Inima raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de mihai_vieru21 cu 12 ani in urma

Buna ziua Am 31 ani .Am o stare de anxietate si sunt sub tratamentul medicului psihiatru.De vreo 3 zile ma inteapa in partea stanga a inimii , cred ca inima in interval de 2-5 secunde si apoi imi trece .Am fost si am facut EKG si nu a iesit nimic. tensiunea e buna, bataile 80-90. As putea face infarct , atac de cord ?? Ii puteti da niste detalii va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

IULIANA FŰLAS - psiholog clinician, psihoterapeut integrativ (acum 12 ani)

Mihai, te rog sa te linistesti, nu poti face infarct ! Iti scriu mai jos simptomele anxietatii pt linistea ta ..... Urmeaza tratamentul , mergi la psiholog si vei fi bine . Succes, nu e greu !

Cu drag,
IULIANA FŰLAS, psiholog clinician.

Simptome in corp:
- oboseala cronica
- simti ca nu te poti relaxa
- stare ca si cum ai fi gata sa lesini
- treceri de la cald la rece
- tensiune musculara
- durere/apasare in zona umerilor, gatului, spatelui
- amortela sau furnicaturi in maini, picioare, fata, cap
- rigiditate persistenta in muschi
- transpiratie in exces
- tremuraturi
- urinare frecventa, dorinta de a ajunge cat mai repede la toaleta
- moliciune a bratelor, picioarelor, muschilor

Simptome in piept:
- disconfort sau durere in piept
- ingrijorare din cauza inimii
- simti ca si cum te-ai forta sa respiri
- iti este greu sa respiri, simti ca te asfixiezi, respiratie scurta
- inima iti bate greu sau prea repede, palpitatii
- ritm neregulat al inimii

Simptome in stomac:
- constipatie
- balonare
- greata la gandul de a manca ceva
- senzatie de a voma

Simptome in gura:
- gust de metal, cositor sau amoniac
- foame de ceva dulce, sau nevoia de zahar
- dificultati in a mesteca
- gura uscata
- senzatia de limba umflata

Simptome la cap
- ametela,
- dureri de cap, migrene
- ca si cum ceva ti-ar strange capul, presiune
- durere la fata
- cand inchizi ochii, simti ca si cum ai fi gata sa plutesti departe
- durere in maxilar ca o durere de dinti

Emotii
- dispozitie dramatica
- greutate emotionala
- iti vine sa plangi fara motiv
- tristete

Temeri
- iti este teama de ce crede lumea despre tine
- frica de a fi prins intr-un loc fara iesire
- teama constanta de a fi coplesit de …
- frica de a fi in public
- frica de a pierde controlul
- frica de a gresi
- teama de a-ti pierde mintile
- nevoia de a sta langa o iesire, etc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai_vieru21 (acum 12 ani)

multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi bine de urmat cateva principii de stil de viata precum : eliminarea cafelei din alimentatie, evitarea produselor alimentare ca zaharul rafinat, cafeina si alcoolul, mese reduse cantitativ si dese, suplimentarea alimentatiei cu vitamine B, magneziu, exercitii fizice, odihna si somnul adanc, unele terapii de medicina alternativa( aromoterapia, terapia prin masaj, exercitii de respiratie), plantele medicinale (romanita ,valeriana, floarea de tei)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Dr. Victor Taran MDr. Victor Taran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Problemele dv sunt de origine functionala si nu trebuie sa sa va faceti probleme.
Este util sa faceti un tratament cu gemoderivate pentru 3 luni.
1. Dimineata Extract (gemoderivat) din muguri de Paducel 30 picaturi + Coenzima Q10 30mg.
2. pranz Extract din muguri de Smochin 30 picaturi.
3. seara Extract din mug de Tei argintiu 30 pic + Coenzima Q10 30 mig.
Sunt recomandate Reflexoterapia, Acupunctura, Terapia CranioSacrala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

felicia105 (acum 12 ani)

Buna ziua! Cam cu aceleasi probleme veneam si eu aici sa ma plang, dar citind raspunsul D-nei dr incep sa ma linistesc. Citind simptomele anxietatii m-am regasit in aprox 90% din ele si cu toate ca sufar de aceasta boala de aprox 10 ani, inca ma surprinde cu noi semne...citesc mereu ce este pe aceasta tema, ma documentez...si eu am dureri in zona inimii, amorteste bratul si piciorul stang..tensiunea oscileaza in jurul lui 10...pulsul mare mi l-am reglat cu bisoprolol, iau anxiolitice-de care din pacate cred ca am ajuns dependenta- am facut EKG, ECOCARDIO, dar toate au iesit bune. Si totusi, durerile persista. ..cred ca va trebui sa imi fac singura curaj si sa imi repet mereu ca e doar una din multele glume ce ti le face aceasta blestemata boala..O zi buna la toti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: