Apendicita

Intrebare postata de feli80 cu 13 ani in urma

E posibil dupa 7 ani de la operatia de apendicita sa ma mai doara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

feli80 (acum 13 ani)

buna seara! in urma cu o saptamana am avut dureri groaznice in partea dreapta, mai exact in flancul drept, durere care se lasa pe picior (era amortit) si in spate in zona rinichiului. Am ajuns la urgente si dupa mai multe calmante si perfuzii, durerea s-a ameliorat. Analizele de la urgente au aratat ca la sumarul de urina au iesit hematii in urina (250), proteine in urina (100) si mai multe leucocite (12700), in schimb ureea si creatinina au iesit in limite normale. Diagnosticul a fost cam ambiguu, un medic zicea infectie urinara, iar alt medic zicea colica renala. Mentionez ca in urma cu o luna am facut un ecograf si nu s-a vazut nimic la rinichi, dar aceste dureri in flancul drept si in zona rinichiului drept le-am mai avut si acum 2-3 luni. Urmez de o saptamana tratament cu ciprofloxacina, rovatinex, (si la nevoie) flamexin si no-spa si nici o ameliorare. Iar astazi am avut din nou aceleasi simptome doar ca durerea era in spate (la rinichi) si in zona ovarelor. Medicul mi-a spus ca e posibil pietricica sa fi coborat pe uretere si din aceasta cauza sa am asemenea dureri. Intrebarile mele sunt:
1. e posibil sa fie pietre sau nisip la rinichi (desi ecograful arata ca nu!) sau e posibil sa fie infectie urinara? (mentionez ca am mai avut infectii urinare, dar de fiecare data tratate)
2. sa fac un al 2-lea ecograf si sa cer si parerea unui al 2-lea medic?
ce ma sfatuiti? multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SV Andrei (acum 13 ani)

1. semnele aparute in urma cu o saptamana se pot datora si din cauza unei colici renale (durere in flancul drept) dar si o afectiune acuta a ovarului drept (semn foarte bun fiind cel de durere ce radiaza pe coapsa dreapta, medial). Insa pentru aceste semne/simptome trebuie realizat un consult amanuntit, si nu pe fuga , ca la urgente. In ceea ce priveste rezultatele analizelor de sange, nu trebuie aplicat un tratament cu antibiotice "la nimereala", ci mai precis trebuie recoltata o proba de la nivel uretral, pentru a se evidentia o eventuala infectie urinara (asta in ceea ce priveste intrebarea legata de o eventuala infectie urinara).
2. o a 2-a parere e totdeauna buna de cerut, dar conteaza si de categoria de medic, pregatirea acestuia etc. Un examen ecografic poate evidentia prezenta unor calculi de origine renala.Mult succes si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

feli80 (acum 13 ani)

multumesc pentru raspuns! cand ma intorc din concediu (spre sf. lui august) am sa merg la un control amanuntit.....pana atunci sper sa imi tihneasca concediul si sa nu am surprize...oricum mi-am pregatit multe calmante pentru orice eventualitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 11 ani)

auziti si daca ma doare putin cand merg si ma pusca acolo la apentic si uneori cand mananc seminte ma doare si daca nu mananc nu ma doare e apendicita?spuneti urgent va rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: