Anxietate

Intrebare postata de Elisa777 cu 11 ani in urma

Buna seara! Va rog f mult sa.mi spuneti cum sa-mi rezolv problema : eu sufar de ani de zile de atacuri panica,anul asta mi-a fost mai bine ma"uitasera" si cand eram si eu intr-o stare mai buna cum numai fusesem cam de mult,din cauza supararilor de 3 luni tot am stare de lesin din capul pieptului,in alta zi stare anxioasa exagerata,pronuntata tot din capul pieptului,nervii stomacului sunt mereu agitati,mi se strange stomacul. Tot raul porneste din stomac si nu stiu ce sa fac pt ca din cauza nervilor de la stomac se declanseaza panica si agorafobie pe strada. Cand ma supar ma si balonez rau si-mi da o stare de disconfort total.Fierea poate da stari neurovegetative?Ce ma fac?Va rog din suflet ajutati-ma!Mii si mii de multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

Liviu (acum 11 ani)

Pentru mai multe informatii, vezi (si): //sfatulmedicului.ro/comunitate/anxietatea-si-fobiile/atac-de-panica_43111

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatute (acum 11 ani)

un medic psihiatru , daca se poate sa fie unul la care te-ai mai tratat, este solutia pentru starea ta
mergi cu multa incredere si cu speranta ca asa cum lucrurile s-au asezat pentru o vreme asa va fi si acum
si mai ales , incearca sa rememorezi toate intamplarile din viata ta din ultima vreme, si asa poate vei gasi si cauza care ti-a provocat recaderea
numai medicul de specialitate poate sa puna toate lucrurile acestea cap la cap si sa te ajute
mai ai nevoie de multa rabdare si perseverenta in a urma corect recomandarile medicului
si cauta un medic pe care sa-l privesti ca pe un prieten

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elisa777 (acum 11 ani)

Va multumesc f mult...am dat "filmul"inapoi...stiu de unde am "patit-o"...pana acum 4 luni am f singura,nu aveam pe nimeni,de cand a venit in casa la mine imi face numai probleme...eu ma supar,ma consum in sufletul meu chiar daca sunt o fiinta extravertita si reactionez,totusi se "aduna"in suflet,in stomac si de aici nervii stomacului,automat panica,neliniste...se leaga unele de altele.Am strans zi si noapte dezamagire si tristete in suflet pt ca i-am deschis usa casei mele si n-o merita,pe atunci nu stiam. Evit pe cat posibil medicamentele care fac mai mult rau decat bine.Va multumesc enorm!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Vezi si: //sfatulmedicului.ro/comunitate/psihologie-si-psihoterapie/sunt-confuza_42996

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ ! ] _______________

"A iubi este
in esenta
proiectul de a fi iubit"

_________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Inima unei femei si... ] _________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=yYMKXPxsBas&feature=related

________________________________ [ ... rugaciunea sufletului ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Elisa777 a scris: ".../ eu sufar de ani de zile /.../ si nu stiu ce sa fac /.../ Cand ma supar ma si balonez rau si-mi da o stare de disconfort total /.../ Ce ma fac? /..."

[ Gustul clipei ] _____________________________________________

Un călător întîlni un tigru. Fugi, urmărit de tigru, pînă ajunse la o prăpastie.
Se agăţă de corzile unei viţe sălbatice şi-şi dădu drumul în prăpastie...
Tigrul îl aştepta sus.. .

Omul privi în jos şi văzu că în fundul prăpastiei îl pîndea alt tigru... Şi doi
şoareci începură să roadă corzile viţei.. .

Atunci, omul văzu, crescută într-o crăpătură a stîncii, o fragă. Ţinîndu-se
de corzi, se întinse şi o culese.

O băgă în gură, incet... ..

Ce gust minunat avea!...

________________________________________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ ! ] _____________________

Nu exista drum catre fericire.
Fericirea este drumul.

____________ [ Dalai Lama ]

Drumul se parcurge mergand.

_______________ [ Boudha ] _________________

În fiecare pas făcut pe acest drum se află eternitatea.

În prezent se cuibăresc viaţa, oaza, infinitul.

Trăiesc prezentul, trecutul a zburat, viitorul este un vis.

Doar prezentul este.
________________________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

________________________

Traieste din plin si vei fi lasat
sa traiesti.
Traieste-ti viata aici-si-acum.

_______________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ ZAMBESTE... ] _______________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=PmEzALBNfMU&feature=related

_____________________________________ [ ... IN FIECARE ZI ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Trandafirul ] ___________________________________________

Tanarul pictor tocmai primise in dar o haina si se plimba tantos prin
marele parc al capitalei. Arata ca un om bogat, cu haina cea noua;
si socotind dupa talentul si idealurile sale, chiar era un om bogat.

O cersetoare batrana s-a apropiat de el si a cerut pomana.. .

Tanarul n-avea in buzunar nici macar un banut. A privit in jur,
a rupt un minunat trandafir si i l-a daruit.. .

. .. Cersetoarea a plans.. .

Un ban ar fi facut-o sa
se simta o cersetoare;
floarea o facea
sa se simta om, femeie

___________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Trandafiri pentru tine...] _________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=rBp6zWmvQF4&feature=related

_______________________________________ [ ... pentru suflet ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ ! ] ___________________

Elisa, INIMA are logica ei
pe care ratiunea
nu poate s-o inteleaga
_____________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Pretul statuetei ] ____________________________________________

Se spune ca un sultan a trimis imparatului din tara vecina, in dar trei statuete de aur cu mesajul ca desi sunt in aparenta identice, ele au preturi diferite, ca oamenii.

Imparatul a chemat degraba toti inteleptii curtii, care insa n-au gasit deosebirea dintre statuete si n-au putut spune cat pretuia fiecare.

Vestea ca inteleptii n-au gasit raspunsul, a ajuns pana in cele mai indepartate colturi ale imparatiei. Un tanar, inchis pe nedrept, auzind acestea, a cerut sa fie dus in fata imparatului, pentru a-i arata deosebirea dintre statuete si a-si recastiga astfel libertatea.

Tanarul a observat ca toate statuetele au niste gauri foarte mici. A luat un pai si l-a bagat in urechea uneia din statuete. Paiul a iesit pe gura. La a doua, paiul a iesit prin cealalta ureche, iar la a treia prin buric.

– Luminatia ta, statuetele sunt ca oamenii. Prima este omul palavragiu. Pe un astfel de om nu te poti niciodata bizui.
- A doua este omul, care ce asculta cu o ureche, iese pe cealalta. Acesta este un vantura-lume.
- A treia este omul care tot, ce aude - rumega indelung si nu trancaneste niciodata.

Ultima statueta este cea mai pretioasa

____________________________________________ [ poveste indiana ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Nu renunta!... ] _______________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=hmQ0m-vAUec&feature=related

_____________________________________ [ ... Ai sa reusesti! ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

.. . :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ ! ] ______________________________________________

A avea sentimente de recunoştinţă şi a nu le exprima este ca şi
cum ai împacheta cu grijă un cadou şi nu l-ai da."

________________________________ [ William Arthur Ward ]

"[ ... ] cu cât devii un mai bun cunoscător al recunoştinţei, cu atât
ajungi mai rar victima resentimentelor, depresiei si disperării.

Recunoştinţa va acţiona ca un elixir ce va dizolva treptat carapa-
cea dură a eului tău - nevoia ta de posesiune şi control - şi te va
transforma într-o fiinţă generoasă.

Simţul recunoştinţei generează o adevarată alchimie spirituală,
ne face mărinimoşi - cu suflet mare."

_______________________________________ [ Sam Keen ]

Elisa777 a scris: ".../ Mii si mii de multumiri!..."
___________________________________

Si eu iti multumesc pentru intelegere!

____________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elisa (acum 11 ani)

Draga Liviu iti multumesc pt tot ceea ce mi-ai scris si ai vrut sa-mi transmiti prin invataminte!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Yanni ] ____________________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=8C1VBD2zqss&feature=related

_________________________________________ [ Love is all ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Yanni ] _____________________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=OkGTPbJQQXQ&feature=related

________________________________________ [ Deliverance ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2