Agorafobia

Anxietate
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Nu stiu dak am agorafobie dar mi e frik sa ies sg din ksa si knd sunt prin oras sg am senzatia k ametesc mereu...nu stiu dak e doar o senzatie sau chiar asa e......va rog sa ma ajutati....ce am???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Elena991510 (acum 15 ani)

poate ai o anemie, sau fotofobie, la lumina...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1258 (acum 15 ani)

dar dc mi se intampla numai knd sunt singura???unde ar trebui sa mi fac un control?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad26 (acum 15 ani)

Ramona, si eu am avut agorafobie si era ceva de genul asta. De fapt, erau atacuri de panica si agorafobie. Te felicit pentru faptul ca ai avut curaj sa ceri ajutorul. Pe mine m-a ajutat foarte mult dr. Scortescu de la spitalul Obregia. Neaparat sa faci psihoterapie si sa iei masuri, ca agravata situatia, in timp, poti avea probleme sociale. Sa-mi spui cum te simti si daca ai rezolvat problema. Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fel (acum 15 ani)

Buna,

Si eu am avut acum cativa ani aceasta problema. Nu vreau sa te sperii dar nu mi-a trecut de la sine. Din contra s-a agravat. M-am vindecat doar cu tratament.
Din pacate , acum 2 saptamani, am avut din nou un atac de panica. Nu vreau sa o iau de la capat asa ca incerc sa-mi impun sa nu mai intru in panica. Incerc sa fiu optimista , sa ma gandesc ca viata e frumoasa (cu multe probleme, dar e frumoasa) si sa-mi zic in gand ca nu mi se poate intampla nimic rau.
Sper sa reusesti sa nu mai ai probleme.
Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

pana in ziua d azi,nu stiam cum se numeste ceea c am...am aflat d la o amica,astazi.knd am citit akm simptomele shi ceea c este,din pacate m-am km regasit in ele...imi este frica sa merg singura in spatii publice aglomerate,kum ar fi metroul,r.a.t.b.-ul...shi nush c sa fac!lesinam mult inainte shi am fost la o gramada d doctori,dar niciunul nu mi-a spus cv concret...am invatat sa ma controlez,dar vad k akm imi este iar greu sa fac asta.dim,knd ma duc la fac,imi iau mp3-ul NEAPARAT ku mn,tocmai pt a-mi distrage atentia d la faptul k mi se poate face rau,pt k doamne fereste...dak lesini p strada in Romania,nu se uita nimeni la u sa t ajute,ci spune"asta e drogata,e beat,etc"asha e la noi.ma rog...vreau sa stiu dak asta este sigur ceea c am,tinand cont k eu am mai lesinat shi la vaccinari,la analize,d la un aparat d vibro-masaj,in masina pt k era cald shi aglomerat...ast rasp!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina316 (acum 15 ani)

Buna Andra,
agorafobia este anxietatea resimtita atunci cand te afli in spatii , locuri sau situatii din care e dificil sau jenant sa iesi sau in care nu dispui de un ajutor din afara in cazul producerii unui atac de panica neasteptat. In cazul in care ai resimtit aceasta teama, asa cum ai descris si ai avut si simptome somatice de genul palpitatii, ameteli,transpiratii, senzatia de sufocare,tremor sau soimptome psihice de genul teama ca vei muri, ca ti se va face rau, vei lesina,te vei sufoca sau faciun atac de cord, iti vei pierde controlul sau vei innebuni si ai resimtit aparitia brusca si intensificarea anxietatii, ai trait de fapt un atac de panica. Exista stransa rel intre agorafobie si atacurile de panica. E un cerc vicios in care intri si din care ti-e greu sa iesi. Singura, probabil iti va fi f greu din mai multe motive. Consecinta negativa a unei astfel de probleme netratate este aceea ca datorita evitarii acelor situatii ajungi sa te izolezi iar viata ta va fi f afectata. Cere cu curaj si incredere ajutorul unui psiholog bun din orasul tau. Studiile arata ca psihoterapia cognitiv-comportamentala a dat rezultatele cele mai bune in tratarea acestei probleme. Numai bine iti doresc. Sanatate multa!
Psih. Aniela MINU

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

akum 5 ani am avut un accident in urma caruia am dezvoltat si o agorafobie.cu cine pot vb despe cazul meu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

De cand m-am angajat, ca profesor, observ ca ma pasc si claustrofobia si agorafobia. Exista posibilitatea de a iesi la pensie pe caz de boala la 24 de ani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: