Anxietate puternica...HELP ME !!! raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Ionuts11 cu 9 ani in urma

Buna ziua!Ma numesc Ionut si am 19 ani,sunt student in anul 1.In urma cu un an au inceput sa apara niste simptome asa usoare ale anxietati...si netratate m-au adus la disperare.Tin sa precizez ca pe parcursul zilei ma confrunt cu ameteli mai usoare...presiune in cap(cap greu),oboseala accentuata,transipartii abundente a palmelor si a picioarelor,slabiciune musculara,palpitatii,vad ca niste firisoare transparente in campul vizual cand privesc spre un plan alb,stare de neliniste,ma sperii din orice..imi vin 1000 de ganduri in cap...ca nu mai am mult de trait,chestii din astea.Am fost mi-am facut toate analizele,toate au iesit perfecte...am crezut ca este de la inima...am fost la cardiolog EKG perfect..nu a iesit nimic...tensiune buna 12/3..pulsul 87...dupa am fost la neurolog...mi-a facut testul cu reflexele si vedere si a zis ca nu are rost sa fac tomograf cerebral,pentru ca nu am nimica...am fost si la psiholog si mi-a dat un tratament cu Doxepin...dar nu vad deloc nici o ameliorare in starile mele...va rog daca puteti sa ma ajutati!! :( Am uitat sa precizez ca am si niste dureri de coloana cand fac efort..si dureri de cap in zona cefei!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Inteleg ca iti este foarte greu cu aceste simptome foarte intense de anxietate (frica de boli, teama de singuratate,catastrofare, ameteala, senzatia de cap greu, oboseala accentuata, palme si picioare transpirate, slabiciune musculara, palpitatii, stare de neliniste, problemele de concentrare, accese de plans s.a.).

Mai multe detalii despre manifestarile si tratamentul anxietatii poti citi accesand acest link din site-ul Psihoutil:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

Aceste tipuri de manifestari anxioase pot fi tratate eficient cu ajutorul psihoterapiei cognitiv-comportamentale la cabinet sau online.

Fiind student, beneficiezi de reduceri la sedintele de psihoterapie.
Concret, sedintele de psihoterapie te ajuta, astfel:

- Sa intelegi cauzele si mecanismele prin care se intretin manfestarile anxioase. De obicei, stilul de gandire, convingerile despre noi insine, convingerile despre lume si viata sunt cele care genereaza tulburarile de anxietate.

- Sa inveti si sa exersezi tehnici si metode de autocontrol mental si emotional, care te vor ajuta sa ai un mai bun control asupra gandirii, antrenand-o sa devina mai obiectiva, precum si stari de relaxare, de detensionare si calm.

- Sa devii mai sociabil, mai energic, mai performant si cu incredre mai mare in fortele proprii.

- Sa stii cum sa previi aparitia unor probleme asemanatoare.

In concluzie, daca participi cu hotarare si perseverenta la sedintele de psihoterapie, poti fi ajutat sa rezolvi problemele de anxietate.
Despre eficienta psihoterapiei cognitiv-comportamentale in tratarea anxietatii si panicii, poti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

De asemenea, accesand acest link in bara de cautare, poti citi si despre metodele folosite in dezvoltarea personala:
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

Sper ca aceste informatii sa iti fie folositoare! Alte articole de specialitate poti citi in site-ul Psihoutil.
Pentru alte informatii, imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

Multa sanatate!
Psih. Gabriel Pirvan
Mail: [email protected]
Tel.: 0764.443.184

www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Inteleg ca iti este foarte greu cu aceste simptome foarte intense de anxietate (frica de boli, teama de singuratate,catastrofare, ameteala, senzatia de cap greu, oboseala accentuata, palme si picioare transpirate, slabiciune musculara, palpitatii, stare de neliniste, problemele de concentrare, accese de plans s.a.).

Mai multe detalii despre manifestarile si tratamentul anxietatii poti citi accesand acest link din site-ul Psihoutil:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

Aceste tipuri de manifestari anxioase pot fi tratate eficient cu ajutorul psihoterapiei cognitiv-comportamentale la cabinet sau online.

Fiind student, beneficiezi de reduceri la sedintele de psihoterapie.
Concret, sedintele de psihoterapie te ajuta, astfel:

- Sa intelegi cauzele si mecanismele prin care se intretin manfestarile anxioase. De obicei, stilul de gandire, convingerile despre noi insine, convingerile despre lume si viata sunt cele care genereaza tulburarile de anxietate.

- Sa inveti si sa exersezi tehnici si metode de autocontrol mental si emotional, care te vor ajuta sa ai un mai bun control asupra gandirii, antrenand-o sa devina mai obiectiva, precum si stari de relaxare, de detensionare si calm.

- Sa devii mai sociabil, mai energic, mai performant si cu incredre mai mare in fortele proprii.

- Sa stii cum sa previi aparitia unor probleme asemanatoare.

In concluzie, daca participi cu hotarare si perseverenta la sedintele de psihoterapie, poti fi ajutat sa rezolvi problemele de anxietate.
Despre eficienta psihoterapiei cognitiv-comportamentale in tratarea anxietatii si panicii, poti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

De asemenea, accesand acest link in bara de cautare, poti citi si despre metodele folosite in dezvoltarea personala:
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

Sper ca aceste informatii sa iti fie folositoare! Alte articole de specialitate poti citi in site-ul Psihoutil.
Pentru alte informatii, imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

Multa sanatate!
Psih. Gabriel Pirvan
Mail: [email protected]
Tel.: 0764.443.184
www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Simptomatologia descrisa este mulajul perfect al unui atac de panica.Acesta poate sa fie declansat atunci cand ne asteptam mai putin,cand nivelul de adrenalina este mult peste limita normala.Important este sa stai putin sa te gandesti ce anume a declansat aceste stari,care pot fii cauzele si pe ce cale dreapta sa mergi.In primul rand,trebuie sa-ti scoti din mintre gandul ca suferi de vreo boala,mintea noastra,atunci cand ajunge intr-un punct critic,nu face decat sa preia din cele citite pe net sau auzite,tot ce este mai rau.Atunci cand citim despre o anumita simptomatologie care are o asemanare de asa zisa boala a noastra inchipuita,nu facem decat sa preluam din ce-i mai rau,ne incarcam mintea cu bolile altora,fara sa fim lucizi si sa vedem ca de fapt mintea noastra se incarca negativ cu spaimele altora(care uneori mai exagereaza).Trebuie sa ai puterea de a spune STOP!ACESTEA SUNT GANDURI,DAR NU ALE MELE SI NU LE PERMIT SA FIE MAI PUTERNICE DECAT MINE! Daca ai auzit de tratament cu bioenergie si ai incredere in aceste proceduri,cauta un OM care este bun in asa ceva si incearca!Uneori,ceea ce ni se intampla este efectul gandurilor noastre.Lasa psihiatrul,fa-ti curaj,echilibreaza-ti mintea si incearca sa ierti,iertarea este balsam pentru suflet.Atunci cand ai acele atacuri de panica primeste-le ca facand parte din tine si gandeste ca tu esti cel care controleaza totul,frica este inchipuirea noastra.SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionuts11 (acum 9 ani)

multumesc...o sa caut...oricum psihic sunt cazut rau :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yuri boyka (acum 9 ani)

stiu pe cineva care te poate ajuta.asta e mailu meu [email protected] imi scrii ca sa vorbim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 9 ani)

Salut,
Daca crezi ca natura iti poate oferii o mana de ajutor , te rog sami lasi un mesaj .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionuts11 (acum 9 ani)

iau toate suplimentele naturale de la farmacie...si nu ma ajuta deloc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Mai multe informatii specializate despre tratamentul acestor probleme de anxietate si dezvoltarea ta personala poti accesa cu incredere acest articol de pe Sfatul Medicului:
//sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/traieste-fara-anxietate-panica-fobii-stres-sau-depresie_12176

Ai grija de tine!

Cu bine,
Psih. Gabriel Pirvan
Mail: [email protected]
Tel.: 0764.443.184

www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionuts11 (acum 9 ani)

multumesc pentru sfaturi...dar iau toate pastilele naturale si deloc...fara nici o inbunatatire...iau capsule cu sunatoare si passiflora..beau si ceaiuri...si nimic :(...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Daca cuvantul„nimic” ti-a devenit prieten bun,nu rezolvi nimic. Puterea este in tine,avem momente cand ne simtim fara aparare,cand practic mintea ne joaca feste. Tu,prin vointa,autodisciplina si impunerea unor standarde fixe,te poti ajuta. Asa cum ti-a transmis si dl dr.PÎRVAN,exista foarte multe metode de-a bara aceste stari de panica,importanta este vointa,importanta este dorinta de a revenii la normal.Acum,nimeni nu-ti garanteaza ca,de la prima sedinta vei fi ca nou.Nu,totul se invata cu perseverenta.Nu cred ca exista persoana,care intr-un moment de slabiciune,nu s-a simtit depasit de situatie,care sa nu fi simtit mici atacuri de panica.Daca consulti un psiholog nu inseamna ca esti etichetat nebun sau „luat pe aratura”. Calm,gandeste la rece ce anume ti-a declansat acele stari.Cand se instituie un tratament,trebuie tratata cauza si-apoi efectul.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11535925316 (acum 5 ani)

Buna, stiu cum te simti la fel sunt si eu fac atacuri de panica de la orice mica durere sau discomfort si devin obsedata de zona aia sau un anumit organ..doar ca diferenta este ca eu aproape lesin cand ma duc cu analizele la medic...atat de mare este anxietatea si ipohondria..este crunt..am numai scenarii oribile in minte si aproape am lesinat cand am intrat in cabinetul reumatologului cu analizele de sange care au fost bune.sa numai spun ca daca aud sau citesc despre cineva...imediat incep sa simt aceleasi simptome...numai pot..viata imi e un calvar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: