Anxietate sexuala

Anxietate
Intrebare postata de paganel cu 12 ani in urma

Buna ziua!am 44 ani,sunt de aproape 4 ani intr''o relatie cu o femeie pe care o iubesc foarte mult,in ciuda faptului ca a fost o relatie tensionata cu despartiri si reveniri.Ultima despartire (mentionez ca am casatoriti civil ulterior am divortat )mi a adus in viata o femeie cu care am crezut ca mi pot reconstruii viata pe alte valori,decat cele pe care le recunosteam ca fiind valbile in cealalta relatie,adica sexul pe locul 1,dupa care celelelate(evident un rationament gresit).Se pare ca acesasta ultima relatie nu mi a adus decat distrugerea increderii in mine din pct de vedere sexual.O minima dorinta sexuala,s a transformat in panica,care a dus la inhibarea completa a dorintei.De cate ori ne intalneam in intimitate stiam ca "trebuie sa facem sex"ca ea''si doreste acest lucru,iar pe mine tocmai acest trebuie,acesta "comanda"ma inhiba.Intre timp m am impacat cu femeia pe care trebuie sa recunosc ca in tot acest timp am continuat sa o doresc,impacare a fost cu artificii!,dar la scurt timp gandul ca as putea sa esuez si cu ea s-a inoculat in mintea mea ca un vierme si s a transformat intr un sarpe,in final muscandu''ma.Ceea ce era de neinchipuit in relatia cu iubita mea a devenit fapt concret.Mentionez ca problema e f calda,pana acum n''am avut decat un singur esec.Dar mi e tema sa ma mai "apropii".Mentionez ca din motive independente de vointa noastra locuim separat...datorita proastei relatii dintre iubita si mama mea nu am putut locuii la mine in casa .Precizez ca ca am si un fond pshihic destul de labil,sunt dagnosticat ca fiind anxios,sufar de "atac de panica".Iubita mea chiar a comentat ulterior starea mea in timpul esecului cu simtomele unui atac de panica.Ma gandesc sa incep un tratament cu seroxat...merg la pshiholog..dar momentan nu am gasit inca solutia deplina.Daca cineva ma poate ajuta i as fi recunoscator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua Paganel,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceasta dificultate, cred ca nu e placut pentru tine!
Se pare ca, datorita unei comunicari in relatie,bazata pe cerinte absolutiste in ceea ce priveste intimitatea sexuala din partea partenerei, acel "trebuie neaparat acum", pe care l-ai pomenit si pe care tu ti l-ai insusit, s-a dezvoltat o anxietate de performanta.
Este un lucru foarte bun ca faci psihoterapie! Este psihoterapie de orientare cognitiv- comportamentala? La cate sedinte ai fost pana acum?Aceasta forma de psihoterapie este foarte eficienta pentru atacurile de panica, tulburarea de anxietate, depresia, timiditatea, tulburarea obsesiv- compulsiva si diversele forme de fobii.
Daca starea de anxietate nu este generalizata si nu este de intensitate peste moderat, zilnic, toata ziua,ci se manifesta doar pe partea intimitatii sexuale, iti recomand sa nu incepi inca tratament medicamentos.
Ai putea sa mergi ptr o perioada de 2 ori pe saptaman la terapie si sa lucrezi atat in sedinta cu psihologul cat si intre sedinte, pe gandurile negative irationale care iti creeaza starea de anxietate si pe comportamentul sexual. Totodata, sustinerea, intelegerea, toleranta partenerei in aceasta perioada, poate fi foarte importanta pentru indepartarea acestei anxietati.
In acelasi timp, este nevoie sa ai rabdare in ceea ce priveste evolutia in urma sedintelor de psihoterapie, modificarile in mod firesc nu se intampla cat ai clipi, oricat ne-ar placea tuturor asta.

Mult succes, liniste si armonie interioara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

paganel (acum 12 ani)

buna ziua dna Doctor!va multumesc f mult pt timpul acordat.Merg la pshihoterapeut de aprox 2 luni,cu o cadenta de o sedinta pe saptamana.Motivul initial pt care m am dus la pshio a fost cel legat de anxietate,de atacuri de panica.Ulterior discutia noastra s-a concentrat mai mult pe problemele mele sexuale,aparute atunci cand am schimbat partenera.In clipa canad m am intors la vechea partenera pe care dealtfel tot timpul am dorit''o timp de doua saptamani totul a fost super ok.Numai ca fara sa vreau gandul ca ceea ce mi s a intamplat cu partenera "ocazionala"(nu gasesc alt termen pt ca relatia a fost foarte scurta,aprox o luna ...)s ar putea transmite si catre persoana cu care niciodata timp de 4 anu nu am avut asemenea probleme.Iar nu dupa mult timp acest gand a devenit realitatate!Din pacate nu mi pot controla emotiile,starea mea generala nu e prea grozava,mai ales ca sunt diagnosticat asa cum am spus ca fiind anxios...nici contextul familial nu e prea grozav...nu locuiesc impreuna cu partenera,iar atunci cand ne intalnim,de cele mai multe ori intalnirile noastre se incheiau prin a face dragoste...acum mi e teama de aceste intalniri...nu stiu ce sa fac??...cred ca totusi tinand cont de faptul ca sunt destul de "incapatanat",si cu antecedente anxioase,poate ar trebuii sa incep un tratament.Nu stiu ce sa fac???pshiologul la care merg mi se pare foarte ok..dar nu stiu cat ma poate ajuta...din fericire e si pshihoterapeut...sper sa reusim sa gasim o solutie in final...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paganel (acum 12 ani)

buna ziua!as vrea sa mai pun o intrebare..mi e teama ca incepand sa iau tratament medicamentos,vor aparea probleme de erectie in urma tratamentului..cu toate ca in urma cu 8-9 ani cand facut un tratament cu seroxat nu am avut probleme serioase in senul acesta...dar nici nu le constientizam ca fiind posibile...deci intrebarea mea este,seroxatul afecteaza viata sexuala?..va multumesc pt rabdare..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: