cateva zile, iar cateodata ma ustura operatia, dar doar la baza. Aveti si voi simptome de genul?

@alina - "sio prietena a fost operata de apendicita." - asa, si? *eyes-rollover*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 11 ani)

SI EU AM FOST operat d apendicita si mi-au scos ieri firele si azi noapte am avut frisoane si ma durea burta:|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jolanda (acum 11 ani)

m-am operat laparoscopic de apendicita,in germania.am avut o stare atipica de i-am pus pe toti pe jar,adica numai dureri care puteau avea mii de cauze. am venit la spital,analizele nu erau modificate,am mers acasa,am luat medicamente,durerile nu cedau .intr-un final am revenit in spital si medicul mi-a zis ca suspecteaza apendicita si va interveni laparoscopic.m-a intubat ,iar operatia a decurs fara probleme,a durat mai mult.m-am lamurit apoi de ce a fost totul atipic,pt ca am avut un apendic mare incolacit pe dupa intestine.am avut si dren pt 2 zile care ma jena.acum nu prea pot sa rid sau sa tusesc.la nici 72 de ore am parasit spitalul.ca medicatie postoperator nu am avut decit ceva care ma ajuta sa ies afara si sa elimin gaze si un antitrombotic odata pe zi.am facut miscare asa cum mi s-a spus.in rest totul este bine,astept sa se vindece cicatricile si sa se mai reduca balonarea.colegii mei medici au fost la inaltime...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 11 ani)

s-a operat fetita de apendicita flegmuntoasa si dupa 7 zile am venit acasa cam dupa 2 zile de cand am venit si mi-a spus ca i s-a intarit la opeatii pentru ca ea este taiata in doua locuri se intampla ceva daca s-a intarit operatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 11 ani)

M-am operat si eu luni pe 4 martie de apendicita flegmonoasa si am stat 3 zile in spital.am avut o operatie putin complicata ca era ascuns dupa intestine si a durat mai mult de 1 ora operatia.mi-au facut anestezie generala si saream din pat de frisoane dupa operatie.acum dupa 5 zile sunt acasa si inca nu pot sa merg.am niste dureri groaznice,ma albesc la piele de durere,fac cativa pasi si vreau inapoi in pat,nici drept nu pot sa merg de durere,siam deja 6 zile fara scaun...nici nu stiu cum o sa stau pe wc de dureri.
Este normal ca dupa 5 zile sa nu pot merge si sa nu am scaun inca.
Mentionez ca am 37 ani si chiar nu ma prefac,dar durerile sunt groaznice..
Nevasta-mea numai stie ce sa-mi faca nici ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dddd (acum 11 ani)

de durut cred ca este normal sa te doara...dar daca nu ai avut scaun nu este bine....asta e primul lucru care il urmaresc medici dupa operatie.....scaunul....(refacerea tranzitului intestinal)...adreseazate chirurgului care te a operat......sanatate!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denisa (acum 10 ani)

Cine stie cat dureaza operatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 10 ani)

O ora a durat operatia la mine. Este o operatie extrem de simpla, dar dupa ce trece anestezia te cam chinui vreo cateva zile. E greu si cu scaunul, eu trebuie sa-mi pun supozitoare. Eu oricum sunt mai constipata de felul meu si plina de gaze, forfoteala abdominala e destul de neplacuta. Fiecare organism reactioneaza diferit dupa o operatie. Pe mine ma dor oasele bazinului, de ex si trebuie sa ajung si la fizioterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 10 ani)

Buna ziua ... am 15 ani si pe data de 20 martie m.am operat de apendicita la spitalul de copii de la ploiesti.... in ziua in care am facut o luna d la operatie m.am reinternat in acelasi spital in sectia de pediatrie cu infectie f mare la rinichi. cand am facut 2 luni m.am reinternat in acelasi loc cu dureri foarte mari de operatie plus ca era si putin umflata. am fost trimisa la dr care ma operat si iam explicat cum si unde ma doare si mia spus sa stau linistita ca opratia este vindecata pe afara desi eu ii spusesem k ma doare pe dinauntru taietura( am svut 8 copci si a fost apendicita acuta flegmonoasa , aproape peritoita) si simteam k imi plesteste. in fine am stat int la sectia de pediatrie si mi sa facut bariu la stomac diagnosticanduma cu gastrita. la cateva zile dupa iesirea din spitl am fost de urgenta la control deoarece nici apa nu puteam sa beau ca varsam. atunci am fost trimisa la bucuresti la spitalul elias de unde mau trimis la spitalul grigore alexandrescu umde sunt internata in acest moment. si aici mi sa spus k nu am nimik la operatie desi eu le.am spus ca ma ustura foarte tare taietura, simt ca.mi plesneste mai ales dupa ce fac dus si dau cu apa la operatie. va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi ce pot face? e pot avea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina (acum 10 ani)

incearca sa te mai duci pe la eco si eu am fost operata de apendice si si de un an ma tot durea si mam decis sa ma duc sa fac un eco si mei operatzia inauntru imi este desprinsa si akuma trebe sa ma duc inapoi sa ma desfaca ca sa poata sa ma coase mai bine pe dinauntru dute nu sta asa ca este sanatatea ta si eu am fost inapoi la doctoru care mo operat si mo dat afr ca o zis ca asta nu mai tzine de el sfatu meu dute si mai fa controale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2