Buna ziua raspuns medic

Apendicita
Intrebare postata de olgu28 cu 12 ani in urma

Buna ziua.As dori sa raman insarcinata si am un diverticul meckel neoperat(nu stiu in ce stadiu este).Ma poate pune in pericol pe mine sau pe copil?Va multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Stefan Tuca MDr. Stefan Tuca este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Diverticulul se poate inflama cu aparitia diverticulitei, poate perfora cu aparitia peritonitei,etc.
Sigur, nu e obligatoriu ca acest lucru sa se intample in timpul sarcinii dar exista si aceasta posibilitate.
Poate fi rezolvat chirurgical.

Toate cele bune!

dr.Stefan Tuca

www.stefantuca.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Apendicita.

olgu28 (acum 12 ani)

Va multumesc frumos pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Diverticulul Mekel este un rest embrionar la nivelul intestinului subtire fiind cea mai frecventa anomalie congenitala a intestnului subtire, deobicei asimptomatica,
Nu influenteaza cu nimic nici sarcina nici nasterea. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olgu28 (acum 12 ani)

Va multumesc frumos pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

diverticulul meckel este intr-un fel foarte asemanator cu apendicele, adica puteti trai o viata intreaga fara sa aveti probleme cu el, sau la un moment dat sa se inflameze si sa trebuiasca operat. la fel ca si apendicele, daca nu se inflameaza, este in general asimptomatic, si probabil ati aflat de el incidental, la o analiza pentru altceva. daca atunci cand vi s-a spus de acest diverticul nu s-a pus problema operarii lui, si nu vi s-a zis ca ar avea vreo caracteristica mai speciala (ex. sa aiba o lungime foarte mare, etc), nu ar trebui sa va ingrijorati in mod special, mai ales daca nu aveti nici un simptom, si nici analizele de sange/imagistica nu sunt modificate.
cu ce ocazie ati aflat despre acest diverticul?
daca doriti sa aflati mai multe informatii puteti citi si acest articol despre diverticulul meckel: //sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/diverticulul-meckel_980

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olgu28 (acum 12 ani)

Diverticulul Meckel mi-a fost descoperit cand am fost operata de apendicita la varsta de 10 ani.Fiind apendicita acuta,doctorii au considerat ca nu pot extrage si diverticul,programandu-ma la o luna pentru cealalta operatie.Intre timp,am intampinat probleme si mi s-a infectat operatia din cauza la fire si curatandu-ma fara anestezie,m-a durut foarte tare,mi s-a facut frica si nu am mai mers la oparatia programata ptr.diverticul.Simptome am....varsaturi,de obicei seara,dupa ce mananc,dar am fost la un ecograf si mi s-a spus ca am probleme si cu fierea,fiind marita si nu stiu daca varsaturile sunt din cauza la fiere sau la diverticul!Din cate stiu diverticulul meckel poate fi vazut doar in urma unui examen baritat...Va multumesc frumos pentru sfaturi si pentru raspunsurile dvs.!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: