Ar trebui sa ma ingrijorez daca tresar mereu inainte sa adorm? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de ruxxandra7 cu 7 ani in urma

Buna seara,

Obiceiul de a tresarii inainte sa adorm il am de cand eram mica, dar in ultima perioada nu cred ca este seara fara sa mi se intample si acum parca sunt mai brutale, mereu cand mi se intampla asta inima imi bate mai repede decat de obicei.. As vrea sa consult un medic, dar nu stiu daca neurolog sau psihiatru. Mentionez ca eu am avut o perioada de un an atacuri de panica si momentan sunt sub tratament desi nu am mai avut in ultima perioada mi-am continuat tratamentul. M-as bucura daca m-ati putea ajuta cu un sfat. Va multumesc, o seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna seara, ruxxandra7! Am avut pacienti multi cu aceleasi manifestari si probleme. Tratamentul pe care spui ca il urmezi pentru atacurile de panica este de natura psihiatrica, nu? Nu te supara, ai facut o grsala: atacurile de panica nu apar din senin, ci ca urmare a unor nemultumiri si/sau constrangeri interioare, motivele putand fi de la cele mai simple la cele mai complexe. Luand tratament medicamentos tu nu iti rezolvi problema - sau problemele - ci o ascunzi, practic, sub pres. A continua in acelasi fel nu este o rezolvare, iar organismul si creierul tau iti comunica nemultumirea, prin noile simptome. Poti incerca, si te vei convinge:
1. neurologul iti poate face un EEG, RMN/CT din care sa reiasa ca esti ok,
2. psihiatrul iti va da tratament medicamentos (anxiar, xanax etc).
Ai nevoie de un psihoterapeut (si recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala), care sa te ajute sa iti gasesti si sa iti mobilizezi propriile resurse psiho-emotionale si cognitive; in acest fel, in momente de stres, mai tarziu, deja vei avea o pregatire importanta in gestionarea problemelor, si te vei descurca mult mai usor.
Cauta un psihoterapeut care sa iti inspire incredere, si fugi de cei care "garanteaza", "inteleg" si iti dau maculatura multa de citit (pe care si ei stiu ca nu o vei citi in intragime), doar pentru a demonstra vasta cultura in domeniu! Toate cele bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

ruxxandra7 (acum 7 ani)

Multumesc pt sfat, am facut deja psihioterapie.. la mine apareau pe fond de oboseala si stres, acum deja sunt mult mai linistita in ceea ce priveste stilul meu de viata si probabil de aceea nu au mai aparut.. dar am aceste tresariri si nu stiam exact daca au legatura sau nu..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Au legatura. Manifestarile arata legatura. Revizuieste relatia terapeutica (dintre tine si terapeut) si vezi daca nu e momentul sa faci o schimbare - asta nu inseamna ca nu e bun terapeutul, ci, poate, doar nu va mai potriviti si ai nevoie de altceva. Daca insisti in ideea de tratament medicamentos, si daca esti aici doar pentru a capata "aprobare", e alegerea ta.
Succes!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 7 ani)

Au legatura acele tresariri cu starile anxioase, nu ar trebui sa insemne vreo ingrijorare din moment ce ai fost diagnosticata cu acele stari, si esti si sub tratament. Una din simptomele ce vin cu ele, si eu am patit la fel intr-o perioada, tot inainte de culcare, desi nu erau regulate.. la fel si cu bataile inimii, mai puternice si iregulate, aceiasi ciorba fara condimente.

Ar trebui sa-ti treaca de la sine dupa o perioada, incearca sa gandesti pozitiv si sa treci peste momentele astea mai nasoale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ruxxandra7 (acum 7 ani)

Multumesc Adi, banuiam ca este legat, dar nu eram sigura pentru ca eu tresaream dinainte sa am atacuri de panica ..nu la fel de des ce-i drept. Si tu ai trecut peste, esti ok acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 7 ani)

Tresariri? Da, mi se intampla foarte rar acum...then again, si eu iau tratament, deci ma astept sa se reintoarca in viitor...sa speram ca indepartat, si nu neaparat apropiat

Anxietate? Nu ...de aia nu cred ca scap vreodata :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 7 ani)

Iar tresaririle nu au neaparata legatura cu atacurile....probabil erai anxioasa inca dinainte sa apara atacurile, alea sunt o consecinta, precum si tresaririle

Eu am avut foarte putine atacuri, mai ales de cand m-am autodiagnosticat(pentru ca la urgente mi se zicea ca am nevralgii intercostale sau caderi de calciu, cand ajungeam in mijlocul noptii crezand ca mor), dar de anxietate si simptomele ce vin cu ea ma lupt de cativa ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ruxxandra7 (acum 7 ani)

Psihoterapia e buna, dar pe langa ea trebuie sa am si un stil de viata sanatos si organizat ca altfel nu rezolv nimic... Am de gand sa renunt la pastile si alternativ sa mai fac psihioterapie si sport, sper sa nu dau gres.

Va multumesc pentru sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 7 ani)

Pe ce fond au aparut atacurile la tine? Si de cat timp esti pe tratament medicamentos?

Poate-mi lasi o adresa de contact, niste sfaturi reciproce poate ne ajuta pe amandoi..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna ziua,

Pentru tratarea tulburarilor de anxietate (atacul de panica, anxietate generalizata, fobii specifice, fobie sociala, timiditate, tulburarea obsesiv-compulsiva, stresul posttraumatic) aparute fara cauze medicale, psihoterapia cognitiv-comportamentala, la cabinet sau in varianta online, prezinta o eficienta semnificativa, demonstrata stiintific prin numeroase studii de specialitate.
Aceasta terapie invata pacientul cum sa reziste mai bine stresului vietii cotidiene, cum sa se relaxeze mai eficient, cum sa-si controleze starile emotionale si manifestarile mintii etc.
Informatii suplimentare puteti afla accesand link-ul:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: