Atacuri de panica raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de alissa cu 12 ani in urma

Buna ziua am atacuri de panica de 5 ani am urmat tratament de specialitate apoi unul homeopat deoarece doresc sa raman insarcinata.De 3 luni am urmat tratament pentru infertilitate cu estrogeni si progesteron in timpul acestui tratament atacurile de panica s-au intensificat.Intrebarea mea este daca atacurile de panica pot fi date si numai de dereglari hormonale? Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Stimata doamna,
Tratamentul medicamentos sau homeopat in cazul atacurilor de panica amelioreaza simptomele pe perioada tratamentului. Daca ati oprit tratamentul pentru atacurile de panica, acestea vor reveni treptat si se pot intensifica. Pentru rezultate optime in cazul atacurilor de panica este necesar ca tratamentul dumneavoastra sa fie combinat cu psihoterapie.
Va urez mult succes.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Anumite dereglari hormonale pot determina simptome asemanatoare atacurilor de panica. Trebuie sa va adresati unui medic pentru un diagnostic corect.
Pentru a obtine rezultate pe termen lung si pentru a preveni recaderile, tratamentul medicamentos al tulburarii de panica trebuie insotit de psihoterapie (va recomand terapia cognitiv - comportamentala).
Multa sanatate si succes in demersul dvs de a avea un copil!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua!
Maternitatea are legatura cu relatia cu mama dvs (Mama poate fi si cea care v-a crescut nu neaparat cea naturala) Nu cred ca o dereglare hormonala duce la un atac de panica Exista o stransa legatura intre corp si psihic si orice boala are o baza psiho. De accea nu oricine face infart sau ia un virus sau in cazul dvs are o tulburare hormonala .Corpul de multe ori spune ceea ce ti se intampla in suflet Desigur poti sa nu fi constienta de ce ti se intampla astfel de lucruri si stresul creste acum mai ales ca vezi ca nu ai cele doua liniute mult asteptate
Eu iti recomand o psihoterapie de lunga durata cum ar fi psihoterapie psihanalitica Gasiti cabinete pe copsi.ro sau pe siteurile asociatiilor de psihoterapie psihanalitica
Si infertilitatea este de natura psihica chiar daca e a lui, a ta sau poti considera ca fiind o problema de cuplu
Iti doresc o cale sanatoasa de ati gasi resursele si sa-ti intalnesti copilul mult dorit cat mai curand!

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Dna psiholog Panculescu,

dati-mi voie sa va corectez. In primul rand se spune "infarct", nu "infart", si se scrie "a-ti gasi resursele" - de la a iti gasi resursele (nu "ati gasi").
In al doilea rand, ca profesionisti, trebuie sa facem distinctia intre parerile noastre personale ("nu cred ca o dereglare hormonala duce la un atac de panica") si faptele dovedite stiintific; exista anumite tulburari care pot determina simptome asemanatoare atacurilor de panica, iar a trata un astfel de pacient prin psihoterapie fara a investiga si posibilele cauze fiziologice, inseamna nu doar sa-i iei banii degeaba, dar si sa-i prelungesti suferinta (probabil ani de zile, in cazul unei terapii de lunga durata pe care o recomandati).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Dna psiholog Stancescu,
Corpul ne povesteste despre ceea ce se intampla in suflet Sunt sigura ca a inteles foarte bine ceea ce am scris.

Mai mult de atat nu vreau sa comentez raspunsul dvs desi sunt sigura ca asteptati o replica

Agresivitatea nu se rezolva intr-o terapie cognitivista

Cu stima,
Ioana Panculescu

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alissa (acum 12 ani)

Multumesc Frumos pentru raspunsuri din pacate la mine terapia nu a functionat deoarece sunt foarte reticenta in materie de doctori psihologi de exemplu ce a raspuns doamna psiholog Ioana Panculescu ca maternitatea are legatura cu mama mea , faptul ca am probleme de ordin hormonal si ovulatia nu exista nu vad legatura cu mama.Inca odata va multumesc pentru raspunsuri si daca am suparat pe cineva imi cer scuze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Alisa , nu ai cum sa superi pe cineva, fiecare vede lucrurile intr-un mod propriu

O psihoterapie te va ajuta atata timp cat vei avea incredere in terapeutul tau

Ai aici variante ,,

Cert este ca cel mai bine pentru linistea ta este sa incepi o terapie Numai tu stii ceea ce ti se potriveste

Cu drag
Mult succes

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 12 ani)

intotdeauna au o legatura foarte strinsa tratamentele hormonale cu anxietatea sau depresia. trebuie sa ai f mare grija,inclusiv contraceptivele te pot afecta. Intreaba medicul pshihiatru inainte de a incepe orice fel de tratament. Cred ca este mult mai bine ptr tine sa-ti rezolvi problemele legate de sist nervos si pe urma restul.Trebuie sa mai tii cont ca aceasta boala(a sist nervos) afecteaza intrg corpul inclusiv aparatul genital.Te pot asigura ca am avut trei caderi depresive.Sfatul meu este daca poti sa urmezi YOGA sau masaje relaxante.Pina la urme pastilele nu fac altceva decit sa dea dependenta.MULTA BAFTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: