Frica de a merge cu masina raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de elena410 cu 14 ani in urma

Buna ziua!va rog sa-mi spuneti de ce de fiecare data cand ma urc in masina,ma iau transpiratiile,imi bate inima,nu mai pot respira bine? va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

buna ziua,
Pare sa fie vorba de simptome de anxietate care apare atunci cand va suiti in masina. In functie de intensitatea ei, daca va afecteaza sau nu grav, daca va determina sa nu mai mergeti cu masina, daca va preocupa mult acest lucru poate fi vorba sau nu de o fobie specifica. modalitatea de abordare terapeutica este una de obicei comportamentala (psihoterapeutica), cu un numar limitat de sedinte. daca aceste simptome apar si in alte contexte, se poate explora semnificatia psihologica din spatele lor.
multa bafta,

Dr Gabriella Bondoc
medic specialist psihiatru
psihoterapeut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua Elena410,

Imi pare rau ca intampinia ceste stari neplacute ori de cate ori te urci in masina, imi imaginez ca este nemultumitor pentru tine!
Transpiratiile, bataile accelerate ale inimii si senzatia de sufocare sunt cateva dintre simptomele atacului de panica, pentru detalii, te invit sa citestihttp://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/17-atacul-de-panica. Nu este neaparat nevoie sa fie vorba despre panica, aceleasi simptome le poti experimenta si cand ti-e frica foarte tare,a dica traiesti o stare de anxietate.
Aceste simptome enumerate de tine, se pot experimenta datorita acestei frici puternice, care ti-e declansata datorita unor ganduri referitoare la aspecte negative pe care crezi ca le poti avea in masina (cu atat mai mult daca ai avut un accident de amsina cu ceva timp in urma, sau daca cieneva apropiat tie a avut evenimente nepalcute cu masina, astfel aparand trauma psihica) si care pot fi indepartate cu ajutorul psihoterapiei de orientare cognitiv- comportamentala.
Daca nu esti din Bucuresti, prin intermediul cabinetului nostru, poti beneficia de aceste sedinte online, pentru detalii, citeste articolul:http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online

Sanatate si numai bine!

O zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victoria (acum 14 ani)

Ai asa stare pentru ca ai stari de Panica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ancutza (acum 14 ani)

Draga Elena si eu am cateodata atacuri de panica iar medicul mi-a spus ca sunt din cauza fricii sau stresului,Incearca sa te gandeste de ce iti e frica si incearca sa respiri normal si o sa vezi ca iti trece
.Daca nu reusesti sa iti controlezi respiratia o sa fii nevoita sa mergi la un psiholog pt ca din pacate starea asta nu dispare peste noapte
Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 14 ani)

Stai sa mergi cu avionul.. atunci sa te vad... masina e jucarie pe langa turbulentele din avion ;))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ecaterina.pistol (acum 14 ani)

incearca sa nu mai bei cafea dimineata pe stomacul gol.inspira adinc si expira inainte de a urca in masina .de multe ori cafeaua duce la predispozitii.iti scade gligemia transpiri stiu cum e ,e bine sa ai intodeuna ceva dulce la tine daca nu te ajuta medicul e singura solutie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GETA (acum 14 ani)

Buna ziua.Sint o persoana de 50 de ani si ma confrunt cu problemele pe care o sa le relatez imediat,de la inceputul anului 2010.Asadar:In decurs de o luna de zile,mi s-a facut rau de 3 ori,respectiv:prima oara,stateam de vorba cu cineva si,urmarindu-i gesticulatiile,m-a ametit foarte tare,am realizat ce mi se intimpla,m-a luat cu calduri,am intrerupt disscutia,m-am intors sa plec si,am avut impresia ca merg sinuos,ca nu-mi pot pastra calea dreapta in mers.Urmatoarele 2 crize,au avut loc in niste supermarcheturi si s-au manifestat la fel,respectiv,ameteli,paloarea fetei,fierbinteli si senzatia ca totul se misca in jurul meu,rafturi,marfa,etc,si ma simteam ca intr-un furnicar,nu desluseam zgomotele,discutiile din jurul meu.De atunci,mi-e frica sa mai intru in spatii mari,mi-e frica sa ies singura pe strada,pentru ca am ameteli f mari si stari de rau.Ce ar putea fi,s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ghi (acum 14 ani)

s-ar putea sa fie glicemia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua Geta,

Imi pare rau sa aud ca ai experimentat astfel de stari de rau!Cred ca nu ti-e usor!
In primul rand iti recoamnd sa mergi la medicul de familie, sa-i expui dificultatile tale si sa-l rogi sa-ti dea trimteri la cateva investigatii de specialitate, pentru a afla daca exista o cauza fiziologica pentru starile tale de rau.
Daca analizele respective, ies in limitele normalului, din ce ia desris tu, paote fi vroba despre o cauza psihologica, adica este foarte probabil sa experimentezi atacuri de panica cu agorafobie. Pentru mai multe detalii, te invit sa citesti articolele: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/17-atacul-de-panica si http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/38-atacurile-de-panic-cu-agorafobie
Asadar, ca sa scapi de aceste stari, daca nu este o cazua fiziologica, va fi nevoie sa incepi sedinte de psihoterapie cognitiv- comportamentala, in urma carora sa inveti sa ai control asupra starilor tale.
DAca nu esti din Bcuuresti , prin intermediul cabinetului nostru, poti beneficia de acest dgen de psihoterapie, online, iar pentru detalii te invit sa citesti articolul:http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online

Sanatate si succes!

O zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 14 ani)

oameni.buni. nu,mai,mergeti,dr, psih,ca, va,ia bani eu suntdin mures si eu o panica de 2ani si am dat dr psih 270 milioane un an am luatmedicamente xa me cy o gramada de med.si nimic singur mam ajutat nui aburealaam 35 si am familie sunati 0742180091 daca vreti ca nu ma am cu calculatoru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GETA (acum 14 ani)

Multumesc pentru sfaturi d-na doctor Adina Demian.In descrierea problemei mele,relatate anterior,am omis sa va spun,faptul ca am consultat un medic neurolog,chiar am stat internata la sectia neurologie a unui spital din orasul din care sint.Acolo,am facut tot felul de investigatii,pina si un computer tomograf si au fost excluse toate cauzele neurologice.Ba mai mult,am fost trimisa la un spital universitar,raminind in discutie faptul ca ar fi vorba de o afectiune ORL,dar acolo nu s-a gasit nimic in sfera ORL.Am facut o radiografie de coloana si m-i s-a confirmat spondiloza cervicala,pe care stiam ca o am,cu afectarea inelelor C5-C6,si m-i s-a spus ca am niste ciocuri pe coloana,asa zise osteofite.Tin sa precizez,ca tot timpul sint tulbure la cap,nu aud si nu vad bine.Deci,prin eliminare,a ramas problema coloanei,dar nu stiu daca problemele relatate anterior,se datoreaza acestui fapt.Mentionez ca sint o persoana sensibila,traiesc multe nemultumiri din trecut,locuiesc numai eu cu sotul si nu avem o comunicare prea buna,intr-un cuvint,ma inchid in mine,pling si sufar pentru orice.Uneori,am impresia ca nu mai pot merge mai departe.Va multumesc daca m-ati inteles si deasemenea,pentru un eventula raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geta (acum 14 ani)

Va rog sa-mi spuneti daca sedintelel de psihologie on-line se platesc si daca da,care este modalitatea.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara draga Geta,

Ca orice alta consultatie, si sedintele de psihoterapie online,se platesc, pentru mai multe detalii, viziteaza sectiunea:http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/plata-sedintelor.
Modalitatea, asa cum scrie si in articolul:http://psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online, este sa-ti faci cont , daca nu ai deja pe skype.com, si suni la unul dintre psihologii care te pot ajuta din cadrul cabinetului nostru, pentru o prima programare.

Sa-ti fie de folos informatia!

Multa sanatate si o seara frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bosnea elena (acum 10 ani)

sunt incepator auto am dat sala am reusit 24-26 dar problema mea este orasu din cauza emotiilor nu ma descurc in trafic instruct meu nu mai stie cum sa procedeze cu mine i-mi explica foarte clar dar eu nu ma-nteleg ce se petrececu mine de ce nu reusesc sa ma concentrez sa fac singura manevr invatate de el am deja 20 ore facute si eu sunt ca-n prima zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lisa (acum 10 ani)

Renunta la a conduce masina.Aceeasi stare am avut-o si eu. Am carnet de conducere dar dupa 2 ani am renuntat sa conduc ptr.ca simteam ca nu sunt stapana pe volan si mi-am dat seama de implicatiile nedorite care pot apare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11569347097 (acum 4 ani)

Soțul meu are frica si atac de panică de mașină. Deja de 4-5 ani nu mai merge cu mașina. Ce ne sfătuiți?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11576164971 (acum 4 ani)

Bună seara
Am luat de curind permisul de profesionist și nu pot conduce mașini mari. Îmi bate inima și mi se imoaie picioarele. CE pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: