Atacuri de panica..vreau un sfat raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de myryam cu 14 ani in urma

Poate cineva care se afla intr-o situatie asemanatoare imi poate da niste sfaturi.ma numesc madalina,am 21 de ani si din ce am citit pe internet despre atacurile de panica,cred ca asta am si eu,simptomele sunt aceleasi si la mine.adica dintr-o data mi se face frica,nu mai am stare,simt k mi-e rau,mi-e greata uneori si in mintea mea imi zic k dak dureaza mai mult de jumatate de ora plec la spital.dar de obicei in maxim jum de ora imi trece.cand am aceste stari imi zic de fiecare data ca imediat dupa ce imi trece,o sa plec la mama mea (care se afla in italia)pt ca numai rezist si cand sunt cu ea ma simt in siguranta.dar dupa ce ma linistesc,renunt la ideea de a pleca pt ca stiu k nu pot sa plec pur si simplu.dar in situatiile disperate in care ma aflu cand ma iau starile de rau sunt in stare sa fac aproape orice k sa scap mai repede.de obicei citesc Acoperamantul Maicii Domnului si de fiecare data a dat rezultate.dar as vrea sa nu mai am aceste stari deloc,e groaznic.ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

bercuci (acum 14 ani)

Ciao Madalina ,am postat tot pe acest forum despre florile de Bach care sunt foarte eficiente in cazul atacurilor de panica,cu ocazia asta completez raspunsul precedent dat Dianei .Atacurile de panica survin in momentele de mari schimbari in viata ,e o reactie la nivel subconstient cu manifestari foarte neplacute care daca dureaza mult in timp pot afecta echilibru si dezvoltarea persoanei plus eliminarea masiva de minerale (Ca ,Mg)care la randul lor dau simptome asemanatoare perpetuand disconfortul si calitatea vietii persoanei.Florile de Bach ajuta la restabilirea la nivel energetic subtil. E o metoda simpla ,economica si cu rezultate bune fara contraindicatii si efecte colaterale .Eu insumi le-am folosit pentru asta cu timpul crizele s-au ameliorat si au disparut de la sine depinde ce problematici interioare ai si cat de vechi sunt .Remediile se gasesc pe internet precum si manualul de utilizare .M-am bucurat cand am vazut ca au aparut si in Romania.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teonas (acum 14 ani)

Buna Madalina! Cu riscul de a-mi atrage critici din partea unora, te sfatuiesc sa iti gasesti un duhovnic bun la care sa te spovedesti, poate ai sufletul incarcat. De cele mai multe ori cauza unei boli trupesti este datorata de o boala a sufletului. Este foarte bine ca te rogi Maicii Domnului! Incearca in momentele de panica sa rostesti "rugaciunea inimii". Pentru a inlatura efectul, trebuie descoperita cauza. Nu stiu cum ai crescut. Din cate am citit mama ta se afla departe de tine. Poate aceste stari se datoreaza unei lipse de afectiune din partea familiei. Incearca sa ai pe cineva aproape cu care sa vorbesti si caruia sa-i impartasesti temerile. Nu uita de duhovnic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myryam (acum 14 ani)

Teonas,multumesc mult.Eu sunt convinsa ca ceea ce mi de intampla e din cauza multor pacate pe care le-am facut mai demult.Acum ma caiesc si incerc sa duc o viata mai buna.Sunt sigura ca toate lucrurile rele care mi s-au intamplat (pt ca am si niste probleme cu stomacul,anemie mare etc) sunt pedepse sau incercari de la Dumnezeu si incerc sa trec peste ele.Am vrut sa ma spovedesc acum cateva saptamani si primul pacat pe care l-am marturisit pt ca mi s-a parut cel mai important pt mine a fost faptul ca traiesc in pacat(adica fara cununie),iar preotul mi-a zis sa vin sa ma spovedesc cand ma voi hotari sa ma cunun.Nu m-a mai ascultat in continuare,deci nu am reusit sa fac o spovedanie intreaga.O sa mai incerc acum in post sa ma spovedesc la o alta Biserica sau la un alt preot.Eu fara Dumnezeu nu as fi reusit sa trec peste nici o problema din numeroasele pe care le-am avut si sunt convinsa ca tot cu ajutorul Lui o sa trec si peste asta.Oricum m-am bucurat cand am vazut ca mai este cineva care crede,la fel ca si mine,ca ceea ce mi se intampla poate avea astfel de cauze.Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teonas (acum 14 ani)

Asa cum cautam un medic bun, tot asa trebuie sa cautam un preot bun, dispus sa ne asculte si sa ne povatuiasca. Nu dejnadajdui! Cauta si vei afla, bate si ti se va deschide! Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jdfca (acum 14 ani)

Ceau Madalina.eu ma numesc Daniela si am avut si eu atac de panica ,defat mai am dar nu ca inainte.eu in urrma cu 7 ani am facut primu atac ,nu a stiut nimeni sa-mi spuna ce am.in schimb acum urmez un tratament de 2 ani si multumesc lui d-zeu ma simt bine.trebuie sa te duci la un medic si iti va da un tratament nu poti sa iei medicamente fara sa consulti un medic.sfaturile date pe internet nu te vor ajuta .iti spun si de ce.mama mea are si ea dar nu poate lua aceelasi tratament ca mine.nu te mai speria cand te simti rau,incearca sa nu te gandesti la nimic si respira adanc ca trece si iti spun din propia experienta ca nu se intampla nimic.incearca sa te gandesti la lucruri frumoase .am vazut ca ai primit un sfat sa iei flori de bah.astea se iau doar sa te linistesti .dar inainte tu ai nevoie sa te tratezi.eu iti scriu medicamentele care le iau eu .nu ti le sugerez tie dar cand mergi la medic poti sa-i spui ca ai auzit de ele. eu iau :Depakin. si al doilea e :Citalopram.daca doctoru zice ca le poti lua spunei mamei tale sa-ti trimita di italia.eu sant aici si aici am fost la medic.iti doresc bafta si te rog sa fii tare si sa mergi la un control.ciao.daniela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myryam (acum 14 ani)

Daniela,multumesc mult pt sfaturi.o sa-i spun medicului de familie si despre aceste probleme,dar deocamdata am alte probleme de sanatate pe care le tratez acum la medic.astept sa vad ce rezultate am la tratamentul care il fac pt stomac si pt celelalte probleme,adica sa ma mai eliberez putin si o sa vb si despre asta.oricum nu o sa uit de aceasta problema,pt ca nu or sa ma lase crizele sa uit..din pacate.iti doresc multa sanatate si tie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie (acum 9 ani)

mai dute-n pisici cu floritale de bach

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sas Seramis MSas Seramis este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

E bine sa consulti un medic de familie. Un tratament medicamentos iti va fi de ajutor poate o vreme. Atacurile de panica sunt manifestari ale unei vieti psihice in dezechilibru. ele reprezinta un mesaj care iti atrage atentia ca ceva in interiorul tau este "deriva", iar de regula este aceasta "deriva" se leaga de un eveniment/situatie de viata prin care treci. Nesiguranta, deriva, dezechilibru, pot fi cuvinte cheie in atacuri de panica. Se poate intampla uneori ca echilibrarea vietii sufletesti sa se produca de la sine, spontan. Alteori este necesara o interventie psihoterapeutica.
Inca ceva, stomacului ii corespunde in plan psihic metabolizarea emotiilor...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

IuliaPsycho (acum 14 ani)

Literatura de specialitate arata ca atacurile de panica se trateaza eficient prin psihoterapie, insa nu orice psihoterapie. Datele empirice arata ca, uneori, diverse forme ale psihoterapiei nu sunt deloc eficiente in anumite tulburari, si mai mult decat atat, pot face rau! Terapia evidence-based este in acest caz TERAPIA COGNITIV COMPORTAMENTALA! Cauta un psihoterapeut specializat..iar sfatul meu ca "scientist practitioner" este sa uiti de medicamente in cazul de fata. Nu este nici logic, nici empiric, nici pragmatic!!!
...Ca si poveste, atacurile de panica se creeaza prin asociere (substratul neurobiologic fiind amigdala) si se "vindeca" prin creearea altor asocieri...deoarece amigdala nu are dublaj lingvistic (fiind o formatiune veche din pct de vedere evolutionist) are nevoie de comportamente si actiuni, nu de vorbareala.
...Iar ca si actiune la nivel cognitiv, se foloseste asimilareaa unor cognitii (ganduri) rationale, subactic***au-le pe cele disfunctionale (in cazul de fata catastrofarea)...

Iulia, Clinical Psychologist, CLUJ-NAPOCA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nyisztor dana (acum 14 ani)

as vrea sa stiu daca se poate trata aceasta boala sa nu mai apara niciodata si daca este cineva care sa tratat si nu mai are deloc atacuri de panica si cum sa tratat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anghel simona (acum 14 ani)

buna sunt simona si am o fica de 21 de ani care a avut si ea atcuri de panica acum doi ani.lucra in italia la un restaurant.lucra foarte mult si nu tinea cont de oboseala,consuma si alcool,fuma si cred eu k acesti factori i-au pus sanatatea in pericol.a venit aksa si am mers cu ea la mai multi doctori sa-i dea un diagnostic precis.medicul endocrin i-a dat niste medikmente si vitamine si i-a zis ca trebuie sa urmeze o perioada de timp tratamentul.cat a stat acasa stiu k a luat medicamentele,dar apoi a plecat inapoi in italia si nu stiu sigur daca le-a mai luat.dar,eu sper ca nu mai are nimic.multa sanatate iti urez din suflet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nyisztor dana (acum 14 ani)

nu beau alcool nu beau cafea si nu fumez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

ceaiul din flori de paducel aduce un echilibru in organism o jumatate litru pe zi asa m am vindecat incercati nu costa mai nimic un leac vechi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

am 50 de ani la 30 faceam atacuri de panica atunci nu stiam prea multe despre viata viata nu e nimic atunci de ce sa ne stresam traiti simplu iubiti natura animalele fiti buni da ti de pomna la saraci cititi mergeti la munte umpletiva timpul sa ajungeti acasa veseli relaxati radeti etc nu o sa mai faceti atacuri de panica va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anyda (acum 14 ani)

buna.Acum 2 luni am facut si eu un atac de panica (cam asta e singurul diagnostic care a ramas).Pot spune ca am avut o perioada putin mai stresanta ,am ramas fara servici,nu prea mai imi gaseam locul si linistea si din fire sunt o persoana care ma cam agit pt orice.Eram cu niste prieteni ,dupa o zi agitata, nemancata si fumata si mi s-a facut rau dintr-o data ,am simtit presiune in cap ,mi-au amortit mainile si imi era f mare frica de moarte.Starea de rau si de agitatie m-a tinut vreo 2-3 ore apoi am reusit sa adorm.Si de atunci mi se tot repeta,am avut zile cand ma simteam f rau ,nici nu puteam cobori din pat, dureri de cap ingrozitoare,stare de frica ,neliniste...am fost la tot felul de medici,neurolog,internist,cardiolog,homeopat,endocrinolog,orl,mi-am facut analize si totul e ok doar ca starea mea nu e tocmai ok nici acum.Am luat lexotanil,egilok deoarce am si tahicardie iar acum mai iau doar cand ma apuca raul distonocalm.Sincer e groaznic,nu stiu ce sa mai fac sa-mi treaca mai repede ,mi-e frica ca o iau razna,nu stiu ce medicamente sa mai iau sau ce as putea sa fac sa treaca ?,parca nu mai sunt eu.Unde sa mai merg?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teonas (acum 14 ani)

La duhovnic ati fost sa va spovediti? Daca nu, faceti-o! Pentru a vindeca trupul trebuie sa avem mai intai sufletul sanatos. Renuntati la fumat si duceti o viata sanatoasa cu mese regulate si odihna pe masura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela (acum 8 ani)

Mai lasa-ne cucoana cu duhovnicu, faceti-va prieteni si seara nu stati singuri vorbiti pe mess sau plimbari lungi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beny (acum 10 ani)

Draga mea Madalina recunosc simtomele. Sunt groaznice. Rzolvarea e simpla- tratament cu magneziu ( lipsa de magneziu in corp ). Am fost pe la ogramada dea spitale si pe la multi doctori din cauza ca ba ma doare una, ba ma doare alta, toate erau niste p***ai, de fapt eu nu aveam nimic dar aveam atacuri de panica. Asta pana cand am ajuns la un doctor pentru a ,,verifica" coloana vertebrala. Dupa ce m-a ,, verificat " mi-a spus ca am coloana vertebrala putin ,,stramba" si chiar in acel moment am avut un atac de panica. El a observat asta si m-a trimis la o doctorita care atacurile de panica era una dintre specializarile ei. Si mi-a dat imediat ,,verdictul " ATAC DE PANICA - Tratament- MAGNEZIU .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delia (acum 9 ani)

aiurea eu am avut atacuri de panica cu magneziu perfect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gherghinescu Maria Elena (acum 10 ani)

Buna Madalina,
Sper ca vei ajunge sa vezi acest mesaj.
Vreau sa impartasesc din propria mea experienta.Am suferit toata viata de atacuri de panica si anxietate si iti spun din propria mea experienta ca singurul leac adevarat care o sa te vindece complet de orice atac de panica sau frica sau orice alta boala este IISUS HRISTOS.Tot ce trebuie sa faci este sa CREZI ca este cine a spus ca este :ca este Fiul lui Dumnezeu si a venit pentru a purta pacatele noastre.CREZI in El ,crezi ca este VIU ,in cer de-a dreapata Tatalui si cere-i din toata inima sa te ierte pentru tot si sa vina in inima ta.Cu siguranta te va auzi si te va vindeca complet la fel cum m-a vindecat si pe mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2