As dori si eu sa imi spuneti tehnici ca sa scap de tulburarea obsesiv compulsiva raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de AlynLion cu 8 ani in urma

Buna ziua.Sufar de TOC si e foarte neplacut.As dori si eu materiale de self-help scurte pentru TOC..Nu imi permit un psiholog si as dori sa imi scrieti tehnici de vindecare,de lucru,de actiune impotriva tulburarii obsesiv compulsive.Orice care sa ma ajute in problema TOC-ului e binevenit.Multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Cristina Pricop MPsih. Cristina Pricop este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

buna ziua
exista si posibilitatea unor sedinte de psihoterapie gratuite decontate de casa de asigurari cu un bilet de trimitere de la medicul de familie

tehnica folosita in TOC este expunerea cu prevenirea raspunsului, sa va expuneti la obsesie fara sa faceti nimic, sa amanati actiunea, compulsia pana scade anxietatea sau devine insuportabila.
de asemenea, o restructurare cognitiva este utila dar dificila fara ajutorul unui psihoterapeut.
daca doriti materiale ma puteti contacta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

AlynLion (acum 8 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns.
Da doresc materiale sau orice care m-ar ajuta in TOC ..emailul meu este :[email protected] multumesc muult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Cristina Pricop MPsih. Cristina Pricop este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

va rog sa-mi trimiteti un mail la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 8 ani)

Din pacate ca sa ai sanse mai mari, trebuie sa mergi si la un psiholog.De unde sti tu ce ai? cine ti-a zis asta? de obicei un psiholog sau psihiatru te diagnosticheaza, asa ca trebuia sa mergi la unul.Ce ai tu de obicei se trateaza si dispare chiar COMPLET, daca ai multa VOINTA si un AUTOCONTROL DESAVARSIT, pt asta trebuie educata mintea, insa tu fara sa sti ce si cum trebuie facut, nu poti face mare lucru.Deci sfatul meu, dute la un psiholog, ca nu o fi mare cheltuiala, e mai importanta mintea ta, decat alte cheltuieli.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: