Anxietatea si depresia

Anxietate
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Eu nu stiu ce sa crec despre acest lucru,cred ca sufar si eu de ceva dar nu stiu exact despre ce este vorba.nu am nici unul din simptomele depresioei doar acela de suicid.de ce?parca m-as contrazice singura.nu stiu de ce mi se intampla mie lucrurile acestea.cand imi vin gandurile acelea negre,cum le numesc eu........ma intreb singura de ce imi vin in minte.ce sa fac ca sa imi dispara aceste ganduri negre.nu sufar de nimic,am un prieten care ma iubeste,nu am nimic rau in viata mea.de ce mi se intampla mie toate acestea?poate sa-mi raspunda cineva?va rog!e posibil ca unele parti rele din copilarie sa imi vina in subconstient si sa ma tulbure?(de ex.mama mea_dumnezeu sa o odihneasca_ne ameninta mai mereu p noi copii ei,at cand era beata ca se arunca de la balcon).......mama a decedat accidentata de o masina!e posibil sa am gandurile acestrea din cauza traumelor pe care le-am trait in copilarie?va rog sa-mi raspundeti1 multumesc din suflet!paaaaaaaaa.am 23 ani.de ce nu pot fi fericita daca am tot ce mi trebuie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (67)

(acum 16 ani)

Buna,
din cate citesc in mesajul tau, ai o viata frumoasa alaturi de cel pe care il iubesti. nu sunt psiholog, dar din cate am citit si am mai auzit, de regula, traumele din copilarie ne urmaresc toata viata. Spui in finalul mesajului ca ai tot ce iti trebuie....sa stii ca am observat un lucru foarte interesant: de fiecare data cand avem tot, facem tot posibilul sa ne stricam linistea, parca suntem dependenti de macar un pic de suferinta..ne place sa ne stresam atunci cand nu e cazul si cand efectiv nu avem de ce. Eu cred ca inainte de toate, ar trebui sa te gandesti si la linistea celui de langa tine, care te iubeste si care nu merita sa sufere din cauza unor probleme care nici macar nu exista in realitate ci doar in subconstientul tau..incearca sa discuti cu o persoana avizata, poti sa te adresezi chiar psihologilor de pe site.. cu siguranta ei sunt mai in masura sa-ti ofere un sfat. incearca sa fii optimista si GANDESTE-TE CA SUNT MULTI OAMENI CARE AR DA ORICE SA MAI AIBA CATEVA ZILE IN PLUS DE TRAIT... INVATA SA PRETUIESTI CEEA CE AI. iti doresc numai bine

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Mi se intampl cam de 2 sapatamani sa am stari ciudate pe care nu mi le pot explica..senzatie de tristete ganduri pe care apoi nu mai pot sa mi le amintesc..sunt foarte stresata cu scoala..mi-e frica sa vorbesc cu cineva..cand eram mica(10 12 ani) mi se intampla sa intru in stari ciudate pe care nu mi le explicam dar care au trecut(acum am 21 de ani).va rog ajutati-ma!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Donatelo (acum 13 ani)

Folosesti cumva stupefiante?Sau ai consumat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Buna!Ma numesc Sorin si am 18 ani,sunt in clasa a 12-a si sufar de o depresie cumplita.Am o stare permanenta de tristete,din persoana sociabila si plina de viatza care eram inainte am devenit foarte inchis,pot sa spun ca nu mai am prieteni,doar prietena mea mai e alaturi de mine,ma simt foarte singur si am doar ganduri negre.Din elevul bun care eram la scoala..am devenit un elev relativ slab,nu mai pot sa ma concentrez,nu pot sa fiu atent la nimic.Am mai trecut prin aceasta stare si vara trecuta,cand m-a tinut vreo 3 luni,dupa care mi-am revenit un timp,si acum iar am aceeasi stare de vreo 3 luni de zile.Am fost la diferitzi doctori psihologi si psihiatri chiar si la un doctor homeopat insa tratamentele pe care le-am urmat nu m-au ajutat cu nimic.Am impresia ca viziunea mea actuala despre viatza este una total ireal,parca traiesc un film si mi-e frica ca nu o sa imi mai revin.As dori sa vorbesc cu persoane care se afla in aceeasi situatie.Va rog ajutati-ma.Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

si eu sufar de o forma de anxietate ma concentrez intr un punt din mine si parca nu mai sunt prezenta la momentul prezent as dori si eu o adresa de a afla mai multe despre aceste boli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Buna....ma numesc Adina si de 7 luni sunt diagnosticata de anxietate puternica generala, in ultimele 3 luni cu stare obsesiv-compulsiva.Merg la psiholog si fac tratament cu xanax de 0,25 de 2 ori pe zi. Am scapat de atacurile de panica, usor, usor m-am simtit mai bine, in schimb psihologul meu a hotarat sa mai reducem xanax-ul , ceea ce am si facut. Inrebarea mea este daca datorita faptului k am mai redus xanax-ul la ora actuala luand doar o jumatate de pastila de 0,25 sera mi-au revenit anumite stari cum ar fi:racirea mainilor, stare de confuzie, ameteli, parca totul este ireal si ca intr-un vis etc,lucruri si ganduri negre care sunt prezente in fiecare zi in mintea mea si care imi dau un discomfort total, precizez faptul ca aceste stari le aveam si inainte de a lua xanax-ul, si eram mult mai rau. Va rog sa imi raspundeti si sa ma ajutati. va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marga (acum 11 ani)

trebuie sa stii ca totul este in capul tau si nimic nu este adevarat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Adina: TE-ai obisnuit cu xanax-ul, si crezi ca acel medicament iti face bine. De asta ai aceste manifestari (care le spunei). Trebuie sa reduci treptat.... iei jumatate din acel medicament. Trebuie sa te sprijine cineva... Oricum, eu iti tin pumnii. Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Ma chinui de mai bine de doua luni cu asta. Nu e prima data. Vine, pleaca, apoi revine. De fiecare data imi pare ca e mai rau ca niciodata. Nu ma concentrez pe nimic, nu sunt atenta la nimic, mi-e frica de orice, sa ies pe strada, sa sofez...orice. Mai ales mi-e frica de boli, practic asa a inceput totul, imi pierd echilibru, migrene, confuzie. Nu inteleg de ce mi se intampla asta. Am un sot iubitor, o familie reusita, doi copii absolut minunati, pentru care am reprezentat mereu un reper iar acum devin un pericol. Nu mai pot sa muncesc, stau numai in cm, nu vreau decat sa stau cu ochii inchisi sau sa privesc in gol. Nu-mi trebuie nimic si nu ma mai intereseaza nimic. Nu stiu ce sa fac, nu am luat nici o medicatie, sunt ingrozita de ele, incerc sa-mi revin singura, insa imi dau seama ca nu am nici o sansa. Sedinte de psiho terapie nu-mi permit. Va pup pe toti, ma rog pentru noi toti....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna!ma numesk alexandra si de 2 ani ma confrunt cu anxietatatea!!!apare in fiecare an!!!e foarte greu,in tot acest timp ma simt foarte rau,am insomnii si indispozitii,desi iau tratament mi-e mereu frika sa nu mai apara!va rog sa ma ajutati in legatura cu acest lucru!!!va multumesk!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian_alina (acum 13 ani)

buna ma numesc alina am 30 de ani si vreau sa zic ca si eu sufar de depresie si atacuri de panica de 5 ani .nu stiu c sa ma mai fac cum pot scapa de aceasta suferinta grea.de 5 ani iau tratamente pt depresie dar ma gindesc oare o sa scap vreo data de acest chin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

primul simtom l-am avut la 15 ani.dintr-o data am simtit k ma sufoc!aveam o stare de neliniste ma enervam din orice si incepeam sa plang.am fost internata in spital si mi-au dat niste calmate din plante pt nervi....mi-a trecut.acum am 21 de ani si de trei luni ma simt asa.a inceput cu aceeasi senzatie...de sufocare.m-am panicat si mi-am zis:e aceeasi senzatie k la 15 ani.ce-o sa ma fac?!?!?!?a inceput sa ma doara stomacu sa nu mananc,ba ma durea in piept,ba ma durea ficatu,ba ma durea capu..nu stiuam ce am!!!!!mi-am mai revenit am fost la medic si mi-a dat niste calmante....am luat 2 zile dar m-am lasat...sunt prea agitata dorm putin si nu ma simt deloc abosita!!!am fost iar la doctor dupa 2 luni si mi-a dat niste fiole de depresie..intr-adevar mi-am recapatat pofta de mancare doar k aveam mari palpitatiii..si le-am lasat!acum ma confrunt cu starea asta si cefaleea.imi vine sa plang....si ma inrosesc.nu stiu ce sa fac!!!nu am bani sa ma duc la psiholog!!!!incerc sa imi zic eu in minte k pot,k nu am nimik,k sunt ok....dar nu tine...de fiecare data cand am senzatia de sufocare imi vin ganduri negre..chiar daca poate nu am eu acel curaj....vreau sa stiu daca aceasta boala se poate vindeca de tot?!?!?sau e incurabila?!?!?!?va rog ajutati-ma cu un sfat !!!!datorita acestui site mi-am dat seama de cauza starii pe care o am.nu stiu daca este anxietate?sau anxietate cu depresie?????imi poate raspunde cineva?multumesc.cred k ajuta mult increderea in sine si sa-ti impui tu in cap k poti!!!!!!sper din tot sufletul sa se poata vindeca si nimeni sa nu mai fie in starea asta!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna. Si eu sufar de aceiasi boala, de fapt dumnezeu mai stie cum s-o numesc. Am stari depresive groaznice, idei ca imi pierd mintile si ca innebunesc, de fapt sunt sigura ca am inceput sa pierd simtul realitatii, anxietate pana la paroxism. Acum mai nou a inceput si cu varsaturi, mi am facut stomacul praf. tratamente cu tot felul de minunatii, insa tot revine si la modul sincer?? de fapt nu dispare niciodata, ci doar se ascunde si cand mi-e lumea mai draga, reapare!. M-am saturat sincer sa ma tarasc, vreau sa fiu fericita, vreau sa pot face un copil fara sa iau pastile. vreau o viata a mea. imi vreau viata inapoi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mi-e frica de oameni...m-ar depista cat sunt de nefericita.
Am ajuns asa dupa ce dezamagirile s-au tinut lant. M-au dezamagit cei mai apropiati in care am investit tot, m-am trezit singura si fara speranta..daca ar fi cineva care m-ar asculta poate as reusi sa ma ridic. Sunt la pamant si cateodata nu mai cred ca ma voi ridica... stiu ca pentru a schimba ceva eu trebuie sa fac ceva si sa nu mai astept ajutor si totusi nu fac nimic, imi spun ca daca nu contez pentru nimeni de ce as mai conta pentru mine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

In societatea in care traim e foarte greu sa scapi de anxietate!Poate sa imi spuna cineva cum pot sa cumpar "SEREDYNE"(am inteles ca nu are efecte adverse si nu creaza dependenta) Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cu 2 ani in urma mi a murit tata... de ceva timp nu mai pot sa dorm in casa mea in casa unde am trait cu parintii mei.. nu pot dormii singur in casa, daca nu e mama mea simt ca innebunesc mai ales noaptea... am cosmaruri.. am o firca parca de tata... sau nu stiu.. dar cel putin acolo in camera lui mi e teama sa intru noaptea.. va rog ajutati ma ... ca nu mai pot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

si eu am trecut prin ce ai trecut si tu....exact asa cum ai descris tu....din pacate suntem multi care ne chinuim cu aceste stari...Ce pot sa-ti spun e ca eu acum ma simt mult mai bine Daca eu mi-am revenit inseamna ca si tu vei fi ok.Trebuie numai sa te duci la un spital care se ocupa cu astfel de probleme.Daca vrei sa-ti spun mai multe despre asta ma gasescti la numarul 0728678788.O zi buna IULIA.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

DACA VREI SA STII MAI MULTE MA POTI GASI LA NR:0728678788 SAU 0764909119.aM TRECUT SI EU PRIN CE TRECI TU!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

BUNA NUMELE MEU ESTE IULIA SI AM TRECUT SI EU PRIN CE TRECI TU!Daca consideri ca vrei sa stii mai multe si daca vrei sa-ti revii ma poti gasi la numarul 0728678788 sau 0764909119.Numai bine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Adina daca vrei te pot ajuta!NUMELE MEU ESTE IULIA AM 25 DE ANI SI AM TRECUT SI EU PRIN CE TRECI TU!DACA VREI PE CINEVA CARE SA TE AJUTE MA GASESTI LA NUMERELE 0728678788 SAU 0764909119.NUMAI BINE!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4