Cat poate dura pana la vindecare de anxietate raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de joan cu 10 ani in urma

Buna seara. locuiesc in barcelona, am axietate generalizata, s-au m-ai bine spus o am de vreo 5 ani, atacurile le faceam o data la 2 luni, s-au la o luna, dar acum de 3 saptamani le am in fiecare zi, si dureaza ore in care ma simpt foarte rau. de o saptamana am fost la un medic psihiatru de aici, mi-a dat tratament cu trankimazin 0,5 mg de doua ori pe zi, si citalopram de 20 mg, luat jumatate o data pe zi. m-am simptit cat de cat bine 2 zile, iar astazi au revenit starile de rau, nu stiu ce sa m-ai fac s-au ce sa m-ai cred. vreau sa stiu daca v-oi scapa de starile astea vreodata, daca imi voi reveni, ca simpt ca nu m-ai pot lupta. am uitat sa spun varsta , am 44ani, si locuiesc singura in barcelona toata familia mea e in tara. va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac sa scap de aceasta boala insuportabila. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,

Inteleg ca va este foarte greu cu aceste simptome foarte intense de anxietate! De asemenea, cred ca va lipsesc persoanele dragi - mai ales in astfel de momente cand nu mai stiti cum sa procedati pentru a va insanatosi.

Spuneti-mi va rog, in acesti 5 ani ati mai urmat si alte tratamente cu anxiolitice sau antidepresive ?
Puteti descrie mai multe despre atacurile de panica cu care va confruntati, cum ar fi, durata atacurilor de panica si simptomele care va supara.

Stati linistita, deoarece, cu vointa, perseverenta si rabdare va puteti recapata starea de echilibru in aproximativ 3 luni!

Despre eficienta psihoterapiei cognitiv-comportamentale in tratarea anxietatii si panicii, puteti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/panica/

Daca doriti, va pot trimite articolul prin email.

In plus, distanta nu reprezinta un impediment. Dvs. puteti apela la sedintele de psihotarapie online audio-video. Eficienta, durata si costul acestora sunt similare sedintelor din cabinet.

Accesand acest link puteti citi mai multe despre psihoterapia online:
http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online/

Mai mult, puteti sa va inscrieti si intr-o platforma profesionala de tratare a tulburarilor anxioase.
Aici puteti gasi informatii despre platforma noastra de tratament a anxietatii genaralizate, atacurilor de panica:
http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online-a-anxietatii/

Sper ca aceste informatii va sunt utile!
Daca - va pot ajuta si cu alte informatii imi puteti scrie si pe mail.

Sa aveti o zi mai buna!
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

joan (acum 10 ani)

buna seara. Multumesc ptr raspus. Inainte cand aveam atucurile de ansietate care nu erau toata ziua, erau o data la 2 luni, luam in fiecare zi o tableta de valeriana, nu am luat antidepresive. Acum de cand atacurile de anxietate au aparut in fiecare zi se manifestau prin batai foarte repede ale inimi, pulsul crescut, o senzatie ca ceva ma strange de gat, tremurat in genunchi, tremurat i n muschii piciorelor si ai bratelor, frica ca mi se v-a intampla ceva, ca lesin, acestea sunt starile, si m-ai mult lipsa poftei de mancare, ceea ce ma preocupa foarte mult, am slabit 4 kg, in trei .saptamani. Nu mi-e pofta de nimic de mancare, cum ma gandesc ca trebuie sa manac am stare de voma, si din cauza asta ma simpt si foarte slabita. Daca ati putea sa ma sfatuiti ce pot sa fac sa-mi fac pofta de mancare. Spunea-ti ca puteti sa-mi trimiteti acel articol, chiar va rog. VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
Imi pare rau pentru acutizarea simptomelor de panca si lipsa apetitului!
Dna. analizele le aveti la zi, ati fost si alt medic in afara de psihiatru?
Este recomandat sa faceti si un examen medical general, chiar puteti merge si la endocrinolog.

Scrieti-mi va rog, la adresa de email: [email protected]
Amintiti-mi acolo despre problema dvs., ca sa va pot trimite articolele din site.

Multa sanatate!
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721.349.765

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 10 ani)

Buna ziua doresc sa stiu care este cel mai bun tratarea stafilococului coagulazo negativ.
Am facut niste analize de sange si este rezistent la toate antibioticele.
Doresc sa stiu daca se poate trata in vreun fel.
Multumesc
http://www.transportmarfa-international.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioan (acum 10 ani)

incearca sa efectuezi mai multe excursii in aer liber si eu sunt stan patitul am luat n medicamente si degeaba lasa,mi adresa de mess sau email sa corespondam o zi buna nelu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary (acum 8 ani)

Da o să scapi...dar în primul rând trebuie ajutat cu tratamentul așa cum ți_a prescris medicul își fac efectul în timp...chiar dacă la început mai simți răul....mult curaj....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: