Ajutor!!

Anxietate
Intrebare postata de Maryah994 cu 10 ani in urma

Buna seara, acum o luna am urcat rapid scarile (6 etaje), cand am ajuns acasa imi simteam inima cum bate in piept foarte repede... era pentru prima oara cand am patit asa ceva si m-am speriat, m-am imbracat si am mers la spital.. m-am dus le-am spus ca imi bate inima foarte repede, mi-au luat pulsul, tensiunea, mi-au facut un EKG... si ma tot intrebau daca am vreo suparare, in momentul respectiv eram indragostita de un baiat, oftam des, eram trista, in fine, mi-au dat reteta sa merg la farmacie sa cumpar distonocalm si sa iau una de fiecare data cand am starea aceea, diagnosticul fiind D.N.V.
De atunci am tot avut simptome ciudate, dureri in mana stanga, dureri de cap(ceafa), ameteli, dureri in piept,intepaturi in piept, am crezut ca am ceva la inima si ca am sa fac infarct gandindu-ma la simptome si la conditia fizica (18 ani, 1.65, 89 kg) am mers la cardiolog, mi-a facut ekg din care a rezultat ca am tahicardie si asta din cauza ca aveam emotii, tensiunea am avut-o 14 cu 9, acasa o iau in fiecare zi si variaza, 12 cu 7 , 12 cu 5, 13 cu 8, 11 cu 6...mi-a prescris nebilet de 5mg cate o jumatate dimineata. de atunci m-am calmat, am luat 3 zile Ca,Mg,Zn. M-am simtit mult mai bn, dar am niste stari ciudate, eu stau la tara si nu am cu cine sa ies pe afara, ma simt foarte singura, stau toata ziua in casa, nu am ce face si ma intristez. Oftez mereu si mai simt cate o intepatura prin stomac, sub san, ma doare coloana, abdomenul.... ciudatenii. Cel mai mult m-a inspaimantat faptul ca as putea avea ceva la inima. Am nevoie de un sfat, ce sa fac, la psihiatru nu cred ca e nevoie sa merg sau la psiholog si nici nu mi-as permite, nu am o situatie financiara foarte buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

si_mona (acum 10 ani)

distonie neurovegetativa zici?pai astea sunt simptomele...la inima n-ai nimic stai linistita esti foarte tanara dar daca nu faci ceva cu greutatea o sa ai...faptul ca esti trista si te plictisesti intretine aceasta stare,stai toata ziua si iti plangi de mila normal ca ajungi sa te si crezi...sunt oameni cu adevarat nefericiti pe lume incapabili din multe puncte de vedere sa-si schimbe soarta dar tu?gaseste-ti o ocupatie un serviciu sau invata sa faci ceva din care sa castigi niste bani,acestia iti vor oferi un oarecare confort si gandirea se va schimba.si chiar daca nu reusesti sa castigi bani fa-te utila ocupa-ti timpul in mod placut...bineinteles ca e mai simplu sa-ti plangi de mila si sa-ti inventezi boli dar n-o sa rezolvi nimic te infunzi si mai tare...intentionat am fost un pic mai aspra sper sa nu te superi,dar cand vad oameni atat de tineri si in putere ca-si pun paie-n cap pentru fleacuri ma apuca pandaliile.Fara un pic de efort din partea ta in sensul de a-ti insenina viata nu se poate...hai fruntea sus esti sanatoasa tun apuca-te si slabeste fa sport tine regim invata o limba straina tricoteaza croitoreste viseaza fa orice care sa te faca sa te simti bine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin_sn (acum 9 ani)

Aceleasi simptome le am si eu intepaturi manasta ga amortita dureri de cap ameteli stari de voma am fost la medic dar toate bune ... Acum iau cl,mg,zn sincer ma sperie cum ai spus si tu ... Ma face sa ma gandes. La infarct mesajul si_mona ma incurajat si iti multumesc ... Va doresc multa sanatate si sa auzim de bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: