Copil de 10 ani cu atac de panica raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Ina36 cu 13 ani in urma

In urma unei laringite care ne-a adus la spital din cauza sufocarii, copilul meu a ajuns sa aiba episoade fregvente de atac de panica. Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna dimineata!

Daca forma de atacuri de panica nu are un substrat cauzal de natura fiziologica, atunci copilul se confrunta cu o teama pentru sanatatea sa, a pierdut controlul. In acest caz are nevoie de mult sprijin, sustinere, atentie, sa il asigurati ca laringita a trecut si el va fi bine. Daca atacurile persista, consultati un psiholog.
Numai bine!

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Filipa (acum 13 ani)

Cand eram copil, am facut o criza urata de spasmofilie. Multa vreme dupa aceea plangeam noaptea, aveam cosmaruri, ma temeam de orice. Dupa ce mi-a rezolvat medical problema, mama m-a dus la preot. Mi-a citit niste dezlegari, nu tin mine ce, ca au trecut multi ani de atunci. Am inceput sa nu mai am cosmaruri la gandul ca Dumnezeu are grija de mine. Poti incerca si tu sa-l duci la biserica la un preot cu har. Preotii sunt, unii dintre ei, buni psihologi. Ca medicamente paleative, ii poti da eva care sa-i dea senzatia ca sunt pt problema lui. Sa suga vit C SAU ORICE TABLETA INOFENSIVA , dar care sa-i dea impresia de siguranta ca nu va mai face crize de sufocare. Poti incerca si un tratament homeopat, recomandat de catre un specialist in homeopatie. Personal am foarte mare incredere in HOMEOPATIE, pt ca a rezolvat in familia mea unele probleme carora nu le-a venit de hac med alopata. SANATATE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ina36 (acum 13 ani)

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si pentru promptitudinea lor, imi sunt de mare ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SEVERIN (acum 13 ani)

E BINE SA TE DUCI LA UN PREOT,SI EU AM AVUT ATACURI DE PANICA SI MIA TRECUT.INCEARCA PRIN A TE SPOVEDI MAI INTI ,RUGACIUNEA MINTI SI POST.SF MASLU. PAZA MINTII ARE LEGATURA CU RUGACIUNEA MINTII.0742503675.pt.un sfat bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

in copilarie am facut deseori atacuri de panica insotite de senzatia de sufocare si lipsa de aer, cauza era un abuz asupra mea de care nu puteam sa vorbesc. crizele au persistat mult timp. asigurati-va ca nu sunt si alte cauze ale atacurilor mascate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ina36 (acum 13 ani)

Am tinut cont de sfaturile primite si am actionat in paralel pe toate fronturile: am mers la preot, la medicul de familie, la psihologul scolar, am recurs chiar si la un tratament homeopat.
Inca nu vreau sa ma bucur, dar s-ar putea sa fie ceva rezultate.
Multumesc inca o data celor care mi-au scris.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ina36 (acum 13 ani)

Tratamentul primit a fost Lachesis CH30- baietelul meu este gelos pe tati, acest lucru a fost foarte important in stabilirea tratamentului.
Deocamdata suntem bine, dar mai astept sa treaca o perioada pana voi putea sa ma bucur pe deplin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 12 ani)

tareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

betina (acum 12 ani)

ce sunt si astea vai de capullor la astia care au facut intrebarile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan (acum 12 ani)

care a fost prima echipa de fotbal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 11 ani)

de unde ancep ca nu stiu de unde? si ce ma voi face ................................. aolo...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: