Cum pot sa-mi revin?? raspuns medic

Anxietate Boala acuta de munte
Intrebare postata de ionela tifrea cu 13 ani in urma

Buna ziua ,am stari de frica de a ramane singura in casa sau de a merge undeva,trebuie sa am permanent pe cineva langa mine daca nu simt ca mi se face rau.am aceasta stare de vre-o 2 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (81)

maxxx (acum 13 ani)

Buna ionela,
sa stii ca suntem multi cu astfel de stari, si eu am intrat pe acest site si mi-am expus problemele si am primit multe sfaturi si incurajari, numai ca nu sunt suficiente, daca vrei poti citii cateva din raspunsurile primite la intrebarile mele , "atacuri de panica, anixietate", iar eu sunt maxx, de fapt un pseudonim, eu ma numesc Dana. Eu trec prin astfel de stari de 12 ani si nici acum n-am reusit sa le depasesc, urmez tratament medicamentos cu rivotril, aici am intrat pentru a intreba pe cei ce-mi pot spune daca hipnoza ajuta in cazul anxietatii. Voi mai intra si voi incerca sa-ti spun si tie ceea ce aflu si eu, in cazurile astea disperare e bine sa ne sprijinim reciproc.
Multa sanatate si o seara buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Infrunta-ti frica! Mergi undeva si stai singura o ora. O sa vezi ca la inceput nu o sa te simti confortabil, pe urma o sa vezi ca nu ti se intampla nimic rau (pentru ca nu are ce sa se intample!) si o sa iti treaca. Fa chestia asta in timpul zilei si mareste putin cate putin durata. In perioada cat stai singura, nu sta degeaba. Ocupa-te cu ceva. Daca esti la servici aranjeaza acte, fa curat, scrie un mail, orice. Daca esti acasa, tot asa, muta mobila, fa ceva.
Cand vei sta ziua fara probleme singura, treci la varianta mai "dura" si stai singura seara o jumatate de ora. Iesi si plimba-te pe strada sau mergi sa iti cumperi o inghetata (ceva bun). Sau trimite persoana cu care stai, ca sa ramai singura o perioada scurta, stiind ca se intoarce si poate cu ceva bun :) Mareste perioada putin cate putin. Vei capata incredere in tine si in cateva saptamani nu vei mai avea astfel de probleme. Medicamentele sunt doar adjuvante. La problemele psihice, singurele care putem face ceva suntem NOI!
Nu uita Magne B6 2/zi.
Crede-ma, vorbesc in cunostinta de cauza. Am avut o perioada in care nu ieseam din casa. Acum merg practic oriunde fara probleme :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela tifrea (acum 13 ani)

Buna.Multumesc ca ai citit pb mea. Stiu ca nu medicamentele sunt rezolvarea si nici nu-mi doresc sa devin dependenta de ele.Multumesc pentru sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geanicalin (acum un an)

Si eu am asa ceva de o lună de zile ma confrunt cu asa ceva era intr un magazin de haine si dintr o data ma luat amețeală rau mi se ip***au picioarele mi sa înfundat urechea si imi bătea inima crede am ca o sa vad jos din picioare .... Si de atunci a trecut o lună și tot asa am doar cand ies afara nsh ce sa mai fac
Ve rog sa mi spuneti si mie o metoda fără pastile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flori (acum un an)

De aproape 1 an ma confrunt cu starile de ameteala si stari de panica din orice.parca sunt mult mai precauta am ajuns în stadiul în care daca plec undeva nu plec fără pastile.cel mai mult ma ajuta calciu și mg (bine cred ca asta este doar in capul nostru)trebuie sa încerci sa te controlezi singur eu le-am tot aprofundat starile si nu este bine dar am învățat sa trec peste stiu ca este un atac de panica și nimic mai mult ...gandeste pozitiv..succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constantin (acum un an)

Vorbește despre asta cu un psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Starile tale nu sunt intamplatoare. Incearca sa-ti dai seama de unde vin, ce semnificatie au. Cand au aparut? S-a intamplat ceva important pentru tine acum 2 ani? Ai mai avut astfel de stari si in alte perioade din viata ta? Un psiholog te poate ajuta sa le intelegi si sa le depasesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

ionela tifrea (acum 13 ani)

in primul rand va multumesc ca a-ti citit pb mea.in mare parte cred ca stiu de unde mi se trage pb.cu cativa ani in urma sotul a plecat in it desi aveam o situatie destul de buna acasa.inainte de plecarea lui eram nedespartiti,eram tot timpul impreuna cu exceptia orelor cand era la serviciu.M-am trezit deodata singura,dar cu timpul m-am obisnuit.La catva timp l-am urmat si incepusem sa revenim la normal daca se poate spune asa.In oct 2006 a murit o bunica de-a mea care mi-a fost ca si o mama,de fapt tot ce stiu sa fac azi stiu de la ea.A fost o mare pierdere iar faptul ca noi eram acolo departe facea sa ne fie si mai greu.La o luna de zile o cunostinta de-a noastra a avut o pb cu politia din it si avea nvoie de ajutor.Era pb cu vizele pe atunci si eu am mers sa vb cu avocatul lui.La politie mi s-a dat o invitatie la procuratura unde a trebuit sa dau explicatii de cat timp sunt acolo si unde stau,ancheta,luat amprente si tot tacamul.Dupa care retinuta 5 zile alaturi de p***atuate.In timpul anchetei am fost vazuta la fel ca ele cu toate ca nu aveam nici cea mai mica legatura.Si-au dat seama mai tarziu dar raul era deja facut.Dupa cele 5 zile m-au pus pe avion si m-au trimis in tara.La un moment dat in timpul zborului simteam ca daca sotul meu ar fi fost acolo toate pb ar fi luat sfarsit.Am venit acasa si bucuria ca sunt lg copii mei m-a facut usor usor sa uit prin ce am trecut.Dupa ceva timp au inceput sa apara starile acestea de frica de a sta singura si de a iesi singura.Da ca ieseam sa cumpar ceva aveam senzatia ca ma duc jos de pe picioare.Acum tot timpul tb sa fie cineva cu mine,nici macar cu masina nu mai merg singura,eu care am mers singura in it 400 de km.Am fost la un psihiatru si mi-a dat tratament doar ca starile se accentuau dupa ce l-am inceput.a schimbat apoi tratamentul,dar am luat cateva pastile si apoi am renuntat.Sotul meu spune ca nu medicamentele sunt cea mai buna solutie si sunt si eu constienta de lucrul acesta doar ca nu stiu ce metoda as putea aplica sa pot redeveni pers care am fost.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IonVasile (acum 13 ani)

Atacurle de panica insotite de anxietate sunt tot mai des intalnite in societatea de astazi. Sunt stimulate de stres si se declanseaza atunci cand apare un eveniment, o situatie dificila pentru o persoana. Ti s-a facut rau pana acum? In ce consta raul, senzatie de lesin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simina (acum 13 ani)

Buna ..mie mi se intampla cam acelasi lucru .... nu pot merge in nici o parte singura iar atunci cand o fac inainte de a pleca din casa verific usa robinetul si curentul de foarte foarte multe ori ...o data chiar mam intors din drum pentru a vedea daca leam inchis caci nu eram sigura desi o facusem de multe ori...dupa care pe strada sau kiar cand astept liftul ma uit insistent in stanga si in dreapta in spatele meu si cu ganduri ca cineva ma urmareste ..... si tot drumul ma gandesc daca o sa dea o masina peste mine ...daca se leaga cineva de mine ...daca si iar daca ....din cauza asta am inceput si am parte de anxietate am ajuns de 2 ori la urgenta din cauza ca mam panicat atunci cand simteam cami amorteste o parte a capului ...dar totul era creat de mine ...sai zic asa ..ceva de genul autodistrugere ...bine e un cuvant cam dur dar eu imi induceam corpul in eroare acum ma simt mai bine iau vitamine ... si ma gandesc ca totul e bine si va fi bine... dar sa sti inca am acele atacuri de panica atunci cand ma doare cate ceva ...imi vine in gand ca e posibil sa am ceva ff grav si mi se taie respiratia ...inima imi bate cu putere ... totul tine de noi trebe sa ne controlam ... doamna psiholog eu nam avut nimik care sa mi se intample pur si simplu ....plang din orice ...e suficient ca cineva sa se uite urat la mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Se pare ca esti o persoana sensibila, in orice caz. Poate nu in ultiul timp nu ti s-a intamplat nimic, dar posibil ca pe parcursul vietii (al coplariei, adolescentei) comportamentul unor persoane din jurul tau sa fi fost neadecvat si de aici nesiguranta ta. Oricum, este un pas inainte ca esti realista si incerci sa te autoconvingi ca nu se va intampla nimic rau. Mergi la psihoterapeut, la psiholog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Probabil ca doresti sa uiti de evenimentele stresante prin care ai trecut, dar primul pas pentru a depasi nesiguranta si frica este sa iti dai seama de ceea ce ai simtit si ai gandit atunci. Dupa ce te vei intelege foarte bine pe tine vei putea merge mai departe. Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

am facut atac de panica acum 2 ani la moartea mamei mele! de atunci ma tratez cu bilomag, rivotril,paluxetil la recom unui psihiatru! pana a merge la psih eram abonata la urgenta! acum sunt bine dar mai am de munca cu mine pana voi fi cea de altadata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

o intrebare pt. d-na psiholog; atacul de panica se vindeca complet in timp? voi ramane dependenta de acest tratament?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Atacul de panica este un simptom, care poate sa dispara in timp, dar nu de la sine. Nu ajunge sa tratezi simptomul (cu medicamente), trebuie sa ajungi la cauze. In acest caz, al atacului de panica, poate fi vorba de mai multi factori: evenimente traumatizante, o structura de personalitate anxioasa, dificultatea de a deveni independenta si altele. De aceea, o cura psihoterapeutica este indispensabila, aceasta fiind ocazia de a intelege si de a depasi cu adevarat frica inconstienta ce declanseaza atacul de panica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simina (acum 13 ani)

Ma scuzati nºam mai intrat de cateva zile ... nu nu am fost la nici un psihoterapeut ...nici psiholog din pacate .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

aveti dreptate!Acest"simptom" l-am dobandit la moartea mamei mele care a facut infarct la 59 ani! Nu-mi venea sa cred ca se moare asa usor,de atunci anxietatea ca pot pati la fel sa cuibarit in creierul meu ajungand la atacuri de panica! azi sunt mult mai bine ca acum 2 ani am facut si cateva sedinte cu un psiholog dar aceasta mi-a zis ca singurul medic al bolii mele sunt eu!Sa gandesc pozitiv si sa o las pe mama sa se odihneasca in pace sau o sa ajung intr-un ospiciu! deci mi-a dat 2 alternative ori clachez......sau ma ridic,si incet dar sigur merg mai departe! Am ales a2a varianta si sunt 80% vindecata,desi acum 2 ani nu credeam ca voi mai trai! Multumesc pentru sfat, voi tine cont de ce mia-ti spus si voi mai face cateva sedinte....rau nu-mi pot face! PT. SIMINA :du-te n-ai alta solutie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simina (acum 13 ani)

Multumesc ....nu stiu daca am scris mai sus insa acum sunt mai bine ....asa cum zice o prietena de a mea la ce foloseste sa te gandesti la cei mai rau cand poti sa te gandesti la lucruri frumoase lucrez la autocontrol inca :) si o fac chiar bine ...imi pare rau pt tine pt mama ta dar gandeste pozitiv e acolo sus si sigur isi doreste sa fi bine ...nu are rost sa te distrugi singura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfat! Am luat-o de la inceput si sunt sigura ca voi reusi sa fiu femeia de altdata,totul e sa fiu sustinuta de cei din jurul meu! Ce intelegi cand spui ,,sunt mai bine" ?
Tu urmezi vreun tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabry (acum 13 ani)

Buna ziua,problema asemanatoare am si eu,doar ca sunt barbat.Sunt sigur ca sunt multi barbati in aceeasi situatie dar probabil nu au curaj sa admita.Am 23 de ani,timid am fost mai mereu dar inteleg ca e alta treaba anxietatea,nu am neaparat evenimente ce m-ar fi marcat,dar de aproximativ un an, in public incep sa transpir,ma inrosesc,tremur,mai ales daca sunt femei in jur si totusi nu inteleg de ce pt ca nu simt neaparat o stare emotionala.Nu am servici si ma gandesc ca asta ar fi problerma ca ma simt inferior?Poate ami oferiti un sfat doamna doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 5