Atacuri de panica raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de cml cu 12 ani in urma

De aproape 1 an de zile am o stare de oboseara,intepaturi in partea stanga sub coaste,respir foarte greu,ma sufoc prin somn,fac atacuri de panica chiar si de 2 3 ori pe zi.Mi am facut toata analizele si toate mi au iesit bine..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Sorin (acum 12 ani)

Intepaturi in partea stanga sub coaste am si eu inca de pe la 7 ani (acum am 32). Am banuit inima. Am facut toate testele posibile si toti doctorii mi-a spus ca sunt nevralgii intercostale.
M-am obisnuit cu ele pentru ca am avut atatea in care sa nu mi se intample nimic (inafara faptului ca stau 2-3 secunde fara sa respir).
Intre timp m-am lasat de fumat. Mi se pare ca sunt chiar un pic mai rare. Iarasi - am observat ca putina miscare ajuta. In legatura cu atacurile de panica - eu am avut la inceput - o forma usoara. Nu stiu daca si la dvs. sunt din aceeasi cauza, dar rocomandarea mea este sa nu va mai stresati cu asta asa mult mai ales daca v-ati facut toate testele (ecografie, ekg, etc.)

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 12 ani)

mergi la un psihiatru bun, pentru ca atacurile de panica duc la depresie si vezi daca mai e cazul sa mergi si la un cardiolog.
eu am fost doar la psihiatru si e ok, numai ca tratamentul e pe un an de zile .
sanatate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Stress, oboseala, poluare, tutun. Modificati-va un pic regimul de viata si atunci se va modifica si starea de sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 12 ani)

problema Atacului de panica am avut-o cred ca mai bine de un an in urma unui soc emational puternic .mergeam in fiecare luna la urgente.salvarea mi-a venit de la o prietena care trecuse si ea prin asa ceva si multi spune-au ca e "bonlav inchipuit" am urmat un tratament Natural si de jum.de an nu mai am probleme.eu sunt din Bacau daca te intereseaza ai mailul meu [email protected] iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Irina Paraschiv MPsih. Irina Paraschiv este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

In conditiile in care ati mers la medic si v-ati facut toate analizele, atunci cauza atacurior de panica este psihologica.
Va sfatuiesc sa mergeti la un psihoterapeut care va discuta cu dvs si va afla cauzele acestor manifestari.
Mai mult, va lucra cu dvs tehnici specifice care sa rareasca aparitia atacurilor de panica, pentru ca in cele din urma acestea sa dispara.

Terapia cognitiv comportamentala s-a dovedit a fi foarte eficienta in tratarea atacurilor de panica.
Va sfatuiesc sa nu amanati consultul psiholog deoarece o frecventa de 2-3 ori pe zi pt stari de panica poate avea implicatii mai mari pe perioade lunga de timp, inclusiv oboseala pe care o simtiti sau depresie.

In speranta ca v-am putut fi de ajutor,

Irina Paraschiv
Consilier si psihoterapeut
LifeMap Consiliere si Psihoterapie
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

FELICIA19122760 (acum 12 ani)

cel mai bun lucru e sa mergi urgent la un psihiatru bun si cu un tratament usor vei scapa la fel de usor cum ai intrat.asculta sfatul unui prieten care a trecut prin asta si ptr ca la noi in tara notiunea de a merge la psihiatru e prost inteleasa,nu acceptam sa mergem la medic si ajungem legume.asa ca nu astepta si tu ca mine sa ajungi la depresie ca o vei trata mult mai greu.si altceva,mergi urgent la preotul tau,parohia ta ,ma rog,spovedestete,si dute la cat mai multe MASLURI.te ajuta 100% treaba asta,credema pe cuvant.dumnezeu ajuta pe toti cei care ii cere ajutor.te rog eu fa asa si o sa-mi multumesti.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FELICIA19122760 (acum 12 ani)

cel mai bun lucru e sa mergi urgent la un psihiatru bun si cu un tratament usor vei scapa la fel de usor cum ai intrat.asculta sfatul unui prieten care a trecut prin asta si ptr ca la noi in tara notiunea de a merge la psihiatru e prost inteleasa,nu acceptam sa mergem la medic si ajungem legume.asa ca nu astepta si tu ca mine sa ajungi la depresie ca o vei trata mult mai greu.si altceva,mergi urgent la preotul tau,parohia ta ,ma rog,spovedestete,si dute la cat mai multe MASLURI.te ajuta 100% treaba asta,credema pe cuvant.dumnezeu ajuta pe toti cei care ii cere ajutor.te rog eu fa asa si o sa-mi multumesti.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FELICIA19122760 (acum 12 ani)

cel mai bun lucru e sa mergi urgent la un psihiatru bun si cu un tratament usor vei scapa la fel de usor cum ai intrat.asculta sfatul unui prieten care a trecut prin asta si ptr ca la noi in tara notiunea de a merge la psihiatru e prost inteleasa,nu acceptam sa mergem la medic si ajungem legume.asa ca nu astepta si tu ca mine sa ajungi la depresie ca o vei trata mult mai greu.si altceva,mergi urgent la preotul tau,parohia ta ,ma rog,spovedestete,si dute la cat mai multe MASLURI.te ajuta 100% treaba asta,credema pe cuvant.dumnezeu ajuta pe toti cei care ii cere ajutor.te rog eu fa asa si o sa-mi multumesti.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FELICIA19122760 (acum 12 ani)

cel mai bun lucru e sa mergi urgent la un psihiatru bun si cu un tratament usor vei scapa la fel de usor cum ai intrat.asculta sfatul unui prieten care a trecut prin asta si ptr ca la noi in tara notiunea de a merge la psihiatru e prost inteleasa,nu acceptam sa mergem la medic si ajungem legume.asa ca nu astepta si tu ca mine sa ajungi la depresie ca o vei trata mult mai greu.si altceva,mergi urgent la preotul tau,parohia ta ,ma rog,spovedestete,si dute la cat mai multe MASLURI.te ajuta 100% treaba asta,credema pe cuvant.dumnezeu ajuta pe toti cei care ii cere ajutor.te rog eu fa asa si o sa-mi multumesti.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda (acum 12 ani)

Poate fi o durere datorata destinderii colonului (prin acumulare de gaze de la digestie/balonare) .Referitor la problemele din timpul somnului- fa o inregistrare a somnului, intreaba un medic pneumolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cml (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri . O sa tin cont.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 12 ani)

Aceleasi simptome le am si eu. Intepaturi in cosul piptului cu radiere in partea stanga pana in umar. Senzatia ca nu am aer cand respir. Hemicorpul stang manifesta amorteli, senzatii diferite la temperatura, senzatia de rece, mai ales la extremitati, amorteala faciala pe partea stanga, cand ma barbieresc simt ca ma doare partea stanga a fetei, am palpitatii in zona inimii, intepaturi si furnicaturi pe hemicorpul stang, interesant ca se manifesta doar pe partea stanga. Am facut investigatii la cardiologie, reumatologie, pneumologie, neurologie, toate sunt bune. Am fost si la psihiatru, mi-a dat un sedativ f. putenic care ma dat mai tare peste cap. Nu am mai continuat. Am constatat urmatoarele(utile si pentru restul care au simpome asemanatoare) : ma simt mai bine daca fac sport(mai ales innotul), mersul pe jos in oras, antistress forte(de la dr. Ionut Morar) care e pe baza de plante nu sitetic ca lexotanilul cu care nu sunt de acord si pe care mi l-a dat direct doctorul psihiatru si care am inteles ca, creaza dependenta dupa un timp(e practic ca un drog), renuntarea la fumat(in timpul inhalarii se inteteau durerile si intepaturile in piept), alcoolul in cantitati omenesti(adica o bere sau 2 cel mult pe zi sau 2 pahare de vin rosu) face bine. In rest, nu stiu ce sa mai fac, ca nu am mai gasit remedii. Astept si alte pareri sau sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cineva (acum 12 ani)

Ascult/o pe Felicia si du/te la psihiatru sau psiholog, acum depinde de cat de grave sunt atacurile de panica. Eu am trait cu atacuri de panica 5 ani de zile, in timp ele s/au dezvoltat si au luat alta intorsatura, am incercat cu psihologi dar nu vred ca am gasit psihologul bun la cel moment sau daca ma simteam o saptamana mai bine ziceam ca gata a trecut. Dupa 5 ani de zile am facut o depresie urata de tot, nici dusmanilor mei nu le doresc sa treaca prin ce am trecut eu insa am avut puterea de a ma duce singura la psihiatru si am rezolvat in timp problema. Am gasit o psiholoaga extraordinara careia ii multumesc si in ziua de azi pentru tot ce a facut pentru mine insa sa stii ca am facut recadere la catev aluni de la intreruperea tratamentului si a fost iar un calvar...problema depresiilor este ca oricand pot reveni iar dupa o depresie trebuie neaparat sa ai grija de tine in sensul de a nu te supune la stres prea mult. Devii mult mai sensibil dupa o depresie, crede/ma dupa 3 ani inca mai am probleme. Fa tot ce iti sta in putere sa nu ajungi la depresie, cauta psihiatru cauta psiholog, tine/te de ei, du/te la programari si intr/adevar du/te la MASLU, si eu am fost in perioada depresiei si m/a ajutat enorm sa stii. O poti rezolva din timp nu ca mine, e destul de nasol sa fii sensibil la orice emotie sau la orice factor stresor. Iti doresc sanatate si fa ceva acum cat nu e tarziu!!! Iar pentru Razvan sugerez psihoterapie cognitiv comportamentala cu un psiholog foarte bun! Sportul si relaxarea ajuta enorm insa sedinte de psihoterapie cognitiv comportamentala au fost sfinte pentru mine!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza_con (acum 12 ani)

Cunoasteti pe cineva care are o durere, cunoasteti pe cineva care se scoala mai obosit decat s-a culcat, care este lipsit de energie toata ziua, care este constient de pericolul telefoanelor mobile pe care le tinem mult prea aproape de noi, care doreste sa slabeasca ac***a garantia ca va ramane la aceeasi grutate?
Doriti sa aflati ce puteti face pentru a imbunatati viata dvs. si a celor dragi voua? Stiti cum puteti obtine echilibrul perfect intre sanatatea, timpul liber si banii dvs.?
Va propun participarea la un seminar de dezvoltare personala : "Cream echilibrul total pentru viata ta”prin hologramele energetice Cie Aura, unde veti descoperi cum puteti sa va echilibrati toate domeniile vietii ajutand alti oameni.
Prezentarea, demonstratii si detalierea afacerii se tin in zilele de miercuri, la ora 18:30, la Ibis Hotel Gara de Nord, sala Enescu.
Hologramele energetice, de care aveti mare nevoie, puse la dispozitie sunt:
1. Pure Energy Plus (holograme pentru restabilirea echilibrului energetic)
2. Rest Quiet (holograme pentru restabilirea unui somn odihnitor)
3. Pure Relief (holograme care interactioneaza cu organismul tau pentru a reduce rapid sau chiar elimina durerea )
4. Sinus Alergie Relief (pentru reglarea si atenuarea problemelor generate de alergii si sinusuri)
5.EMF (impotriva radiatiilor emise de telefoanele mobile, laptopuri, televizoare, etc.)
6. CX2 Professional Strength Energy (pentru sportivi sau persoanele ce depun un efort fizic sustinut, in vederea imbunatatirii semnificative a rezistentei, concentrarii, performantelor)
7. Sistemul pentru managementul Greutatii (holograme, bratara, ceai instant, capsule, spray de gura, lipici pentru holograme, CD informativ)
8. multe alte produse atractive ce urmeaza sa apara in perioada imediat urmatoare: pentru cresterea imunitatii, pentru renuntatul la fumat, pentru reglarea diabetului, pentru potenta, bratari de energie, ceaiuri pentru energie sau somn linistit, etc.
Locurile fiind limitate va rugam sa confirmati interesul si prezenta dvs la telefonul de mai jos, sau adresa de e-mail.
Pentru informatii suplimentare, (cum ar fi sistemul de recompensare si comisioane, foarte INTERESANT), va stau la dispozitie :), sau, puteti sa va informati suplimentar si sa comandati direct de pe site-ul meu http://www.andaconstantin.cieaura.com
Tel mobil:0723.478.413/0758.135.789, adresa e-mail: [email protected];
Cu multa bafta in descoperirea unui remediu fenomenal.
Aminteşte-ţi să le zâmbeşti celor pe care-i iubeşti,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza_con (acum 12 ani)

Cunoasteti pe cineva care are o durere, cunoasteti pe cineva care se scoala mai obosit decat s-a culcat, care este lipsit de energie toata ziua, care este constient de pericolul telefoanelor mobile pe care le tinem mult prea aproape de noi, care doreste sa slabeasca ac***a garantia ca va ramane la aceeasi grutate?
Doriti sa aflati ce puteti face pentru a imbunatati viata dvs. si a celor dragi voua? Stiti cum puteti obtine echilibrul perfect intre sanatatea, timpul liber si banii dvs.?
Va propun participarea la un seminar de dezvoltare personala : "Cream echilibrul total pentru viata ta”prin hologramele energetice Cie Aura, unde veti descoperi cum puteti sa va echilibrati toate domeniile vietii ajutand alti oameni.
Prezentarea, demonstratii si detalierea afacerii se tin in zilele de miercuri, la ora 18:30, la Ibis Hotel Gara de Nord, sala Enescu.
Hologramele energetice, de care aveti mare nevoie, puse la dispozitie sunt:
1. Pure Energy Plus (holograme pentru restabilirea echilibrului energetic)
2. Rest Quiet (holograme pentru restabilirea unui somn odihnitor)
3. Pure Relief (holograme care interactioneaza cu organismul tau pentru a reduce rapid sau chiar elimina durerea )
4. Sinus Alergie Relief (pentru reglarea si atenuarea problemelor generate de alergii si sinusuri)
5.EMF (impotriva radiatiilor emise de telefoanele mobile, laptopuri, televizoare, etc.)
6. CX2 Professional Strength Energy (pentru sportivi sau persoanele ce depun un efort fizic sustinut, in vederea imbunatatirii semnificative a rezistentei, concentrarii, performantelor)
7. Sistemul pentru managementul Greutatii (holograme, bratara, ceai instant, capsule, spray de gura, lipici pentru holograme, CD informativ)
8. multe alte produse atractive ce urmeaza sa apara in perioada imediat urmatoare: pentru cresterea imunitatii, pentru renuntatul la fumat, pentru reglarea diabetului, pentru potenta, bratari de energie, ceaiuri pentru energie sau somn linistit, etc.
Locurile fiind limitate va rugam sa confirmati interesul si prezenta dvs la telefonul de mai jos, sau adresa de e-mail.
Pentru informatii suplimentare, (cum ar fi sistemul de recompensare si comisioane, foarte INTERESANT), va stau la dispozitie :), sau, puteti sa va informati suplimentar si sa comandati direct de pe site-ul meu http://www.andaconstantin.cieaura.com
Tel mobil:0723.478.413/0758.135.789, adresa e-mail: [email protected];
Cu multa bafta in descoperirea unui remediu fenomenal.
Aminteşte-ţi să le zâmbeşti celor pe care-i iubeşti,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza_con (acum 12 ani)

Cunoasteti pe cineva care are o durere, cunoasteti pe cineva care se scoala mai obosit decat s-a culcat, care este lipsit de energie toata ziua, care este constient de pericolul telefoanelor mobile pe care le tinem mult prea aproape de noi, care doreste sa slabeasca ac***a garantia ca va ramane la aceeasi grutate?
Doriti sa aflati ce puteti face pentru a imbunatati viata dvs. si a celor dragi voua? Stiti cum puteti obtine echilibrul perfect intre sanatatea, timpul liber si banii dvs.?
Va propun participarea la un seminar de dezvoltare personala : "Cream echilibrul total pentru viata ta”prin hologramele energetice Cie Aura, unde veti descoperi cum puteti sa va echilibrati toate domeniile vietii ajutand alti oameni.
Prezentarea, demonstratii si detalierea afacerii se tin in zilele de miercuri, la ora 18:30, la Ibis Hotel Gara de Nord, sala Enescu.
Hologramele energetice, de care aveti mare nevoie, puse la dispozitie sunt:
1. Pure Energy Plus (holograme pentru restabilirea echilibrului energetic)
2. Rest Quiet (holograme pentru restabilirea unui somn odihnitor)
3. Pure Relief (holograme care interactioneaza cu organismul tau pentru a reduce rapid sau chiar elimina durerea )
4. Sinus Alergie Relief (pentru reglarea si atenuarea problemelor generate de alergii si sinusuri)
5.EMF (impotriva radiatiilor emise de telefoanele mobile, laptopuri, televizoare, etc.)
6. CX2 Professional Strength Energy (pentru sportivi sau persoanele ce depun un efort fizic sustinut, in vederea imbunatatirii semnificative a rezistentei, concentrarii, performantelor)
7. Sistemul pentru managementul Greutatii (holograme, bratara, ceai instant, capsule, spray de gura, lipici pentru holograme, CD informativ)
8. multe alte produse atractive ce urmeaza sa apara in perioada imediat urmatoare: pentru cresterea imunitatii, pentru renuntatul la fumat, pentru reglarea diabetului, pentru potenta, bratari de energie, ceaiuri pentru energie sau somn linistit, etc.
Locurile fiind limitate va rugam sa confirmati interesul si prezenta dvs la telefonul de mai jos, sau adresa de e-mail.
Pentru informatii suplimentare, (cum ar fi sistemul de recompensare si comisioane, foarte INTERESANT), va stau la dispozitie :), sau, puteti sa va informati suplimentar si sa comandati direct de pe site-ul meu http://www.andaconstantin.cieaura.com
Tel mobil:0723.478.413/0758.135.789, adresa e-mail: [email protected];
Cu multa bafta in descoperirea unui remediu fenomenal.
Aminteşte-ţi să le zâmbeşti celor pe care-i iubeşti,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza_con (acum 12 ani)

Cunoasteti pe cineva care are o durere, cunoasteti pe cineva care se scoala mai obosit decat s-a culcat, care este lipsit de energie toata ziua, care este constient de pericolul telefoanelor mobile pe care le tinem mult prea aproape de noi, care doreste sa slabeasca ac***a garantia ca va ramane la aceeasi grutate?
Doriti sa aflati ce puteti face pentru a imbunatati viata dvs. si a celor dragi voua? Stiti cum puteti obtine echilibrul perfect intre sanatatea, timpul liber si banii dvs.?
Va propun participarea la un seminar de dezvoltare personala : "Cream echilibrul total pentru viata ta”prin hologramele energetice Cie Aura, unde veti descoperi cum puteti sa va echilibrati toate domeniile vietii ajutand alti oameni.
Prezentarea, demonstratii si detalierea afacerii se tin in zilele de miercuri, la ora 18:30, la Ibis Hotel Gara de Nord, sala Enescu.
Hologramele energetice, de care aveti mare nevoie, puse la dispozitie sunt:
1. Pure Energy Plus (holograme pentru restabilirea echilibrului energetic)
2. Rest Quiet (holograme pentru restabilirea unui somn odihnitor)
3. Pure Relief (holograme care interactioneaza cu organismul tau pentru a reduce rapid sau chiar elimina durerea )
4. Sinus Alergie Relief (pentru reglarea si atenuarea problemelor generate de alergii si sinusuri)
5.EMF (impotriva radiatiilor emise de telefoanele mobile, laptopuri, televizoare, etc.)
6. CX2 Professional Strength Energy (pentru sportivi sau persoanele ce depun un efort fizic sustinut, in vederea imbunatatirii semnificative a rezistentei, concentrarii, performantelor)
7. Sistemul pentru managementul Greutatii (holograme, bratara, ceai instant, capsule, spray de gura, lipici pentru holograme, CD informativ)
8. multe alte produse atractive ce urmeaza sa apara in perioada imediat urmatoare: pentru cresterea imunitatii, pentru renuntatul la fumat, pentru reglarea diabetului, pentru potenta, bratari de energie, ceaiuri pentru energie sau somn linistit, etc.
Locurile fiind limitate va rugam sa confirmati interesul si prezenta dvs la telefonul de mai jos, sau adresa de e-mail.
Pentru informatii suplimentare, (cum ar fi sistemul de recompensare si comisioane, foarte INTERESANT), va stau la dispozitie :), sau, puteti sa va informati suplimentar si sa comandati direct de pe site-ul meu http://www.andaconstantin.cieaura.com
Tel mobil:0723.478.413/0758.135.789, adresa e-mail: [email protected];
Cu multa bafta in descoperirea unui remediu fenomenal.
Aminteşte-ţi să le zâmbeşti celor pe care-i iubeşti,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorin (acum 12 ani)

Pe langa 100 de asa-zise "raspunsuri" cu reclame mascate am vazut si unele bune.

Eliminand sursa atacurulor de panica - eliminati atacurile. Consilierea psihologica e buna dar eu nu as pune-o pe primul loc.
Cum spunea cineva mai sus - plimbari usoare in aer liber 30min/zi, innotul, ceva actvitate fizica ajuta sigur.
Si - inca o data - daca testele au iesit ok - lasati panica la o parte. Nu aveti de ce. Am acelasi tip de dureri mult mai rare de cand fac miscare si nu le dau importanta.

Tratamentul "cu indiferenta" :) este si el bun. O sa vedeti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luciea (acum 10 ani)

Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Vedeti cum stati cu tiroida.Intre timp consumati zilnic ceai de sanzaene.
Multa sanatate va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21539667343 (acum 5 ani)

atac panica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: