Anxietate, senzatie de lesin, tremur raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Rebeca I cu 10 ani in urma

Buna seara! Am 19 ani si ma confrunt cu niste probleme de sanatate foarte deranjante care imi afecteaza viata sociala. Uneori nu mai stiu ce sa fac sa le pot face fata. ''''Rauri'''' de genul acesta am mai avut insa se intampla rar o data pe an de doua ori maxim insa in ultimul timp (aproximativ 6 luni) mi-e rau aproape in fiecare zi. Fara motiv intru in panica,nu mai vad bine, am senzatie de lesin(ma gandesc non stop daca o sa lesin si mi-e foarte frica desi nu am lesinat in viata mea), vreau sa stau jos pentru ca am impresia ca o sa cad, incepe sa-mi bata inima foarte tare si neregulat, parca nu mai aud si nu mai vad bine, efectiv nu stiu ce e cu mine. (de multe ori imi vine chiar sa plang) Nu mai pot sa merg pe jos sa ma plimb pentru ca mi-e frica sa nu mi se faca rau... nu mai stiu ce sa fac, sunt disperata. Tot timpul imi revin din acea stare fara sa fac nimic, insa nu mai pot sa le fac fata, nu mai pot sa ies afara, mi-e frica se merg pe jos si pana la magazin. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sau daca mai sunt alte persoane in situatia mea sa-mi spuna ce fac pentru a reusi sa treaca peste. Multumesc! ( Mentionez ca am fost plecata cateva zile intr-o vacanta acum o saptamana si nu mi-a fost rau deloc, nici o senzatie de rau,nimic! Cum m-am intors acasa raurile au revenit.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

manuela53 (acum 10 ani)

Afectiunile tiroidei dau aceste simptome oribile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miu (acum 10 ani)

''''Mentionez ca am fost plecata cateva zile intr-o vacanta acum o saptamana si nu mi-a fost rau deloc, nici o senzatie de rau,nimic! Cum m-am intors acasa raurile au revenit.)'''' Putin probabil sa fie vorba de o afectiune a tiroidei, sunt simptome specifice anxietatii,mergi la un psiholog pentru consiliere! Aceste ''''rauri'''' cum le numesti tu nu sunt probleme de sanatate propriu-zise,ci sunt somatizari , stresul,surmenajul,pe fondul personalitatii se pot dezvolta astfel de manifestari care se trateaza cu ajutorul psihoterapiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rebeca I (acum 10 ani)

Nu cred nici eu sa fie vorba de o afectiune a tiroidei pentru ca sunt constienta deseori ca aceste rauri pornesc din mintea mea. Mama e psiholog si am incercat o gramada de metode recomandate de ea pentru a ameliora ''raurile'' insa nu mi-au fost de ajutor, cand mi se face rau nu pot controla acea stare care creste si mi se face din ce in ce mai rau pana ajunge la un punct maxim sa-i spun asa apoi incet incep sa imi revin. Problema e ca viata mea sociala e foarte afectata, si ma simt groaznic din cauza asta pentru ca am doar 19 ani. Am ajuns sa nu mai ies pana la magazin de teama sa nu mi se faca rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Raluca2894, inteleg ca iti este foarte greu cu aceste stari de rau, stres, anxietate. O poti ruga pe mama ta sa iti recomande un coleg(a), un psihoterapuet din afara familiei. Sedintele sunt confidentiale.
O terapie eficienta in tratarea problemelor de anxietate o reprezinta psihoterapia cognitiv-comportamentala.

Accesand acest link poti citi mai multe informatii:
//sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/traieste-fara-anxietate-panica-fobii-stres-sau-depresie_12176

Succes!
Psiholog Roxana Patrascu
[email protected]

www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Rebeca I (acum 10 ani)

Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Raluca2894, inteleg ca iti este foarte greu cu aceste stari de rau, stres, anxietate. O poti ruga pe mama ta sa iti recomande un coleg(a), un psihoterapuet din afara familiei. Sedintele sunt confidentiale.
O terapie eficienta in tratarea problemelor de anxietate o reprezinta psihoterapia cognitiv-comportamentala.

Accesand acest link poti citi mai multe informatii:
//sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/traieste-fara-anxietate-panica-fobii-stres-sau-depresie_12176

Succes!
Psiholog Roxana Patrascu
[email protected]

www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inna (acum 10 ani)

buna ziua eu ma confrunt cu o durere dar nu sint sigura ca e plaminul,,,problema e ca numi ajunge destul oxigen pentru a respira si ma doare groaznic in spate in dreapta in preajma plaminului iar cind respir ma doare si pieptul paralel cu spatele oare ce sa fie am fost la medic si mia dat solutie de cocarnit..pe 6 zile si am tot acelasi dureri si acelasi respiratie va rog din inima sami spuneti am facut radiografie la plamin si mi sa spus ca e ok..va rog din inima,,,,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Dacă ȋn urma investigaţiilor medicale nu a reieşit nicio problemă de ordin medical, în acest caz - este foarte probabil sa fie vorba anxietate, stres, hiperventilaţie.

Respiraţia prea intensă are drept rezultat scăderea nivelului de dioxid de carbon, iar respiraţia prea lentă are ca efect creşterea acestuia. Pentru organism este cel mai benefic să existe un echilibru între cantitatea de oxigen şi dioxid de carbon din sânge. În cazul hiperventilaţiei, cantitatea de oxigen din sânge este mai mare şi acest lucru are o serie de consecinţe negative.

În mod paradoxal, chiar dacă hiperventilaţia presupune un aflux mai mare de oxigen, celulele din anumite zone ale creierului şi corpului primesc o cantitate mai mică de sânge şi oxigen.
Rezultatele pot fi:
- ameţeală;
- vedere înceţoşată
- intensificarea ritmului cardiac;
- senzaţia de sufocare;
- mâini reci şi umede;
- incapacitatea de a respira cu uşurinţă etc.

Prin intermediul şedinţelor de psihoterapie la cabinet sau online poti invata sa iti monitorizezi ritmul respirator, să respiri corect abdominal.
Mai multe detalii poţi citi accesând acest link:

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

Modul în care respirăm este extrem de important şi influenţează starea noastră de bine. O respiraţie adâncă şi regulată este specifică unui organism calm şi relaxat, o astfel de respiraţie este incompatibilă cu agitaţia şi stresul. După perioade lungi de stres cronic ajungem să respirăm tot timpul mai alert, mai sacadat, fără să ne dăm seama iar echilibrul trebuie restabilit.
Un exemplu de exercitiu pentru o respiraţie completă, gasesti accesând link-ul:

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/tehnica-respiratiei-complete/

Dacă te pot ajuta și cu alte informații, ȋmi poţi scrie.

O zi frumoasă!
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inna (acum 10 ani)

problema e ca ma doare in spate am 19 ani sa sper ca nam cancer caci tare mie frica de boala asta,,,,ma sperie faptul ca ma doare asa tare in spate si imi fac solutie si numi ajuta poate oare fi o bola mai grea de deoistat.???in urma acestei dureri am avut pneomonie dar durere a ramas si din ce in ce mai mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi91 (acum 10 ani)

In exact aceeasi situatie am fost si eu.Acum 2 ani am suferit niste atacuri de panica si am apelat la un pshiatru la recomandarea mamei,care sufera si ea de insomnii si apeleaza la acelasi pshiatru.Am luat tratament pe baza de niste preparate timp de 7 luni si nu am mai avut nimic,nici macar ganduri despre aceasta stare,ma simteam ok.
Toamna trecuta insa m-au luat iar starile(dupa aprox 6 luni de la incheierea tratamentului),nu atacuri de panica propriu zise,ci doar niste simptome ca ameteli dar mai ales sufocare si batai puternice ale inimii.Am rezistat asa vreo 3 luni,la un moment dat m-a apucat si pe mine fobia de a iesi afara si frica de lesin dar nu am lasat asta sa ma opreasca,chit ca ma simteam tare rau .Luam eventual o jumatate de xanax la nevoie .Cam de o luna am avut o perioada mai rea in care am fost si racit o perioada si acest fapt a accentuat starile mele si au revenit si atacurile.Sunt in anul 3 la facultate,am 22 ani si am multe pe cap in perioada asta si nu am rezistat,am apelat din nou la psihiatru si tratament.Acum sunt ok din nou,cam de o luna,dar sunt constient ca tratamentul nu e o solutie pe termen lung.Daca nu aveam o gramada de examene,treaba cu licenta etc,probabil incercam sa rezist singur dar asa nu am putut.O sa apelez si eu la un psiholog dupa ce termin tratamentul ,sper sa pot rezista fara tratament medicamentos dupa
As vrea sa schimb niste pareri cu persoane care au trecut prin aceleasi stari,eventual sa ne ajutam reciproc ,daca se poate.Emailul meu e [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rebeca I (acum 10 ani)

Buna! M-am interesat si eu de diferitele tratamente pentru problema aceasta, insa toate persoanele cu care am vorbit si au luat au spus ca nu ajuta pe termen lung, ci doar pe o perioada de timp mai scurta sau mai lunga(depinde de fiecare).Eu nu am vrut sa iau nici un fel de pastile si am incercat si incerc in continuare sa trec peste asa ajutandu-ma singura intr-o oarecare masura.Oricum sunt momente in care nu stiu cum sa mai reactionez si ce sa fac...Sanatate multa! Am sa incerc psihoterapia cred...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Susan alina (acum 9 ani)

Buna. Ma numesc Alina. Exact la fel mi se întâmpla mie. Al treilea an cu aceleași stări. Am apelat din nou la psihiatru. Sunt a patra zi pe medicamente( argofan) e groaznica starea pe care o am, dar dupa masa încep sa imi revin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi91 (acum 10 ani)

De rezistat am rezistat si eu vreo 6-7 luni fara probleme majore si inca 3-4 cu niste palpitatii si probleme in respiratie/tahicardie.....cele 2 raceli insa m-au dat peste cap,mi-au distrus si revelionul si pur si simplu m-au ingropat incat mi-era frica ca nu pot ajunge la sesiune,atat de rau ma simteam...culmea,in ultimul an sa patesc de astea,sa fiu nevoit sa ma las tocmai acum
Asa ca am cedat ,ac***a si o perioada incarcata si am decis sa merg la sigur cu medicamentatie,pentru ca stiam deja ca nu voi avea probleme pe parcursul tratamentului si asa si este pana acum...dar va fi ultima oara,si eu voi incerca psihoterapia dupa ce termin cu chestiile legate de facultate

Sanatate si tie iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rebeca I (acum 10 ani)

Vai..imi pare rau! :( Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George Razvan (acum 9 ani)

Salutari, oameni buni!

Si eu am trecut si inca ma confrunt cu unele stari de acest gen. Sufar aproape zilnic. Chestia e ca atunci cand nu ma gandesc deloc la asta sunt bine. Si incet, incet am invatat sa ma cunosc, sa stiu ce stari imi da depresia si sa fiu mai calm in privinta lor.

Am citit doua carti care m-au ajutat:
-"Depresia in 60 de intrebari", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3p8Af
-"50 de semne ale tulburarilor psihice", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3pS8E .

Prima carte este sub forma de dialog pacient-doctor iar cel de-al doilea autor tine sa redea tot felul de stari intalnite de-a lungul carierei dumnealui.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandra (acum 8 ani)

observ din ce am citit aici ca majoritatea apelati la psiholog si luati diverse medicamente care dau dependenta...fara mai intai sa va controlati toroida! dragilor care va dati cu parerea ca: " nu pare a fi tiroida!" lasati oamenii sa se controleze. o observatie am de facut: daca doctorul va da T3 si T4 ca analiza in tiroida hashimoto acestea nu au relevanta. cereti mereu TSH-ul. si acum o sa va povestesc din proprie experienta prin ce am trecut eu si drumul ce l-am parcurs pana am descoperit problemele mele cu tiroida autoimuna! totul a inceput prin 2005-2006 eram in facultate. la inceput au fost ametelile, nu vedeam bine, aveam o stare de lesin, dureri de cap, de oase, ma durea carnea pe mine, aveam teama sa ies singura din casa, la facultate aveam o colega cu care ma intalneam la victoriei si care ma cara practic. Nu ma puteam concentra, imi era frica de spatiile inchise, iar inima imi batea cu putere. Nu ma tineau picioarele, ma speriam din orice etc. Am fost la toate felurile de controale, doctori cu carul, profesori universitari, doctori in stiinte, terapii, naturiste, am facut RMN la cap, analizele imi ieseau mereu bune, T3 si T4 in parametrii. Eram o prezenta saptamanala la urgenta la Colentina, dar si in orasul de unde sunt. La ultima vizita la urgente deja ma cunosteau toti doctorii si m-au trimis la psihiatrie. Mi-au dat pastile care mi-au creat dependenta, eram ca un zombie, eram prezenta, dar nu eram prezenta! luam ceva cu clonazepam(ajunsesem chiar sa mint farmacista doar sa-mi dea inca un flacon din respectivul medicament) pana intr-o zi cand mama unei prietene mi-a spus: fetita, tu unde vrei sa ajungi?! nu vezi ca esti ca o drogata?! Dupa ce aceasta mi-a spus aceste cuvinte m-am dus direct la baie si am aruncat pastilele cu pricina!3 luni m-am "invinuit" de ce le aruncasem! 3 luni am trecut prin infern! de mentionat ca starile de rau le aveam si pe perioada cat am luat acest clonazepam. doar ca nu mai ajungeam la urgente. eram ca un mort viu. am avut 4 ani infernali. toata lumea isi dadea cu parerea, dar nimeni nu mi-a pus un diagnostic. Fara diagnostic nu exista tratament!!! am renuntat la pastilele chimice si m-am axat pe naturiste. Pt mine au functionat suplimentele de la CaliVita(si va rog sa ma credeti ca nu fac reclama). In al 5-lea an m-am mai calmat. Am invatat sa-mi fac curaj singura, eram singura(imi adusesem familia la saturatie maxima, reusisem sa cheltuiesc peste 10.000 euro pe ceva care nu avea si un rezultat plus stressul psihic creat alor mei). Prin 2011 am ajuns in Italia. Aveam documente si un medic de familie. I-am povestit de starile mele. Imediat mi-a dat sa fac acest TSH...surpriza colosala: valoarea era dubla fata de cea maxima. Sufeream si sufar de tiroida Hashimoto! Nu spun ca stau bine, dar am aflat cauza problemelor mele, nu eram nebuna!!! Tiroida Hashimoto are o mie de manifestari...si e foarte greu de tratat, pentru ca tb sa te cunosti foarte bine ca sa stii cum dozezi hormonii. Am zile cand nu stau in picioare, atat de obosita sunt, ametesc si ma dor oasele, dar oare ce vreau dupa 5 ani de o boala netratata care mai e si cronica?!? Dar iau suplimente naturale si imi fac eu diverse retete pe baza de miere si fructe si legume, iar starile mi se amelioreaza. Inainte de a apela la psihologi controlati TSH-ul. eu nu vreau sa influentez pe nimeni, dar inainte de a porni pe un drum anume, asigurati-va ca nu suferiti de tiroida, care da exact aceste simptome pe care le scrieti si voi! Sanatate, dragilor ca restul vine de la sine!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana1986 (acum 8 ani)

Asa mi sa intamplat si mie de cand a murit mama mea am incercat tot felu de pastile am fost la o gramada de doctori crezand ca sunt bolnava imi era frica sa stau sing in casa sa ies pe drum dar acuma iau lorazepam si ma simt mai bn te pup nu te speria nu ai nimic

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei94 (acum 5 ani)

Salut am și eu o întrebare aceleași stări le am și eu cum te ai vindecat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rebeca I (acum 5 ani)

Salutare!
Momentan sunt bine, atacurile de panica nu trec complet niciodata si nici starile de anxietate, doar ca sunt perioade in care te simti foarte rau, si treci printr-un calvar, apoi sunt perioade in care nu mai ai absolut nimic. La mine asa au alternat tot timpul, incepand cu varsta de 15 ani aproximativ. Acum sunt bine, tratament nu am luat niciodata si nici nu intentionez sa iau, insa iau suplimente naturiste si vitaminte. Incearca sa iei Catinofort si Calciu+Magneziu+Zinc de la Remedia (este o singura pastila care le are pe toate). Incearca sa iei zilnic suplimentele astea pentru un timp indelungat. De asemenea, iti mai pot recomanda Remediile florale de la Bach, este mult de povestit despre ele, dar cauta pe net si documenteaza-te tu. Apoi eu am lucrat foarte mult cu mine, am incercat sa ma inteleg, sa vad de la ce pornesc starile, sa ma incurajez singura ca nu patesc nimic, ca am mai avut astfel de stari si totul este din mintea mea. Oricare ar fi frica ta sau problema ta trebuie sa te expui fricii respective. Cel mai bun lucru este sa te expui fricilor tale. Apoi un alt sfat pe care ti-l pot da este sa-ti faci niste analize complete de sange, o sa te ajute foarte mult psihic cand o sa vezi ca nu ai nimic, pe mine m-a ajutat foarte mult chestia asta. Dupa ce mi-am facut analize de sange chiar de doua ori, si toate valorile mi-au iesit bine, si am facut extrem de multe analize de sange, pentru toate bolile aproape, m-am relaxat psihic foarte tare dupa. Tot timpul imi ziceam ca au iesit toate analizele bune, chiar nu am ce sa patesc sau ce sa am. Sanatate multa! 🤗

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PW (acum 9 luni)

Buna Rebeca! Cum te mai simti? Sper ca mult mai bine! Si eu am stari de anxietate. Mi-a atras atentia ce ai spus tu, ca trebuie sa te expui fricilor tale. Cum faci asta? Ai vreo metoda anume? Poti descrie, te rog! Ms mult!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2