Ce pot sa am? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de alexander1212 cu 14 ani in urma

Domnilor doctori ce pot avea am senzatia ca lesin tot timpul sau chiar mi se face rau,am iesit azi afara(10 aprilie 2010)si la un moment dat am inceput sa vad in ceata inima imi batea cu repeziciune si aveam senzatia ca lesin,ca mi se face rau.si va spun ca nu numai aztazi am avut aceste senzatii le am de fiecare data cand ies afara de cel putin 4 luni sau chiar 5 luni nu stiu ce sa fac simt ca nu mai rezist..am de fiecare data frica ca mi se intampla ceva rau ca o sa patesc ceva plus ca am ameteli in acele momente va rog ajutati-ma cu un sfat ce sa fac?am 25 de ani si fumez cam 5 tigari pe zi,mi se infunda urechiile ca si cum a-si fi in avion,si vad cam in ceata,poate fi vorba de un accident cranio-vascular sau de o anxietate mai puternica sau o anemie mai puternica ce sa fac la ce medic trebuie sa merg?va rog ajutati-ma ca simt ca nu mai rezist?va spun ca in luna octombrie am fost in italia si am consumat niste hasis cu niste prieteni si la un moment dat mi sa facut rau de am lesinat si parca de atunci viata mea sa schimbat poate fi vorba de o intoxicatie pe undeva la creier sau in alta parte?va rog sin suflet ajutatima va rog mul la ce doctori sa merg?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Desi doar din citeva cuvinte scrise de tine nu se poate pune un diagnostic si nu se poate da un verdict, o ipoteza la ceea ce se petrece cu tine ar putea fi ca experimentezi niste atacuri de panica pe fondul vinovatiei pe care o simti in legatura cu consumul de hasis impreuna cu prietenii din Italia. E putin probabil sa fii "intoxicat la creier" in sensul de a mai avea vreun efect hasisul consumat in octombrie.
Eu iti recomand o sedinta la un psiholog ca sa ii explici "pe viu" toate astea, el iti poate spune daca sint atacuri de panica care se pot trata prin psihoterapie sau daca iti recomanda sa faci si alte investigatii medicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua Alexander. Citeste si raspunsurile postate la intrebarea ta de acum 2 zile.
Daca tulburarile au debutat imediat dupa acel episod din Italia, inseamna ca este necesar sa consulti un medic specialist psihiatru. De regula, substanta din hasis nu da o astfel de simptomatologie, dar poate nu era (doar) hasis ; daca era o substanta din categoria "etnobotanice" (magic, special gold, generation 2012, etc.), atunci te poti astepta sa fie de acolo (tulburare indusa chimic, de acea substanta). Simptomatologia ta se va remite dupa cateva zile, pana la cateva luni de tratament, sub monitorizarea (saptamanala - lunara) a unui psihiatru. Nu stiu in ce zona ai domiciliul, pentru a te indruma cat mai bine...Cu bine.

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexander1212 (acum 14 ani)

buna ziua...locuiesc in sectorul 6,pe strada economu cezarescu,nr.47,bucuresti,va pot spune ca cam din acele momente cu patania din italia am inceput sa ma simt altfel,am senzatia ca sunt lesinat tot timpul iar tot ce se petrece in jurul meu nu prea realizez si vad in ceata,va spun ca nici somnul nu ma ia decat pe la ora 4-6 dimineata ,tot timpul gandul meu este la ce pot sa am de ce traiesc astfel de momente cand ma fac bine,nu stiu ce sa mai fac,va rog ajutati-ma poate exista tratament medicamentos pentru asa ceva sa imi revin cat mai repede la persoana care eram inainte(plin de viata....acum nu mai am chef de viata sunt lipsit de viata)astept raspuns cat mai favorabil va rog mult ajutati-ma va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Alexander,te poti adresa la Spitalul Studentesc (in Regie- vad ca stai foarte aproape), sau la camera de garda a Spitalului Obregia (in Berceni). O consultatie cu medicul de garda te va edifica in mod sigur. Daca ajungi la Obregia intr-o zi de lucru, intre orele 9 si13, ne poti vizita si pe noi (sectia XVI - Toxicomanii - nu te speria de titulatiura:) ).
Cu bine.

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianana (acum 14 ani)

Si eu cam aceleasi simpome ca ale tale, adica stari de lesin, oboseala continua, vedere incetosata, palpitatii. Este vorba de anxietate, ultima perioada probabil a fost mai agitata, mai stresanta + drogurile care ti-au pus capacul, ti-au dezechilibrat sistemul nervos-vegetativ. Nu sunt medic, dar inteleg foarte bine prin ceea ce treci pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie. Nu am tot timpul senzatiile astea, imi apar din cand in cand, dar e sunt destul de nasoale momentele acelea.Incearca sa iesi din monotonie, din rutina, mai ales din starea asta de frica. Esti perfect sanatos din punct de vedere fizic! Fa altceva, gandeste-te la altceva si mai ales incearca sa vorbesti cu cineva. Te ajuta foarta mult! Mergi totusi sa-ti faci un control medical sa te linistesti ca din punct de vedere fizic esti perfect sanatos! Nu trece cu una cu doua, trebuie sa ai rabdare, ca pana la urma o sa treaca! Daca vrei sa vorbesti cu cineva care trece prin ceea ce treci si tu poti sa-mi scri pe adresa de mail: [email protected]. Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 11 ani)

Buna ziua d-lor doctori.va rog din suflet ajutati-ma si pe mine cu un sfat.In urma cu 2 ani,in august lui 2010 am fost in germania,si am fost intoxicat cu "hasis", nu am consumat,ci am inhalat de la o alta persoana ce fuma intr-o incapere.si de atunci simt cum viata mea sa schimbat.tot timpul ochii mei sunt rosi,mi se face rau cand iau mai mult contact cu oamenii,obosesc foarte tare cand depun efort fizic si transpir de la cel mai mic efort depus.ma ia cu furnicaturi in tot corpul cand ma enervez un pic. Vreau sa spun ca nu m-am drogat niciodata si nu consum alcool,ci doar ocazional.de fumat fumez dar nu sunt inrait eu am fost o persoana foarte energica,aveam chiar si 2 locuri de munca dar din luna noiembrie lui 2010 am mai lucrat vreo 2 luni si au inceput starile astea.va rog ajutati-ma ca simt cum viata mea sa schimba pe zi ce trece tot mai mult.vreau sa spun ca fizic si psihic sunt bine dar ochii mei sunt rosi,obosesc foarte tare cand depun efort si transpir.sigur e din cauza la "hasisul"ala, odata inhalat sa mi fi afectat creierul,pt ca altceva stiu ca nu ar avea de la ce am 24 de ani si astea au inceput repet,cand mam intors din germania.va rog din suflet ce imi recomandati va rog ajutati-ma ca simt ca nu mai rezist.cred ca am fost destul de explicit va rog dati-mi un sfat.va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: