AJUTOR , VREAU SA REDEVIN O MAMICA PUTERNICA SI CURAJOASA raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de cu 13 ani in urma

Buna, ma numesc Elena am 34 ani si sunt insarcinata in 5 saptamani.mai am un baietel de 5 ani si mi-am dorit din tot sufletul inca un copil desi imi era un pic teama de sarcina nejustificat deoarece la prima nu am avut probleme. am stabilit ca acum e momentul si asteptam cu bucurie si nerabdare sa apara cele 2 liniute pe test. Acum la gandul ca sunt insarcinata totul a luat o intorsatura urata : teama, ganduri urate, panica, insomnie de 10 zile ,disperare. ce sa fac? nu vreau sa pierd aceasta sarcina, pot depasi momentul? e doar o reactie a hormonilor? cum sa ma salvez? eram puternica si plina de viata dar acum nimic nu-mi mai face placere. ajutati-ma va rog.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Filipa (acum 13 ani)

Ce teama sa ai? Daca ti-ai dorit sa ai inca un copil si dorinta ti s-a implinit, ar trebui sa fii fericita. Mie mi-a placut sa fiu gravida(am 2 nasteri naturale, 2 fete mari de care sunt foarte mandra), ma simteam atunci foarte valoroasa. Un copil dorit este un dar divin. Bucura-te si alunga orice gand rau. Stii ca va fi bine, vei avea doi copii, adica doua bucurii.SANATATE MAXIMA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 13 ani)

Multumesc pentru incurajare FILIPA. Am citit frumosul mesaj de nenumarate ori si am plans. E foarte adevarat ce spui, cred in divinitate si vreau din toata inima sa depasesc aceste temeri ca sa ma pot bucura alaturi de familie asa cum a fost la primul copil. MULTUMESC!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Isabela (acum 13 ani)

Buna,
Incearca sa nu te mai gandesti la ce o sa se intample in viitor. Incearca sa te concentrezi in prezent si sa lasi lucrurile sa vina de la sine. Asculta muzica care sa te relaxeze. Petrece cat mai mult timp cu copilul tau si incearca sa fii cat mai optimista. Stiu ca este greu sa faci toate aceste lucruri atata timp cat mintea iti este ocupata cu ganduri negative.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

Nu te speria mamico! Sunt reactii cauzate in principal de raliul hormonilor.Si nu esti singura care simte asa.La mine,cea de-a doua sarcina a survenit dupa 7 ani si ceva luni.Am avut un amalgam de sentimente, nesiguranta,nu aveam puterea sa ma bucur.Am mers la dr.plangand. Dar a trecut totul, repede imediat ce am inceput sa fiu absorbita de mersul sarcinii, si cele neceasare in primul trimestru.Apoi, dup ce am ajuns acasa cu piticul meu, am realizat mai mult decat oricand ca Dumnezeu a facut pentru mine cea mai mare minune: a dat timpul inapoi! pentru ca de fiecare data priveam fotografiile cu gaza mica, cu ochii in lacrimi dorindu-mi cu ardoare sa mai fie mica, mica macar putin.Si uite ,acum cu piticul mic, retraiesc in fiecare zi minunile pe care doar o mamica le poate simti. Fii puternica, spune rugaciuni si vei fi O MAMICA GROZAVA! Sanatate multa tie si alor tai, si sarcina usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Iordache Iuliana MPsih. Iordache Iuliana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna ziua ,
este fireasca o doza de anxietate,inteleg insa ca aceasta a depasit cu mult pragul de normalitate.nu este cazul sa-ti spun ca tot ce simti transmiti copilului,el se hraneste cu tot ce insemni tu ,inclusiv emotionalitatea ta.in cazul in care reactiile tale anxioase sunt in continuare mari ,te-ar ajuta o alta perspectiva,modalitati de reducere a anxietatii prin tehnici specifice,modificarea cognitiilor irationale......e o etapa noua in viata ta,inseamna ca multe lucruri se vor schimba,e firesc sa-ti fie teama gindind daca vei face face fata,gindindu-te poate chiar la viata ,sanatatea ta,...la cel mic de acum....lucrurile pot fi amplificate intr-un mod dramatic sau tratate cu amplitudinea normala,sanatoasa.esti intr-utotul responsabila de felul in care gindesti si simti,asa cum faci sa-ti fie teama (cu mintea),la fel poti face sa-ti fie bine....
daca nu reusesti de una singura ,poti apela la ajutor,citeva sedinte de consiliere iti vor fi de mare folos.o parte din ceea ce simti,gindesti am traversat personal ,teama initiala am depasit-o iar acum am doi copiii buni,un baiat de 16 ani,o fetita de 10 ani si crede-ma ... a meritat cu prisosinta.nimic din ceeace ce primim nu se face fara un scop mult mai inalt... cu mult respect iuliana iordache

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Stefy (acum 13 ani)

Buna Elena.
Nu stiu cat de mult te vor ajuta cuvintele mele deoarece eu nu sunt mamica- dar imi doresc foarte mult sa fiu.Sunt sigura ca a da nastere unui copil e cel mai frumos lucru care ni se poate intampla.Gandeste-te la ziua in care il vei tine pentru prima oara in brate, la priumul vostru contact fizic, la primul alaptat, la primul zambet, primul gangurit si multe alte clipe minunate!Eu imi dorec foarte mult sa devin mamica si cand ma imi imaginez cum ar fi mi se umple sufletul de bucurie si liniste!Sunt sigura ca vei reusi sa treci peste aceasta perioada!Trebuie sa fi puternica pentru baietelul tau de 5 anisori si pentru a reusi sa faci din sarcina aceasta cea mai frumosa perioada din viata voastra!Va doresc tot binele din lume si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magdalena (acum 13 ani)

Ai neaparat nevoie de spovedanie! Asta daca esti crestina...Eu nu stiu daca esti dar iti spun din suflet pentru ca m-a miscat mult mesajul tau.
Copilul din pantecele tau o cere,el vrea sa creasca intr-o mama cat mai curatita de pacate si cu multa incredere in Dumnezeu.Cauta un duhovnic bun daca nu ai deja. Spovedeste-te si impartaseste-te cat mai des,frica nu e de la Dumnezeu si nu pierde timpul cu alte terapii. Vei trai si vei vedea .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERA (acum 13 ani)

buna .trebuie sa ai forta. cu siguranta ai in tine multa forta numai ca esti putin speriata dar trebuie sa te gandesti ca este ceva ce tiai dorit si dumnezeu tia fost alaturi si lai dobandit.eu am 35 ani si as mai vrea un pui mic dar nu se mai poate pt ca sunt operat si nu mai am un rinichi si imi vine foarte greu atunci cand fiica mea nu constietizeaza de ce nu are frati si imi zice ca eu am fost egoista si nu am mai facut.asa ca adunata si gandeste pozitiv si mergi inainte pe ca va fi bine.mult noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elly (acum 13 ani)

Buna Elena!!!! Un copil este un dar minunat de la Dumnezeu si cred ca si cea mai mare bucurie a unei femei,in tot acel timp de 9 luni in care el creste in burtica,eu am un baietel de 1 an jumate,si inaitea lui am pierdut 4 sarcini,ma costat foarte mult sa-l am ,dar acum sunt cea mai fericita si imi doresc din toata inima sa mai fac altul,nu imi este teama: de tot prin ce am trecut am uitat totul,dar daca tu nu ai nici-o problema este totul ok.Gandeste pozitiv si ca totul va fii minunat cand il vei avea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 13 ani)

TE CRED!!!!!!
Am 2 copii si la ambii am avut temerile pe care tu le descrii.La primul, cand l-am vazut iam numarat degeteke de la maini si picioare.daca nu i-am iubi si astepta, nu ne-am ingrijora atat, nu?
Bebe simte starea ta.E greu, dar cu gandul la el, autocontrolul face minuni. Exista un medicament homeopat (se poate lua si in sarcina) care ajuta in stari de anxietate, insomnii si emotivitate crescuta, Sedatiff PC.
Pune mana pe burtica si...sa sti ca va fi bine!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o_mamica_fericita (acum 13 ani)

Eu sunt o mamica fericita de puiut mic,are acum 3 luni. Eu am 23 de ani si vreau sa`ti zic ca sunt casatorita de 9 luni. Inteleg perfect ce simti,dar teama sa stii ca nu cred ca provine de la gandul ca vei fi din nou mamica,pentru ca acesta e fenomenul cel mai natural si mai pur pt o femeie. Eu am asteptat cu sufletul la gura sa`mi vad cele 2 liniute,mi`am facut testul de sarcina la 4 dimineata,cu sotul langa mine...am plans de fericire!!! Atunci ne iubeam si ne respectam foarte mult..e,de pe la 5 luni sotul a inceput sa se schimbe,sa se poarte bizar cu mine si m`au incercat multe stari...i`am reprosat inclusiv faptul ca imi pare rau ca o sa am un copil cu el,pentru ca de atunci pana in ultima zi de sarcina m`a tinut numai in sah..recunosc,la mine starile i s`au "datorat" lui...deci,o cauza trebuie sa existe! CAPUL SUS! MANDRESTE-TE CA O SA AI UN DAR DE LA DUMNEZEU,CHIAR DACA RELATIA CU SOTUL NU MAI MERGE(IN CAZUL IN CARE ASTA AR FI BUBA). Eu imi doresc si un al doilea copil,insa sotul meu ne`a parasit cand bb a avut cea mai mare nevoie de amandoi..incearca sa`ti ocupi timpul cu copilul tau,bucurati`va ca va avea un partener de joaca si mai tarziu de sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Tu spui ca erai puternica. Ceva s-a intamplat si din aceasta cauza ai ganduri negative, insomnie, frica.

Ti-as sugera sa discuti despre toate acestea cu un psihoterapeut ( nu simplu psiholog) si sa descoperiti impreuna carui fapt se datoreaza aceasta transformare a ta. Veti gasi impreuna rezolvarea la aceasta situatie.

Sper ca sa gasesti puterea de a intelege ce se intampla si de a face ceea ce e bine pentru tine .

O zi minunata ! :)

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: