Atac de panica si anxietate raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de andreeadeni85 cu 10 ani in urma

Buna am si eu o rugaminte cine ma poate ajuta am o teama imensa cand raman singura acas sau merg singura in oras cum raman singura incep batai accentuate ale inimi imi amorteste limba respiratie grea aproape tot timpu am fost la psihiatru mia dat anxiar si setralina dar tot mai apar cam des starile astea nu stiu ce sa ma fac am si un bebe de 1 si 2 luni ajutatima va rom multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara,

Din pacate, de multe ori, medicamentele nu functioneaza singure. Cat timp cauza inca exista, starea de teama va aparea. Cu ajutorul psihoterapiei puteti sa aflati cauza, sa o intelegeti si, in timp, sa o diminuati spre disparitie.

Daca sunteti din Bucuresti ma puteti contacta cu incredere.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

andreeadeni85 (acum 10 ani)

multumesc frumos dar din pacate nu sunt din bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Florentina Bocai MPsihoterapeut Florentina Bocai este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Andreea,

Asa cum ai primit deja un raspuns mai sus...doar cu medicamente atacul de panica nu trece!

Ce poti face :
1. -cel mai bine ,cu o trimitere de la medicul de familie mergi la un psihiatru care este specializat si in psihoterapie, adica tot cu el poti face si psihoterapie ( primesti si tratament si psihoterapie )

2. cauta un psihoterapeut particular in orasul tau si mergi la sedinte saptamanal cu perseverenta

3 -daca nu iti permiti financiar, cere o trimitere de la medicul de familie catre un psihoterapeut care are un cabinet de psihologie intr-o policlinica sau clinica ce are contract cu Casa de Asigurari Medicale CASM

Toate cele trei variante sunt bune cu conditia sa te implici..sa mergi saptamanal cu incredere la terapie si psihoterapeutul pe care-l alegi sa-si faca meseria cu responsabilitate !

Iti doresc o viata frumoasa!

 Psihoterapeut  Florentina BOCAI
  www.florentinabocai.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SI (acum 10 ani)

Am si eu anxietate si atacuri de panica de vreo 15 ani. Ce ma ajutat mult si a rarit starile acestea a fost acupunctura, ceaiuri, un medicament natural numit LTheanine, B-urile (vitamine) luate sublingual. Sa te feresti de stress, sa mergi la masaj, la Spa, asta te va ajuta foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ymy (acum 10 ani)

Buna aceeasi problema am si eu ca tine.Aceasi medicamente .Eu intre-adevar nici n-am luat pana acuma medicamentul pentru ca dr mi-a spus ca dupa ce i-au medicamentul o sa am ameteli si deja si gandul aia ma sperie sa nu mi se faca rau.Sunt in aceasi situatie ca tine.Eu una cand fac un atac de panica ma asez si incerc sa ma gandesc ca n-am nimic si ma linistesc singura si imi trece.Incearca sa faci si tu la fel..Te inteleg perfect.Nu-i doresc la nimeni sa aiba asa ceva ca e tare urata senzatia.Iti doresc sanatosire grabnica ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: