Durere in jurul ombilicului raspuns medic

Apendicita
Intrebare postata de angela31123498 cu 13 ani in urma

Fiul meu de 16 ani acuza de doua zile dureri in zona ombilicului.Ieri am fost la medic si la ecograf s-a vazut nisip la ambii rinichi. Dr. a spus ca aceasta ar fi cauza durerii lui.Nu are greturi,nici febra,nici usturimi cand urineaza, iar durerea este chiar la mijlocul abdomenului. Poate oate fi asta cauza sau sunt necesre si alte examinari, si daca da, care anume?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Durerile periombilicale ,difuze deobicei sunt determinate de parazitozele intestinale ( oxiuri , ascarizi , tricocefal şi chiar giardia (lamblia) intestinalis , Deci ar fi necesar un examen coproparazitologic .
Nisipul sau calculii renali ,când se mobilizează , determină dureri mai frecvente pe părţile laterale ale abdomenului(pe traiectul ureterelor) şi se însoţesc de rare hematii în sedimentul urinar. Deci este necesar şi un examen de urină .
Cu sănătate Dr. Emil Oteşteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Apendicita.

andreea (acum 13 ani)

mama mea in varsta de 50 de ani acuza dureri in zona ombilicului.precizeaza ca durerea este localizata intr-un singur punct de forma unui ban rotund ce poate sa fie?

va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mika (acum 13 ani)

ar putea fi vorba de o ernie ombilicala, frecventa la femeile mai plinute si mai ales daca au nascut mai multi copii. Daca se si umfla ceva la locul durerii atunci cand tuseste sau face un efort mare, este si mai posibila aceasta cauza.
Dar la fel de probabil este si un ulcer gastric sau duodenal, mai ales daca durerea apare mai ales primavara si toamna, ac***a legatura cu nemancarea, stresul, fumatul sau consumul de cafea. Sa incerce cu ranitidina sau alt remediu pentru afectiuni gastrice (dicarbocalm, omeran, omez...)si va face diferenta. Daca tot nu trece sa mearga la un specialist pentru analize. Succes si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mika (acum 13 ani)

revin cu scuze: am recitit abia dupa ce am trimis> corectez nu ernie ci HERNIE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gomboci Iosif (acum 13 ani)

Buna ziua...Eu la varsta de 13 ani..am fost operat de oncluzie intenstinala, iar astazi 31.10.2010.... a inceput sa ma doara din nnou stomacul....ce ar trebuii sa fac...va rog mult....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara,
Pentru orice abdomen dureros,în general , se impune un examen medical ,pentru a se depista un eventual " Abdomen acut " Natural vă cunoasteţi organismul si reactiile lui , deci nu pentru orice dureri ca spre exemplu cele date de paraziti intestinali sau indigestii .
Aveţi medic de familie , deci prezentaţi-vă !
Cu sănătate dr. emil otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beatrice (acum 11 ani)

primul simptom care l-am avut a fost o durere langa ombilic in partea dreapta,in ziua urmatoare durerea sa generalizat in jurul ombilicului dar era oricum era suportabila ,ziua urmatoare am chemat salvarea din cauza ametelilor durerii intense,si am ajuns la urgente ,acolo mi sa facut o radiografie abdominala pe gol, un consult chirurgical,si unul ginecologic si am revenit la urgente cu aceleasi simptome si mi-au pus o glucoza 5%,dupa care m-au anuntat cu regret ca nu imi pot face un ecograf si m-au expediat acasa,eu banuiam o torsiune de ovar caci stiam ca am un chist si am luat sigura medicamente ains,dupa 2 zile ma simt la fel ce mai pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beatrice (acum 11 ani)

primul simptom care l-am avut a fost o durere langa ombilic in partea dreapta,in ziua urmatoare durerea sa generalizat in jurul ombilicului dar era oricum era suportabila ,ziua urmatoare am chemat salvarea din cauza ametelilor durerii intense,si am ajuns la urgente ,acolo mi sa facut o radiografie abdominala pe gol, un consult chirurgical,si unul ginecologic si am revenit la urgente cu aceleasi simptome si mi-au pus o glucoza 5%,dupa care m-au anuntat cu regret ca nu imi pot face un ecograf si m-au expediat acasa,eu banuiam o torsiune de ovar caci stiam ca am un chist si am luat sigura medicamente ains,dupa 2 zile ma simt la fel ce mai pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olga agapi (acum 10 ani)

buna dimineata acum12 ani am fost operata de hernie ombilicara acum au aparut dureri la nivelul omilicar si sa inrosit ce se intampla ?ce-mi recomandati?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

natalia (acum 9 ani)

Buna ziua amdeseori dureri mai jos de regiunea buricului ca un fel de intepaturi ce poate fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Krisstine (acum 8 ani)

Buna ziua,in urma cu 1 an am fost operata de hernie ombilicala strangulata, acum am dureri ,usturimi si un pic umflat, iar in jurul buricului rosiatic inchis, am si o gastrita antrala si durere intr-un punct fix spre epigastru, am avut si volvulus gastric, m-am saturat de medici care consulta superficial si ne trateaza ca pe animale,daca nu si mai rau, nu inteleg acesti medici cred ca ei vor trai o vesnicie? Si ei pot pica pe mana unui coleg si nu cred ca vor fi vazuti cu alti ochi, nu mai avem medici de alta data, in plus unii medici imi spun dc nu ma opereaza, mai ales ca eu am avut in trecut 2 ulcere apoi acest volvulus chiar inainte de operatia de hernie, iar alti medici imi pun o perfuzie si imi scrie un tratament si atat, eu consider ca succesul si cunostiintele unui medic bun sunt atunci cand nu se lasa pana nu vede exact ce are si cum sa trateze acel pacient mai bn , niciodata medici nostrii nu se vor ridica la nivelul medicilor din alte tari, la noi cei buni pleaca in alte tari ,restul sunt macelari, o sa ajunga rata mortalitatii in Romania prima din Europa ptr dezinteresul, incompetenta medicilor.Bn ca vor salarii mari ,dar nivelul lor este mediocru,spaga ia, dc mai platim asigurari?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bobină Robert (acum 8 ani)

Bună ziua. Am anumite dureri în partea de dreaptă a ombilicului. Și nu mă doare constant o dată la 2 săptămâni mă apuca durerea și atunci numai când fac extensii. Dacă stau întins și nu încordez abdomenul nu am nici o problemă. Va rog frumos să îmi spuneți ce ar putea fii. V-a mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emilia (acum 7 ani)

Bună. Acum o luna am făcut operație de cezariana și de ieri am început sa fac febra și mi sa inrosit în jurul ombilicului.mă puteți ajuta cu un sfat?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11580585124 (acum 4 ani)

Bună seara am si eu o întrebare nepoțica mea în vîrstă de 9 anișori are dureri în jurul buricul a spus că mai tare o doare cînd apasă pe burtă azi a și vomitat spuneți mi vă rog ce poate fi și ce trebuie să facem

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: