Atacuri de panica

Anxietate
Intrebare postata de dianna.dia cu 14 ani in urma

Buna seara,ma numesc diana si am 17 ani jumate...de un an de zile fac un fel de atacuri de panica,mie imi este foarte frica de foarte multe lucruri de exemplu:apa,fluturi,caini,injectii,lift,inaltimi,in urma cu 2 saptamani m-am operat de apendicita..imi era foarte frica..cand am ajuns in sala de operatii si mi s-a spus s ama intind pe masa de operatii sa imi pun abranula m-am inrosit pe tot corpul,m-au apucat transpiratiile,tremuram toata pur si simplu cimteam cum tremura toti muschii pe mine,simteam o dificultate in a respira,simteam o stare de lesin,,dupa seara cand a venit asistenta sa imi faca antibioticul prin branula iar am facut la fel aceleasi simptome,,,vreau sa spun ca am facut cam 5 atacurii de panica in 2 zile..aceleasi simptome le simt si cand sunt in locuri inguste de exemplu cand sunt in lift,ma apuca tremuratul,nu simt ca nu pot sa respir,,aceste simptome dureaza cam 15-20 de minute..doctorul care m-a operat de apendicita,a spus ca pe viitor poate sa devina o problema destul de serioasa,si ca am imaginatia foarte bogata si ca totul este pornit de la creier,dar eu nu vreau sa reactionez asa,pur si simplu nu ma pot controla cand simt senzatia de frica imi apar acele simptome sunt foarte nelinistita agitata tremur gandesc negativ respir greu am senzatii de lesin...
va rog spuneti-mi si mie ce pot face pentru a rezolva aceasta problema?
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

vein (acum 14 ani)

Va programati la un doctor psihiatru! E singura solutie! Nu aminati! Boala se poate agrava.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bercuci (acum 14 ani)

Ciao Diana .Am citit despre problema ta care intra-devar stiu ca este extrem de neplacuta .O solutie foarte simpla si eficienta este terapia cu flori de Bach si anume sa incepi cu Rescue Remedy pe care il poti achizitiona on line din fericire se gaseste acum si in Romania.Este o terapie de tip homeopatic cu efecte la nivel energetic.In Bucuresti exista si cativa specialisti care folosesc cu succes aceasta terapie inocua si fara contraindicatii. Anexez cateva informatii despre Florile de Bach:

1.Traim intr-o epoca in care tot contribuie in a ne face sa devenim straini fata de noi insasi:ritmurile de viata de munca,dar mai ales atribuirea unei exesive valori din partea societatii a ceea ce parem si nu a ceea ce avem in suflet.O distanta care devine si mai dramatica cind ne raportam la propriul nostru corp,incercam sa-l plasmam dupa placerea noastra cu diete si gimnastica dar ii ignoram ritmurile si exigentele . In acest abuz fata de noi insine cele mai penalizate sunt sentimentele,vin tinute pe margine,cit mai departe de constienta si comportamentul nostru.Toate acestea nu pot dura la infinit,mai devreme sau mai tarziu sensul de oprimare inmugureste.In povestea fiecaruia aceasta rebeliune se numeste ''simptom''.Fie fizic fie psihologic simptomul este un mesaj care vorbeste despre noi..noua insine.Spune ca ceva nu merge ca ne facem rau singuri .Ca sa sufocam semnalele de alarma ca raspuns noi incercam sa-l facem sa taca indopandu-ne cu medicamente.Ca si cind vazind un semafor pe rosu noi incercam sa-l stingem in loc sa oprim masina.Cea mai mare parte a medicinei de azi functioneaza asa dind atentie simptomului nu persoanei.Multe descoperiri stiintifice recente au demonstrat ca intr-un fel sau altul boala este expresia unui disconfort profund care cuprinde toata persoana si la nivel psihic si fizic.Ei atunci este de tratat persoana in totalitatea ei ,nu doar boala.Aceasta este de fapt scopul floriterapiei.Ca sa ne vindecam spunea Bach este necesar sa schimbam radical propria perspectiva mintala :sa schimbam starea de spirit,atitudinea,opiniile.Doar asa se da ascultare mesajului cifrat care ajunge la noi prin intermediul simptomului si ne indreapta atentia spre partea noastra interioara profunda care reclama disperat atentie si ingrijire.Obiectivul fiind armonia interioara si implicit a intregii persoane nu se poate trata corpul agresindul cu medicamente ,e necesara o terapie non violenta care utilizeaza puterea irezistibila a dulcetii florilor .Bach a descoperit ca florile sunt prieteni cu vibratii particulare si o speciala putere terapeutica e o metoda blanda dar foarte eficienta ,bazata pe forza naturii nu a substantelor chimice,florile neactionind la nivel chimic ci vibrational.
In momentul acesta remediile Bach figureaza printre metodele de terapie care in 1983 au fost recunoscute si recomandate de Organizatia mondiala a Sanatatii. Bach insusi a afirmat ca terapia nu este in masura sa ofere raspunsuri la toate problemele dar este de mare ajutor in a rezolva multe probleme ale corpului dar mai ales ale psihicului.

REMEDII SI CUVINTELE CHEIE CORESPUNZATOARE 1)-Agrimony- durere ,suferinta interioara,frica de singuratate,frica de certuri si litigii,de concurenta si competitii 2)-Aspen-frica fara un fundament rational,angoasa,panica 3)-Beech-excesiv sens critic ,intoleranta(se da predominant la copii in faza de crestere ) 4)-Centaury-servilism 5)-Cerato-neincredere in propria judecata,nesiguranta 6)-Cherry Plum-frica de a pierde controlul 7)-Chestnut Bud -repetarea acelorasi greseli de comportament ,superficialitate 8)-Chicory-posesivitate,invadarea intimitatii altora ,tendinta de a manip**a,carente afective 9)Clematis-a fi distrat,fuga in fantazie,lipsa de interes pentru prezent 10)-Crab Aple-senzatie de a fi murdar(fizic sau spiritual) ,rusine (se da de obicei pentru purificare ,la persoane cu defecte fizice sau care au suferit abuzuri) 11)Elm -oboseala extrema ,senzatia de a nu face fata propriei vieti 12)Gentian-depresie din cauze cunoscute,descurajare 13)-Gorse -disperare 14)Heather-egocentrism,teroarea fata de singuratate 15)Holly-gelozie,invidie ,suspiciune ,neiubire de sine insusi 16)Honeysuckle-trairea in trecut,dificultatea de a accepta schimbarile 17)Hornbean -oboseala mintala rasfrinta pe fizic 18)Impatiens-nerabdare,tensiune 19)Larch-sens de inferioritate,neincrederea in propriile capacitati 20)Mimulus-frica de lucruri sau situatii concrete,timiditate 21)Mustard-tristete profunda fara motiv,depresie din cauze necunoscute 22)Oak-excesiva implicare in munca si indeplinirea propriei datorii 23)Olive-epuizare fizica si mintala intensa 24)Pine-autocritica,sentiment de vinovatie excesiv 25)Red Chestnut-frica si preocupare excesiva pentru cei dragi 26)Rock Rose-teroare ,panica 27)Rock Water-rigiditate (mintala care pe fizic se manifesta prin afectiuni si dureri la nivelul coloanei )stereotipie 28)Schlerantus-nesiguranta in alege intre doua lucruri -situatii ,instabilitate 29)Star of Bethlehem-stat de soc,a se da batut ,blocaje psihologice in urma unui soc 30)Sweet Chestnut-angoasa,dezolare 31)Vervain-entuziasm excesiv,fanatism 32)Vine-vointa de a domina stapani,ambitie exagerata 33)Walnut-hipersensibilitate la influentelle exterioare si schimbari (floarea emigrantului) 34)Water Violet-singuratate cautata voit,orgoliu excesiv,sens de superioritate 35)White Chestnut -dialog interior logorant 36)Wild Oat-nehotarire fata de calea de ales in viata,insatisfactie 37)Wild Rose-resemnare ,apatie 38)Willow-autocompasiune,amaraciune Acestea sunt pe scurt cele 38 de remedii voi continua cu fisa amanuntita a fiecarei flori .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

malex1 (acum 14 ani)

Draga Diana,la varsta ta,mai ales,e intr-adevar greu sa-ti fie teama de aproape orice.De spatii inguste si mie mi-e teama,dar daca imi impun,ma controlez foarte bine.Eu as incerca sa asociez lucrurile de care mi-e tema cu lucrurile de care nu imi este.De ex.,ti-e teama de fluturi(poate din cauza ca tu nu vezi frumusetea lor in starea de fluture,ci uratenia coconului din care au iesit.Cred ca de flori nu ti-e teama.Gandeste-te la o floare frumoasa,floarea ta preferata,chiar, si asociaza-o imaginii de fluture.Gaseste-le caracteristici comune.La fel si cu alte lucruri.
Iti doresc vindecare si liniste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristea Maria (acum 14 ani)

Buna Diana ceea ce povestesti tu cu parere de rau iti spun, nu cred ca sunt atacuri de panic dupa cate stiu eu atacul de panica nu dureaza 15-20 de minute de acceia trebuie sa te adresezi unui psiholog si el te va indruma ....te rog sa nu mai amani ca ai doar 17 ani si viata merita traita te pop si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vrapcea (acum 14 ani)

Poate fi mai putin de la creier si mai mult de la o problema de sanatate (organe interne etc.) sau poate o carenta (lipsa calciu etc. in organism).

Ati incercat sa faceti mai mult sport?

Sportul (efortul fizic) intareste sanatatea si mareste increderea in fortele proprii si diminueaza STRESUL!

Un organism sportiv are mai putina frica/teama de orice, decat un organism slabit (sedentar).

Apoi veti avea o capacitate de control asupra stresului mult mai buna (adica n-o sa va mai pese prea mult de orice lucru/situatie ... o sa fiti mai rezistenta in orice situatie ...).

Adolescentii, fiind mai mult sub controlul creierului "reptilian" (instinctiv) au tendinta sa exagereze orice ... in realitate nimic nu merita sa ne stresam prea mult ("Ce-i mult nu-i bun" :)

All the best!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian357 (acum 14 ani)

Buna,Diana! Eu sunt o persoana care a avut de furca cu atacurile de panica,dar pe care le-am invins cu ajutorul Domnului.
La mine au inceput in urma cu aproape 6 ani, si habar nu am avut ce se intampla .Am avut senzatii de moarte iminenta,parca imi venea sa lesin din orice care ma speria,cam toate simptomele pe care le descrii tu.Ce mai simteam ca nu voi scapa toata viata de aceasta boala-cosmar.Sfatul meu pe care ti-l dau din inima este sa te duci ACUM la un medic psihiatru , si el iti va gasi cel mai potrivit tratament medicamentos. La mine a functionat sertralina(Zoloft)+recomandarea de a face multa miscare in aer curat,adica plimbari de relaxare in parc.
Si ,te sfatuiesc din tot sufletul sa mergi,daca poti, macar in fiecare Duminica la biserica,iti va face incredibil de bine ajutorul Lui Dumnezeu si rugaciunile catre El.Daca esti din Bucuresti mergi la Manastirea Rdu-Voda ,acolo se afla moastele Sfantului Nectarie ,Vindecator al multor boli,am simtit puterea lui personal.In urma cu vreo 6 luni am intrerupt brusc tratamentul pe care il faceam,desi este total contraindicat sa faci acest lucru,si minune, nu am avut nicio reactie adversa de atunci pana azi,si nici nu a mai fost vreo alta revenire a acelor atacuri de panica cu care m-am luptat atatia ani!Iti doresc sanatate multa,esti tanara si vei scapa usor de problema daca vei face ceea ce trebuie sa faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana2827 (acum 14 ani)

Nu mai fii asa sperioasa, ai 17 ani, ce griji poti sa ai la 17 ani? Asculta-ma pe mine ca nu ai nimic, si iti spun din experienta, trebuie sa te mobilizezi si sa-ti infrangi frica, ca nu ai ce face. Daca vrei sa primesti ajutor de specialitate, du-te la un psiholog sa te invete cum sa infrunti viata si ce trebuie sa faci ca sa-ti tii sub control starile pe care le ai. Esti mai emotiva si mai sensibila ca altii, asta este problema, esti afectata de toate intamplarile mai putin fericite, incearca sa faci miscare, sa faci un sport, daca stii sa inoti ti-as recomanda inotul, daca nu, alearga de 3 ori pe saptamana 30 minute in jurul blocului si vei vedea ca te vei simtii mai bine. Faptul ca te afecteaza lucruri din societate care pe altii nu-i afecteaza in mod normal te oboseste si ai ajuns intr-un punct critic si nu te-ai tratat si acum organismul se apara de tine efectiv, adica se sperie de orice lucru. Nu e nimic grav, incearca sa te odihnesti mai mult, sa faci baie cu aroma de levantica, sa mergi pe la un masaj, sa mananci sanatos (salate, peste, etc), eventual du-te la o clinica sa-ti ia sange sa vezi cum stai cu calciu si magneziu si obligatoriu du-te la un psiholog sa te invete cum sa respiri cand simti ca ai aceste stari si te vei simtii minunat. Iubeste viata, gandeste pozitiv si incearca sa vezi lucrurile bune si frumoase din ea. Ai 17 ani, sunt cei mai frumosi ani, iubeste pe cineva asa cum n-ai facut-o niciodata si vei vedea ca toate relele se vor sfarsi. Nu e un lucru rau sa fii sensibil, ce s-ar face societatea daca ar avea numai oameni insensibili. Iti doresc multa sanatate si capul sus!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana25467126 (acum 14 ani)

Incercati sa dormiti cel putin 7 ore pe noapte,sa nu consumati cafea sau orice contine cofeina,deasemeni ciocolata,cola,pepsi.V-as recomanda o consultatie la neurolog si o encefalograma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan Alexa (acum 14 ani)

Salut Diana...vreau sa iti dau un sfat..nu stiu cat de util iti va fi,dar pe mine m-a ajutat putin,dar destul.Sfatul asta il stiu de la profesoara mea de religie.Ea ne-a spus ca gandurile rele ii cuprind pe toti si ca noi nu ne putem bate cu ele,nu le putem elimina definitiv...ceea ce putem face e sa le punem in contra ganduri bune.Cu alte cuvinte atunci cand esti gata sa intri in panica sa incerci sa te gandesti la ceva frumos,la ceva ce te-a marcat poate candva...si sa incerci sa te concentrezi asupra emotiei aceleia.
E adevarat cand se spune ca totul este in mintea noastra.Mintea umana e foarte complexa,frumoasa,incurcata...de aceea e vital sa te cunosti foarte bine.
Ai putea sa te duci la un psihiatru...si poate ca te va ajuta destul...cat sa treci peste starile tale interioare care te saboteaza.Sunt multe posibilitati prin care poti sa te ajuti.
Nu stiu ce sa iti mai spun...ai numai 17 ani jumate...eu cred ca vei reusi sa treci peste micul tau obstacol...la fel cum cred ca si eu voi trece peste al meu.Nobody said it was easy:D
Voi termina comentariul meu printr-un citat revelant,suna cam asa:"Nu dispera cand soarta te apasa si nici nu plange de-al tau destin,caci dupa un chin viata-i mai frumoasa cum dupa o ploaie ceru-i mai senin''.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurelia93 (acum 14 ani)

buna diana cat despre op si frica cu care teai dus poate ca a avut efect invers nu stiu ce sa zic dar acum cativa ani aveam si eu frica sa conduc sa stau in casa singura si multe altele,eu cel putin am fost la medic si mia prescris o luna calciu si magneziu si nu sunt singura o prietena dea mea a avut aceleasi simtome si din cauza lipsei acestor 2 vitamine pot aparea simtome de frica in special la femei care ar trebui sa le luam toata viata.deci sfatul meu e sa mergi la medic si sa ii explici despre boala ta dar ia medicamente productie romaneasca nu ce este de la wallmarkt sau straine in nici un caz,credema ca de la noi sunt mai bune pt concentratia mare care le au.sanatate iti doresc si sa auzim de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorel (acum 14 ani)

DECAT SA CITESTI SFATURI DE LA ALTII SI SA-TI FACI SINGURA RAU CEL MAI BINE AR FII SA CONSULTI UN MEDIC PSIHIATRU FARA NICI O JENA .PRIN SIMPLUL FAPT CA CITESTI TOATE MESAJELE CU CE AU PATIT ASTA ITI VEI FACE RAU...DECI IN CONCLUZIE APELEAZA LA SERVICIILE MEDICULUI PSIHIATRU SI IN PARALEL POTI FACE SI PSIHOTERAPIE CU UN PSIHOLOG . MULT SUCCES SI SA AI MULTA INCREDERE IN TINE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALEXIA124172 (acum 14 ani)

cred ca ai nevoie de un psiholog ,ceva a declansat frica asta si trebuie intai sa gasesti cauza si pe urma sa o tratezi .esti totusi tanara si trebuie sa te tratezi ai toata viata inainte
succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lumi (acum 10 ani)

buna,de fapt atacul de panica dureaza catava secunde dar efectele lui(transpiratii,hiperventilatie ,amorteli,senzatie de greutate la respiratie,etc)pot dura cateva ore(sufar de atacuri de panica,spasmofilie)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lumi (acum 10 ani)

buna,de fapt atacul de panica dureaza catava secunde dar efectele lui(transpiratii,hiperventilatie ,amorteli,senzatie de greutate la respiratie,etc)pot dura cateva ore(sufar de atacuri de panica,spasmofilie)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 9 ani)

Dragele mele.
Identificati ce va sperie si apoi cum puteti rezolva asta...
In 2011 am inceput sa fac atacuri de panica puternice, noduri in gat, speriata.... transpiratii...invatati sa respirati... in momentul in care simti ca ai asemenea stari, pune si apuca te sa actionezi... dute fa sport... alearga, pe mine m a ajutat f mult. DEci m-am vindecat in 3 saptamani maxim, nu s au mai intors si stiu sa imi controlez, totul pleaca de la respiratie... TRagi aer in piept, ti 6 secunde aprox, si respiri, faci miscarea asta de 3-5 ori si simti cum corpul se relaxeza... Acest procedeu se numeste HIPERVENTILATIE. Identifica cauza ptr a rezolva problema. Sper ca v-am fost de folos! Sanatate!!! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: