Frică oribilă

Anxietate
Intrebare postata de xandra28 cu 10 ani in urma

Bună,am mai postat pe acest forum.Dar as vrea sa ma sfatuiasca cineva si sa discut cu oamenii care poate trec prin asta.De 2 luni de la moartea tatalui experimentez diverse frici,de moarte,teama sa nu fac rau cuiva sau mie care au trecut.Acum mi e frica de nebunie,de boli posibile severe..ma tem ca as putea pierde tot..am diverse ganduri prostesti gen daca...patesc ceva .ieri ascultam o piesa pt liniste cu ciripit de pasarele si la terminarea ei inca m ai auzeam pasarelele in urechi pt 1 min.fara sa judec,m am speriat si m am gandit ca am halucinaţii acum analizez orice sunet..si uneori mi se pare ca aud.ciripit..dar asta nu se intampla cand sunt singura in camera.cand e liniste sunt bine nu aud nimic.cred ca tot e din vina ca atunci cand e zgomot vreau sa identific tot si ma obosesc am durerj de cap si greturi,furnicaturi in mâini..cand sunt afara ma untreb daca aud. Sau sunt in mintea mea unele zgomote mai ..de genul unui scartait sau ceva..ma tem sa nu innebunesc si ca n am sa revin niciodată..dar am curajul sa lu po t cu situatia aceasta vreau sa stiu ce e ...va rog sa ma ascultati si sa mi răspundeţi sincer.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

loreRRR (acum 10 ani)

anxietate..de la o fobie treci la alta...pana nu o sa iti dai seama ca nu sunt reale, ci doar in mintea ta aceste frici nu rezolvi nimic. oricui ii e frica de moarte, dar nu se gandeste la asta non stop...cum sa innebunesti? am experimentat si eu fricile astea si inca le mai experimentez, dar asta e...sper sa dispara intr-o zi
te crezi lucida? atunci esti! si canalizeaza=ti energia si gandurile catre altceva util, pentru ca astea sunt doar niste frici fara temei!! bafta!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George Razvan (acum 9 ani)

Salutari, oameni buni!

Si eu am trecut si inca ma confrunt cu unele stari de acest gen. Sufar aproape zilnic. Chestia e ca atunci cand nu ma gandesc deloc la asta sunt bine. Si incet, incet am invatat sa ma cunosc, sa stiu ce stari imi da depresia si sa fiu mai calm in privinta lor.

Am citit doua carti care m-au ajutat:
-"Depresia in 60 de intrebari", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3p8Af
-"50 de semne ale tulburarilor psihice", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3pS8E .

Prima carte este sub forma de dialog pacient-doctor iar cel de-al doilea autor tine sa redea tot felul de stari intalnite de-a lungul carierei dumnealui.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: