Atacul de panica si tulburarile cauzate de panica

Anxietate
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Medicul de familie mi-a pus diagnosticul "tulburari anxioase"acum mai multi ani...la mine se manifesta astfel:daca se intampla sa pierd o noapte in care mai consum si ceva alcool, a doua zi incepand de dupa-amiaza incepe cosmarul:o stare nedefinita,de panica,senzatia este ca mi se intampla ceva,nu mai sunt bun de nimic,iar daca am ceva de facut las totul balta;uneori chiar mi-e frica sa adorm seara,nu imi gasesc locul,transpir,trec de la stare de cald la cea de rece,senzatia este foarte rea.La nevoie,recurg la calmogen, prescris mai demult de medic,care de multe ori ma ajuta...mai recurg si la calciu si magneziu...problema e ca sunt foarte speriat in momentele acelea si ma gandesc uneori ca singur imi induc starea,ac***a in subconstient ca daca am "sarit calul"trebuie neaparat sa imi fie rau.Mentionez ca nu consum alcool in mod regulat,ci cam o data la 1-2 saptamani.Atunci cand cantitatea e mai mica nu sunt probleme a doua zi,dar daca abuzez,incep problemele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (66)

Cristian272 (acum 16 ani)

diagnosticul mi se pare corect. tratamentul, deasemenea. singurul care te poate ajuta, este psihologul.(daca tu nu reusesti singur!)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Am si eu o intrebare daca se poate... e posibil ca unul dintre simptomele atacului de panica sa fie amortirea usoara a fetei si a mainilor... am fost la neurolog... am facut tomograf si nu am nimik. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 11 ani)

eu trec prin mai multe glanda tiroida panica sau anxietate ce o fii dar amorteala iti spun sigur ca se manifesta din lipsa de calciu magneziu si zinc yo am trecut de faza asta luand magneziu calciu si in vena si pastile.....sanatate multa...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

si eu traiesc acelasi cosmar de un an de zile.totul a inceput cu stresul de la serviciu,deoarece aveam un loc de munca foarte solicitant si un sef extrem de pretentios,iar eu doream prea mult sa iasa totul bine.cateva luni m-am simtit rau.simteam ca ma iau ametelile,imi amorteau mainile,gura,imi jucau ochii incap,aveam calduri,ma durea inima etc.mi-am facut analizele,au iesit bine.medicul a zis ca sunt prea stresata.mai nou imi e frica de orice durere pe care o am,crezand ca am cine stie ce boala.din aceasta frica am tot felul de simptome care nu vin din cauze reale.numai de mine depinde sa depasesc aceasta boala a anxietatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am un fiu in varsta de 24 ani,care a fost diagnosticat cu atac de panica,urmeaza un tratament cu alprazolam si stimuluton,oare v-a da rezultate?(pt cei ce au urmat acest tratament)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victor84 (acum 15 ani)

pt toti cei care simt nevoia sa vb cu cineva si vrea niste sfaturi sa imi dea add pe messenger [email protected] si eu inca sufar de atac de panica , l-am declansat pt k am plecat in suedia si prietena ma parasit , va pup pe toti si va inteleg prin ce treceti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

si eu am aceeasi problema ca multi altii dar ... nimeni nu stie prin ce trec deoarece reusescsa ma controlez cat de cat. nu stiu de unde mi se trage, eu sunt o tipa extrem de sociabila si vesela dar, de vreo cativa ani, cand e vorba sa iau contact cu oameni si cu situatii care nu imi sunt familiare, ma pierd toata. adica, daca merg la un interviu pentru angajare, mi se face rau dar daca merg la un chef unde nu cunosc prea multe persoane, ma adaptez imediat si ma integrez. acum de exemplu, ar cam trebui sa plec intr-o delegatie in alta tara si nu stiu ce metoda sa mai adopt sa nu plec caci simt ca nu voi face fata acestei situatii : singura printre straini. deja ma apuca palpitatiile si greutate in respiratie. ce sa fac???? vreau sa scap! vreau sa fiu ca inainte! pana acum cativa ani am colindat prin excursii in afara, singura singurica. acum nici la o sedinta cu seful nu pot sa nu am palpitatii si dureri la stomac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili lola (acum 11 ani)

vreau adresa mail.sint exact la fel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am si eu mai multe intrebari va rog , cine are atac , de panica si simte nevoia sa vorbeasca cu cineva ma poate contacata pe yahoo messenger , sau si eu am atac de panica de 1 an si 5 luni ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Trebuie sa fac fata la un proces in care sunt acuzat. Spuneti-mi si mie niste nenorocite de medicamente ce sa iau pt ca o sa ma reprezint singur si am problema asta cu atacurile astea nenorocite din cand in cand...

merci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

AM ATACURII DE PANICA SI NU LE POT CONTROLA NU STIU CE SE INTAMPLA CU MINE,INCERC SA MA CONTROLEZ SI NU REUSESC.SUNT F FRICOASA OARE DE LA LUCRUL ASTA SA SE TRAGA TOTUL?MI-AM PIERDUT SI INCREDEREA DE A MAI MERGE SINGURA PE STRADA MI-E FRICA SIMT K SUNT SINGURA SI DAK PATESC CEVA NU MA VA AJUTA NIMENI.CE SA FAK K MA SIMT PIERDUTA SI NU MA MAI BUCUR DE VIATA,TOT CE MA INCONJOARA NU MAI ARE INTERES PTR MINE,SIMT K NU MA MAI BUCURA NIMIC.CE SA FAK? OARE AM CEVA KU CAPUL?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raul (acum 9 ani)

aceasi prbl si k mn :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Ma numesc Diana, am 31 de ani. La 24 de ani am avut 2 atacuri de panica la o distanta de 2 luni. Treceam printr-o perioada stresanta, din cauza serviciului si a unei relatii care m-a consumat psihic. Dupa al 2-lea atac de panica, am inceput sa ma simt f rau, am slabit f mult. Mi-am facut analizele si a rezultat ca am hipertiroidie. 4 ani am umblat pe la "n" medici ... fiecare cu parerea lui. In 2004 m-am operat de tiroida; mi-au scos-o pe toata, ca era plina de noduli. Acum urmez tratament cu Euthyrox, dar tot am anxietate si atacuri de panica. Am tot luat in acesti ani Seroxat, Remeron, Rivotril, Xanax...dar nimic. Sunt tot asa panicata, plina de fobii, ma simt rau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in 2004 am facut atacuri de panica foarte urate,,timp de 9 luni m-au chinuit..am luat magne b6, xanax,distonocalm si mimik,,apoi am dat de un medicament nutricalm pe care il luam zilnik 3 luni si spirulina am reusit sa scap,,acum au revenit iar in urma a trei esecuri puternice si chiar m-ai urate decat celelalte,,dureaza pana la 8 ore si ma epuizeaza,,am inceput sa iau iar magneziu calciu si zinc si se pare ca incep sa dispara,,dar trebuie mereu sa imi impun o stare de bine si incerc sa nu ma las totul ie pshihic,,,stiti vb aia,,puterea gandului???ne impunen singuri k suntem ok ,,curaj pt toti cei ce stiu ce inseamna....sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 13 ani)

Si eu sufar de anxietate si am avut atacuri de panica acum urmez un tratament cu cipralex,eglonyl si imovane pentru insomnii dar cerl mai bine e sa consulti un medic psihiatru in aceasta privinta dar ca un sfat renunta in a mai lua magne B6 pentru ca te aita si mai mult decat te agiti in mod normal ....iti spun din proprie experienta.Bafta si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucia72104136 (acum 15 ani)

Buna tuturor!Am 21 si sunt studenta.Acum aproximativ un an au aparut primele semne:palpitatii,stare de somnolenta,oboseala,dureri de cap,si cateva tentative de lesin.Am fost la medic,mi s-a zis ca e din cauza oboselii,am luat ceva vitamine,care m-au ajutat pe moment.Incet treburile au revenit,astfel ajungand sa am si eu un atac de panica prin ianuarie(la putin timp dupa prezentarea unui proiect,nu-mi place sa vb deloc in public).Din fericire a fost primul si si ultimul,dar problema e ca starea aceea de dinainte
de atac(palpitatii,parca stare de vis,si ameteli) mai tot persista,iar am ajuns in pragul sesiunii nu ma mai pot concentra(plus ceva mici distorsiuni de memorie):ba ma simt obosita si nu pot invata,iar daca nu,exact inversul:ma simt agitata,nu am stare,nu pot dormi,ma trezesc obosita dimineata.Problema e ca s-au dezvoltat anumite frici ca vorbitul in public(niciodata nu mi-a placut dar acum e mai rau ca totdeauna),cateodata cand sa adorm ma simt cumva privita,ca si cum cineva ar fi cu mine in camera.Si culmea cateodata ma mai pun sa citesc o carte,mai meditez,ma speri de sensul vietii,de imensitatea universului,de singuratate,de moarte cel mai tare...si atunci vin si ametelile.Tin sa mentionez ca nu am fost diagnosticata,un prieten mi-a zis ca s-ar putea sa aflu ceva respunsuri in zona aceasta.Ce ar trebui sa fac,mi-e foarte rusine sa vb cu cineva asa ceva,in special parinti.Multumesc,multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Horia782917 (acum 15 ani)

am 31 de ani, iar de 14 ani ma confrunt cu aceste atacuri.in urma unor analize facute anu trecut, am fost depistata cu HIPERTIROIDIE.de aici aceste palpiatii si stari de frica.fac tratament cu tyrozol si pot spune ca ma simt mai bine, chiar daca uneori mai am palpitatii, dar nu atat de intense ca inainte.va doresc bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua am 14 ani si am atacuri de panica de 1 an si nu pot scapa de ele ma poate ajuta cineva va rog frumos :( cum pot scapa de ele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel115108132 (acum 15 ani)

http://www.topsanatate.ro/articol/atacuri-de-panica-boala-mediilor-urbane-stresante-20811.html

uite un articol bun, care sa te ajute sa constientizezi ce ti se intampla; fi puternic si sa nu-ti mai fie frica; e un lucru bun k la varsta asta constientizezi ce se intampla, o s afie un lucru si mai bun cand o sa controlezi...am incredere k vei reusi si iti doresc toate cele bune din toata inima.

Ps. si eu am avut, si mai am in periade stresante aceeasi problema , dar autocontrolul ajuta :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

eu am atacuri de panica de 2 ani.am ajuns si la urgente din cauza asta pt ca nu stiam ce se intampla cu mine.am inceput sa iau MAGNE B6 (CEL ROMANESC)si ma ajuta mult.iau cate o pastila in fiecare dimineata si de 2 ori pe an fac calciu injectabil.foarte rar mai am atacuri si asta se intampla de obicei cand sunt foarte obosita.incercati vitaminele astea sau mergeti la un doctor homeopat.am o prietena care a apelat la un astfel de doctor si se simte bine.va doresc numai bine si cel mai important este sa ganditi pozitiv.subconstientul lucreaza minunat daca va impuneti o stare de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4