Va rog mult sa ma ajutati raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de iuni81 cu 10 ani in urma

De 3 nopti nu pot dormi
cum atipesc putin cum imi tresare stomacul,simt ca un fior si imi zvacneste cum atipesc putin si asa o tin toata noaptea .
se intampla sa maiimi zvacneasca si mama sau piciorul dar cel mai des stomacul
sunt deprimata,nedormita si nu stiu ce sa fac.
daca merg la doctoro sa mi dea un tratament cu benzidiazepine si imi este frica de ele,sa trec singura peste starile astea incerc dar nu stiu daca o sa reusesc fara odihna.
a mai trecut cineva prin asa ceva si daca da cum a reusit sa scape,eu prezint simptomele de 3 nopti,urmeaza a 4 si imi este frica,am ajuns sa urasc seara de frica somnului si tresaririlor
astept un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Buna (acum 10 ani)

Buna, simptomele tale au o cauza anume. AI suferit de pe urma cuiva sau la ceva.
Din pacate nu spui de asta, dar fara cauza nu exista o astfel de dereglare.
Ce s-a intamplat ?
Imi poti scrie un email pe yahoo la za_ne_bu_ne (elimina linutiele din nume) sau ma contactezi pe mess caci sunt acum,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuni81 (acum 10 ani)

care este adresa de mess?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,

Intr-adevar este foarte greu sa te confrunti cu seri consecutive de insomnie!
Din cauza acestei probleme te poti simti obosita peste zi, mai mult, insomnia netratata iti pote afecta capacitatea de concentrare sau iti poate declansa migrene etc.

Poti sa iti imbunatatesti stilul tau de viata, spre exemplu:
• Adoptarea unui program de somn regulat, fixeaza-ti o ora stabila de culcare in fiecare seara;
• Include activitati sportive usoare si adopta o alimentatie cat mai sanatoasa. Nu manca inainte de culcare si nu bea lichide, deoarece digestia si nevoia de a urina pot interfera cu programul de odihna;
• Pregateste-ti camera de dormit, aeristeste-o;
• Nu lucra in aceeasi camera in care dormi, termina programul de lucru inainte cu 2-3 ore de culcare, evita sa navighezi pe internet seara tarziu sau stang in pat cu laptopul;
• Nu iti propune musai sa adormi, cu cat iti propui mai mult cu atat somnul intazrie sa apara;
• Invatarea si efectuarea unor exerciţii de relaxare te-ar ajuta mult (acestea pot fi invatate in cadrul sedintelor de consiliere psihologica). Somnul vine mai usor, mai lin atunci cand esti relaxata.

Mai multe detalii despre insomnie poti citi accesand link-ul:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/insomnie/

Totodata, iti poti monitoriza orele de somn, sa observi cauza acestor probleme, cum ar fi : ingrijorarile, gandurile negative, situatiile stresante cu care te confrunti. Problemele, emotiile si gandurile dezadatative pot fi abordate, schimbate in cadrul sedintelor de consiliere psiholofgica.
Accesand aceste link-uri poti afla mai multe detalii despre tratarea problemelor personele:
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Sper ca aceste recomandari sa iti fie utile! Daca ai intrebari, imi poti scrie aici sau pe adresa personala.

O zi placuta!
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

iuni81 (acum 10 ani)

aztazi am avut prima sedinta de psihoterapie,teapeutul mi a spus ca sufar de anxietate
simptomele pe care la prezint sunt contractii involuntare ale musculaturii stomacului in special,simt contractiile si ziua si noaptea,si chiar observ cum se contracta stomacul,nu ma pot odihni din cauza spasmelor care ma trezesc mereu.

al simptom mai este frica ca nu stiu ce se intampla cu mine,iau de 2 zile magnrziu ci ca cu d3 si mi a recomandat terapeuta sedocalm 2 pastile inainte de culcare si exercitii de respratie abdomiala petru relaxare,mi a spus ca o sa mi dispara contractiile cand o sa elmin stresul si anxietatea.
daca nu reusesc prin tratamentul homeopat o sa trec si pe alopat dar sper sa reusesc dupa cateva sedinte.

eu nu cred ca sufar de atacuri de panica pt ca nu am alte simptome,cu psihicul sunt ok in linii mari,stiu ca nu se mare din asa ceva dar este important sa ma odihnesc,arat ca un zombi,smaspele se declanseaza si cand vorbesc,ma fac sa tusec,mai s a intalnit cineva cu asa simptome,contractii si tresari in special la nivelul stomacului?
si ce parere aveti de sedocalm?terapeuta mi a spus doua seara inainte de culcare dar dupa prima seara cand am luat cand am dorimt un pic mai bine ma gandeam sa iau si in timpul zilei,pe prospect scrie ca se pot lua 4 pe zi.
Pot sa iau una dim,una la pranz si 2 seara inainte de culcare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1522475263 (acum 6 ani)

Buna iuni. Tot cautand pe net pe cineva care a mai trecut prin simtomele ce le am si eu, am gasit postarea ta si recunosc ca ai reusit sa descrii ceea ce si eu simt, dar probabil mult mai bine si mai detaliat decat as fi putut eu sa o fac. Si eu ma confrunt cu aceste probleme. Am cheltuit multi bani la multe controale la diferiti medici cu diferite specializari si repetate in diferite orase. Nimeni nu vrea sa răspundă la intrebarea, ce sunt acele zvacuri.... Toti au dat tot felul de tratamente etc... as vrea sa pot lua legatura cu tine sa facem schimb de experienta. Lasa-mi o adresa de mail ceva sa putem vorbi. Eu sunt din Constanta si am 31 ani. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11580702587 (acum 4 ani)

Salut ! Ati reusit sa scapati de aceste tresariri ?Si eu trec prin aceleasi stari .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: