Nu stiu cum sa ma controlez ca sa scap de atacurile de panica raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de margastere cu 13 ani in urma

Am o sensibilitate la inima ,am crezut ca mor si n-am murit ,nu dorm noapte decat asa in reprize,clar sunt depresiva si nu stiu cum sa ma controlez! Nu am bani pentru a merge la psiholog, invatati-ma cum sa ma controlez ca sa trec peste acest episod din viata mea, atacul de panica! Multumesc Doamne Ajuta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Iuli (acum 13 ani)

Primul gest: ia Magne B6 2/zi NEAPARAT. Al doilea gest, invata sa te controlezi, sa te relaxezi, sa iti spui ca nu se intampla nimic, sa iti deturnezi gandurile negative catre unele pozitive. Poate iti va raspunde in detaliu o doamna psiholog. Sunt atatia oameni care au ce ai tu si s-a scris de atatea ori ce e bine sa faci in astfel de cazuri incat si putea sa cauti pe net si vei gasi 1000 de idei si de solutii.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 13 ani)

Scrie un email pe *** la yahoo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

primul pas ar trebui facut la ENDOCRINOLOGIE --- afla din analize cum stai cu tiroida ,este esential!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Andra Patulea MPsih. Andra Patulea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

In terapia atacurilor de panica, primul pas consta in excluderea factorilor organici care se refera la consumul de cofeina sau amfetamine, stari de intoxicatie sau hipertiroidie.
Deci incearca sa reduci excesele de orice fel si sa faci un control endocrinolog. Apoi este foarte importanta o evaluare psihologica calitativa, in urma carei se va stabili terapia adecvata pentru tine. Daca nu iti permiti sa mergi la cabinetul psihologic iti recomand consilierea on-line care este mult mai ieftina si in acest fel psihologul te poate asista si ajuta sa manageriezi aceasta situatie.
trebuie sa lasi sa se deruleze trairile resimtite in timpul atacului de panica si nu sas le reprimi, pentru ca acest lucru n u face decat sa le intensifice. in momentul in care se declanseaza un atac de panica trebuie sa inspirio adanc si apoi sa expiri prelungit, spunandu-ti ca starile proaste te parasesc. Daca accepti situatia ca atare, lucrul de care te temi cel mai mult nu se va intampla. Acorda fricii tale timpul necesare pentru a disparea fara a o lua la "fuga".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

D. (acum 13 ani)

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/07/23/intristarea-sau-depresia-duhul-ucigasului-de-oameni-dintru-inceput-care-este-gravitatea-pacatului-sinuciderii-raspunsurile-psihiatrului-ortodox-d-avdeev/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pt D (acum 13 ani)

http://razbointrucuvant.ro/2010/07/23/intristarea-sau-depresia-duhul-ucigasului-de-oameni-dintru-inceput-care-este-gravitatea-pacatului-sinuciderii-raspunsurile-psihiatrului-ortodox-d-avdeev/ tocmai ca merg la slujbe, ma rog daca nu acasa de prea multe ori, cu elevii sigur, merg la biserica Duminica, miercurea si vinerea si in zilele de sarbatoare, trandavia ne omoara pe toti si mandria!! Doamne Ajuta!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Florentina Bocai (acum 13 ani)

Buna seara,

Iti recomand sa consulti mai intai un medic cardiolog ,apoi sa faci o evaluare clinica cu un psiholog clinician care sa iti confirme daca e vorba de atac de panica sau poate altceva.Poti merge la aceste investigatii cu trimitere de medicul tau de familie.
Sfaturile primite pe internet nu pot substitui psihoterapia facuta in cabinet,recomandata in astfel de cazuri.
Din cele spuse de tine ,doresti sa depasesti acest episod din viata ta, dar te intreb ,
cu era viata ta inainte de ,,acest episod,,?
Psihoterapia inseamana inainte de toate ...intalnirea Cu Tine Insuti !!
Esti pregatita?
Iti ofer o sedinta de consiliere gratuita la cabinet!

Numai bine ,

Psiholog Florentina Bocai
Cabinet Individual de Psihologie
Te: 0751161079
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.Bocai Florentina (acum 13 ani)

Buna seara,

Iti recomand sa consulti mai intai un medic cardiolog ,apoi sa faci o evaluare clinica cu un psiholog clinician care sa iti confirme daca e vorba de atac de panica sau poate altceva.Poti merge la aceste investigatii cu trimitere de medicul tau de familie.
Sfaturile primite pe internet nu pot substitui psihoterapia facuta in cabinet,recomandata in astfel de cazuri.
Din cele spuse de tine ,doresti sa depasesti acest episod din viata ta, dar te intreb ,
cu era viata ta inainte de ,,acest episod,,?
Psihoterapia inseamana inainte de toate ...intalnirea Cu Tine Insuti !!
Esti pregatita?
Iti ofer o sedinta de consiliere gratuita la cabinet ,daca locuiesti in Bucuresti!

Numai bine iti doresc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rica (acum 13 ani)

Este foarte important in cazul tau sa iti faci un program care sa te tina in priza si sa-ti deturneze mintea de la toate gandurile negative pe care le ai , si totodata in acest program fa multa miscare in fiecare zi alergare , plimbari prin parc , mers cu bicicleta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

primavara (acum 13 ani)

Cel mai bun remediu este sa te rogi Arhanghelului Mihail sa te ajute si sa iti ofere protectie. El va inlatura negativitatea din viata ta. Si eu am trecut printr-o stare cumplita si n-am stiut la timp ce ma putea ajuta. Dar acum stiu, asa ca ti-am impartasit si tie. Dumnezeu sa te binecuvanteze! Daca mai vrei sa vorbim ma gasesti la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 13 ani)

si eu sunt tare departe de casa,lucrez in strainatate si tot ce se intimpla acasa se reflecta asupra mea,stari de neliniste,atacuri de panica uneori cred ca am sa inebunesc,lucrul greu,dar important in viata sa-ti dai intrebarea unde vrei s-a ajungi?si care e telul vietii tale?eu procedez asa cind intru in panica,ma intreb ,merg sau nu mai departe?trebuiesc cuiva?si cine ma asteapta acasa?copii sotul si incep singura sa ma linistesc,uite miine va fi alta zi mai buna ca azi s.md,trebuie sa incercam sa ne ajutam singuri,totul depinde de noi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 11 ani)

Nu este usor sa suferi de anxietate, dar este si mai greu pentru acei oameni care nu stiu ce sa faca atunci cand un atac de panica, prevazut sau nu, isi face aparitia. Sfaturile de mai jos te vor ajuta sa faci fata si sa depasesti atacurile de panica: http://cumfacsa.ro/sanatate/mindset-si-psihologie/cum-sa-depasesti-atacurile-de-panica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daria (acum 10 ani)

Si eu am facut un atac de panica in luna decembrie si ii foarte nasol cand treci prin asa ceva pt ca se declanseaza brusc si traiesti cu frica asta de moarte si teama ai ceva la inima eu am doar 16 ani ....

..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hellen (acum 10 ani)

Fratilor,cel mai bun remediu e Hristos, nu psihologia a descoperit bolile sufletului si nici un anumit Sfant,Arhanghel,etc,concentrari,yoga,reiki,concentrari sa fii nu stiu cum. Taina impartasaniei si a spovedaniei,rugaciuni la Maica Domnului si la TOTI Sfintii si sa vedem daca mai avem atacuri de panica. Cum spune parintele Necula(va recomand umorul dansului,precum si conferintele de pe internet):Fiti cuminti, copii! Sa ma iertati,ma gandesc ca aveti intentii bune si sfatuiti omul din ce stiti si voi.Bunicile noastre de la tara cu ochii in lacrimi,erau crestin ortodoxe, de asta puteau fi asa zdravene din toate punctele de vedere.sa le urmam in darjenie. Sa nu pierdem neamul cu terapii...au si ele rolul lor,pentru omul care nu mai crede in Hristos. V-o spune un om care a avut crize de isterie,depresii,atacuri de panica,paralizie hipnica:))ce nume i-au dat si astia,simtea ca nu ma pot misca in somn cand visam ceva,am trecut pe la psiholog, pe la preot si a ramas la preot si la Hristos, In paralel am urmat si seminarul maicii Siluana-dansa la randul ei o persoana incercata-care mi-a schimbat viata:Centrul de consiliere Sfintii Arhangheli puteti cauta pe internet.Maica ajuta in proleme legate de dependenta,depresie,etc. http://www.sfintiiarhangheli.ro/. Cartea dansei:Spovedanie neterminata,Gena Geamanu.Hristos s-a inaltat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 10 ani)

In urma cu 8 ani un unchi de-al meu a fost trasnit pe camp si atunci nu prea am panicat, anii au trecut si acum de vreo 2 luni (de cand au fost furtunile) am avut cateva atacuri de panica(nu stiu sigur daca au fost atacuri de panica) dar simptomele au fost ameteala, transpiratie, batai de inima puternice, stare de pierderea constintei, stare de lesin, nu prea puteam sa respir bine si cam asa ceva si asta mi sa intamplat cam de 5-6 ori in jur de 2 luni, toate astea mi sa intamplat mergand pe bicicleta ducanduma sau venind de la servici cu gandul sa nu ma prinda norii cu descarcari electrice si sa ajung mai repede acasa sau la servici (de acasa si pana la servici sau invers trebuie sa traversez pe un camp deschis 3km), poate cineva sa imi spuna si mie daca toate astea au o legatura cu ce sa intamplat cu 8 ani in urma, si daca simptomele au fost ale unui atac de panica sau altceva , va rog mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 10 ani)

se poate scapa de atacurile de panica. Trebuie doar sa stii de ce apar, care este sursa. Intra aici www.solomonioan.ro si vei gasi raspunsuri la intrebarile tale. Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Niculcea Monica (acum 8 ani)

Cu această problemă ma confrunt si eu .este adevărat ca de 2 luni merg la psihoterapeut dar ar fi fost mai eficient sa iau si medicatie dar nu pot, ca sunt însărcinată. Sincer spre deosebire de acum 4 luni când au început atacurile ma simt mult mai bine, ele s au rarit, am nopti cand dorm cate 8 ore pe noapte. Pacat ca nu ai posibilitatea sa mergi la psihoterapeut , nu psiholog te ar fi ajutat mult. Iti recomand multa credinta si trebuie sa te lupți tu cu tine sa iti impui ca nu ai nimic, sa constientizezi de unde vin atacurile si in timp cu ajutorul lui Dumnezeu iti vei reveni. Daca ti se pare greu mergi o data la psihiatru sa iti dea tratament, eu acum 4 ani asa am făcut si am putut sa dorm din prima seara.Din pacate tratamentul fara cateva sedinte nu vindeca si cauza atacurilor, drept dovada la mine au reaparut dupa 4 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elaela (acum 7 ani)

As avea nevoie de un psihoterapeut bun in Pitești, știți pe cineva?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: