Anexitate raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Bogdan Vasile cu 12 ani in urma

Buna Comunitate, in primu rand s-a ma prezint Ma numesc Bogdan, am 20 de ani , 165 si 55 de kg. De ceva timp ma confrunt cu niste chestii cum ar fi o teama cred ca pot spune asa, in urma cu cate-va luni am fost la un control la cardiolog ptr un control... am crezut ca am ceva la inima, mi sa facut ekg mi-a spus doctoru ca sunt normal ekg si clinic, adica am o inima sanatoasa, dar nu pot sa scap de teama. Traiesc cu impresia ca am ceva la inima, Tensiunea buna pulsu bun... Am facut si sport de performanta 10 ani bazin 2 fotbal si 1 atletism. seara cand ma pun in pat imi simnt inima cum imi bate adica simnt cum imi vibreaza pietpul ca sa zic asa, am fost si la spital si acolo mi-a facut un ekg mi-a luat sange ma ascultat de vro 4 orii la rand tensiune la fel nu avea, mi s-a spus ca am tahicardie sinusala mi sa prescris sa iau distonocalm am luat doar 2 pastile ... pentru ca nu vreua sa incep de la varsta asta cu buline... nu pot sa inteleg de unde provine teama asta, intradevar sunt si un tip mai emoti, parintii imi tot spun ca nu am nimica ca sunt foarte sanatos, dar cateodata am niste starii aiurea rau... niciodata nu am avut pulsu mare... doar dupa ce am fost la alergat vro ora incontinu il aveam 100. cateodata cand ma pun la masa sa manac ceva imi vine ganduri ca daca manac asta imi face rau la inima si nu stiu de ce, tata-l meu este bolnav de inima, cand i spun ca am ceva la inima nici nu vrea sa ma auda... adica imi spune ca nam nimica ca sunt foarte sanatos intradevar nu consum cafea alcool de tigari m-am lasat de 1 an multumesc Domnului, cateodata cand vreu sa ma duc la plaja sau sa ma plimb imi vine ganduri ca o sa fac infart ... si ma speri... cand merg simnt totusi un discomfort adica ca si cum nu asi avea aer (sufocare) gras nu sunt chiar am slabi vro 2 kg in ultimu timp pentru ca mie frica sa manac mai multe cu toate ca mie imi este pofta dar mie mie frica sa manac ca imi vine in ganduri ca mi-ar face rau... sucuri nu consum doar foarte rar si atuncia unu natural... cand stau in casa consum ceai si apa... chiar beau un ceai antisters... toata lumea imi spune ca nu am nimica ca sunt sanatos ... dar tot pun mana la inima si zic ca nu bate cum trebuie si ma speri si ma ia tot felu de ganduri... cateodata imi vine sa rad pentru ca am simnptomele astea pentru ca am facut sport totusi am avut un stil de viata sanatos... va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri sa-mi spuneti cum scap de aceasta teama si ganduri negative, Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,
Din cele spuse de dumneavoastra, analizele medicale arata ca sunteti perfect sanatos.
In acest caz, este recomandat sa incepeti o psihoterapie pentru a depasi starile anxioase prin care treceti.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna Bogdan, iti recomand sa mergi la un psiholog.
Multa bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Ai o stare de anxietate pe fond psihic. Cauta un psiholog, o sa iti treaca, ai sa vezi :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Florentina Bocai MPsihoterapeut Florentina Bocai este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

BOgdan, Te afli intr -o perioada în care emotionalulul tău este influenţat de multe frici. TE rog să tratezi cu seriozitate situaţia şi faci psihoterapie cognitiv-comportamentală. Numai bine,

 Psihoterapeut  Florentina BOCAI
  www.florentinabocai.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan Vasile (acum 12 ani)

asa este in mine este o continua frica, si nu stiu cum pot scapa de asta, nu stiu de unde provine gandurile, cu toate ca am un stil de viata mai sanatos fata de celelante persoane nu stiu de ce simnt tulburarile astea, va multumesc ptr. raspunsuri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: