Anxietate cu atacuri de Panica ? spondiloza/entorsa ?

Anxietate
Intrebare postata de killate cu 11 ani in urma

In urma cu doua luni am cazut de pe un scaun si m-am lovit cu capul de un perete deasupra cefei (nu mi-am pierdut cunostinta), nu am avut niciun fel de simptome timp de aproximativ 3 saptamani, moment in care am fost pe munte la plimbare si am simtit o ameteala si genunchii moi - precisez ca nu mancasem, nu dormisem suficient si in cele din urma am ajuns la urgente cu mainile inclestate si o agitatie, tremur in maini, cap si picioare, mi-au dat distonocalm si calciu intravenos si au spus ca am o cadere de calciu cu atac de panica (mi s-a facut ekg si era normal - doar agitatie) - a durat aproximativ 2 ore toata starea ciudata. Apoi in zilele urmatoare am avut tot felul de simptome - presiune in zona gatului, muschi umerilor si ai gatului incordati, dureri de spate*(dar nu foarte mari), o presiunea in zona cefei, ceva dureri de cap, senzatie de greutate a capului la aplecare stanga dreapta, senzatie de emotie in stomac si ceva stari pe care le-am identificat ca fiind atacuri de panica si anxietate din cauza gandurilor pe care le am in legatura cu starea mea de sanatate, deoarece apareau din senin si dispareau la fel, amorteala a mainii stangi si senzatia de curent in degetul mic si alaturat, senzatie de agitatie in maini si miscare usor robotica cand am aceste stari, senzatie de scadere a pulsului. In urma acestor simptome si mi-a fost recomandat sa vad un neurolog. In urma vizitei mi s-a spus sa fac urmatoarele teste: encefalograma, EKG, radiografie cervicala si pentru sinusuri. Diagnostic dat de neurolog si un doctor de la recuperare: spondiloza cervicala. Am urmat masaj medical CDL, electro stimulare galvanica frunte/ceafa si ultrasunete. In urma a 6 sedinte nu am simtit nici-o ameliorare, doar agitatie si mai multa confuzie, apoi am inceput sa merg la reflexoterapie si masaj de relaxare - pot spune ca a fost o usoara ameliorare, dar nu totala dupa aproximativ 6 sedinte, intre timp am aflat de un chiropractician la Rasnov, unde am fost si mi s-a facut o adjustare de coloana in zona lombara si cervicala si eliberarea glandei supra-renale si hipofiza de la prima sedinta dupa investigatie - concluzia chiropracticianului a fost "entorsa cervicala" motivul: cazatura de pe scaun. Nu am mai fost la a doua sedinta, deoarece am simtit agitatie/"curent" si intindere la un muschi al cefei plus incordarea umerilor in zilele urmatoare.
Problema mea principala din acest moment la care va scriu nu este durerea - ci AMETEALA ciudata - pentru ca nu pot spune ca am dureri insuportabile, este incordarea ciudata a umerilor si a gatului, presiunea din cap, parca e o apasare asupra cefei care se intinde cateodata spre tample si sub ochi, dar asta nu se intampla zilnic. Zilnic am ameteala,ceva tulburari de vedere, lumina ma deranjeaza oarecum.
Starea de incordare a muschilor cefei si gatului se amelioreaza oarecum la statul in pat.
Precisez ca am dus o viata cu un somn si un mancat destul de haotic.
Intre timp am facut si analizele la sange si urina, care au iesit relativ in regula, doar colesterolul si trigliceride crescut si VEM usor crescut.
Astept un raspuns. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

ZIZI (acum 11 ani)

sufar si eu de aceeasi boala,de tri ani sufar de dureri de muschi an jurul cefei,cu ameteli, stari de voma, am facut tot felul de examene, singurul tratament pe care mi l-au dat sant antidepresivele, care ma fac sa stau mai linistita sisa suport durerea fara sa ma panichez,daca afli tu un tratament trimite-mi si mie un raspuns. SANATATE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florica (acum 10 ani)

si eu sunt tot asea sunt disperata am 36 de ani si sufar de mai multe boli palpitati depresie si acum am o presiune pe cap ameteli mia morteste gatu pe dinauntru totu ma arde nu stiu ce sa fac daca sa poate sa imi dati un raspuns cat mai urgent va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

Buna seara! Am si eu o problema de ceva vreme ma confrunt cu niste stari de ameteala permanente. Am fost sa-mi fac analizele dar inca nu le-am primit. Mentionez ca am si o dereglare de hormoni pentru ca am menstruatie o data la 3 sau chiar si 6 luni si sufar si de atacuri de panica. Ma tot confrunt cu aceasta ameteala care nu e tocmai o ameteala este o stare de dezechilibru simt cum ma clatin....E destul de neplacut si chiar nu imi pot da seama de la ce ar putea fi. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns...Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria,30 ani (acum 8 ani)

Si eu am niste stari asemanatoare,presiune in cap si gat intepaturi in urechi si gat,imi bate inima foarte tare si sunt foarte trista si ametesc si ma doare spatele si nu am pofta de mancare,daca stiti ce ar putea fi va rog mult sa mi spuneti?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11624283741 (acum 2 ani)

Salut ce ai facut cu entorsa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu (acum un an)

Salut. Ai rezolvat ceva? Sau a rezolvat cineva problema asta? Am exact aceleasi simptome ca si tine de vreo 7-8 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amalia (acum 10 luni)

Sunt somatizari in corp!
Se amelioreaza (rezolva ) cu psihoterapie si multa rabdare. La fel sunt si eu de cativa ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 7 luni)

Oare ce ati rezolvat in legatura cu situatia respectiva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: