Cum pot dormi si trai normal raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de 3050 cu 14 ani in urma

O deceptie profunda in viata de cuplu mi-a produs o grava depresie Zilnic, ore intregi nu ma pot concentra decit pe asta .Am avut chiar o criza de panica.Totul pe fondul unei insomnii mai vechi.Sint hipertensiv dependent de tratament medicamentos.Doresc sa ma pot gindi si la altceva decit necazul mare pe care l-am trait.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua. Nu stiu daca ati solicitat ajutor de specialitate si nici in urma cu cat timp a survenit deceptia. Este important de stiut, pentru ca in functie de aceste doua aspecte, demersul necesar poate fi diferit. Daca lucrurile sunt recente, atunci este nevoie sa elaborati situatia, pana cand suferinta se va estompa. Puteti face asta de unul singur sau puteti apela la ajutorul unui psihoterapeut. In privinta insomniei mai vechi, trebuie depistate cauzele. Curaj !

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua,
Putine lucruri dor mai tare decat deceptiile in relatia de cuplu, pentru ca dau o grea lovitura increderii in ceilati si in propria persoana, in stima de sine, pun sub semnul intrebarii sau anuleaza brusc planuri de viitor si felul in care ti-ai inteles trecutul si mai rau decat atat afecteaza capacitatea de a te mai atasa de altcineva.
Omul isi pune multe intrebari: cum de s-a intamplat, cine si cu ce a gresit, cine si ce nu a vazut etc.
In crizele existentiale e nevoie de ajutor de obicei de scurta durata, 10-12 sedinte de psihoterapie. Regasirea echilibrului poate insemna inceperea unui nou drum, cu conditia trecerii sanatoase prin aceasta perioada de "doliu" .
Nu ezitati sa apelati la ajutor, despre cum se iese din suferinta ar fi nevoie sa stim cu totii, dar din pacate nu se invata la scoala.

Cu respect,
Dr Gabriella Bondoc
medic specialist psihiatru
psihoterapeut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitriu Mariana (acum 14 ani)

Si eu am o deprese auxiliara de 7 ani ma tratez la dr.psihiatru am facut si sedinte de psihoterape urmez un tratament cu doxepin, aprazolan serlift. netrazepan ma simpt bine dar pe data de 8-02-2010 am avut o interventie chirurgicala si pur si simplu ma dat peste cap fac atac de panica pe care il faceam si inainte acum mi sa dublat doza de aprazolan si la prinz deci aprazolanu e de 0,5 mg farmacista mi-a spus ca trebuia sa mi se schimbe sa-mi fii dat alt ceva inloc de aprazolan si eu nu pot sa schimb tratamentulam o opsese mi e frica vreau sa merg cu asta pe care il am, vreau un sfat multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angelboy1985braila (acum 14 ani)

asta e ID meu de mess! daca vreti sa aflati cum puteti iesi din starile acestea anxioase hai sa vb pe mess! Multa sanatate si liniste sufleteasca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: