Sufar de atacuri de panica,depresie si fobie sociala... raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de georgiana881018 cu 12 ani in urma

Buna tuturor...nu mai stiu la cine sa apelez...am obosit sa ma simt mereu asa...ma numesc Aurelia sunt din Oradea si am 23 de ani impliniti acuma in 18 oct. Pana in clasa a x-a erram o persoana absolut normala,ok,ca toate celelalte poate doar putin prea timida pt varsta mea. La inceputul clasei a xl-a observ mici schimbari in comportamentul meu si tot mai multe temeri...de atunci viata mea a devenit un cosmar..simteam emotii mai tot timpul,imi era greu sa ies din casa,sa ies printrre oameni,sa merrg cu tranvaiul si evitam pe cat posibil aglomeratiile..nimeni nu stia ce simt eu..imi era rusine sa vb cu colegii,cu prieteni si cu parintii mei...poate daca o faceam at. azi nu ajungeam in starea in care sunt...nu luam nici un fel de tratament si toti ma vedeau ca pe o pers absolut normala doar ft timida..dar nu era timidetze..vroiam sa fac atatea lucruri si nu puteam...nu rreuseam nici macar sa ies din banca mea..stateam merreu in clasa..a fost grroaznic...si de at a inceput clavarul meu...cu fiecare zi ce trecea ma simteam tot mai rau..dupa terminarea liceului am apelat la un psihiatru care m-a si diagnosticat de astfel cu anxietate si fobie sociala...iau si azi acele medicamente iar daca se intampla o zi sa nu le iau ma simt groaznic...plang merreu...ochi imi sunt umflati,ma simt ft slabita,nu am chef de nimik,imi amortesc mainile si buzele, ametesc merreu,nu sunt in stare de nimik groaznik intr-un cuvant..nu as putea trai fara ele...trebuie sa recunosc ca am facut greseala ca deja de cca trei ani sa nu mai apelez la medic si sa iau eu medicamentele pe cont prropriu...reusesc de fiecare data sa-mi prrocur reteta pt ca bineinteles nu se dau fara...stiu ca nu e bn ceea ce fac darr din pacate in momentul actual imi este imposibil sa apelez la un medic ...ma aflu departe de tara in speranta de a-mi face un viitor mai bun,in speranta ca intr-o zi voi fi si eu fericita...nici azi nu am scapat de acele starri...nu este zi in care s anu simt emotiii,sa nu simt acele palpitatii ,desi nu am nici un motiv sa le simt,gandul ca trebuie sa lucrez cu oameni sau sa astept la rand intr-un supermarket ma infioara pt ca stiu cat de rau ma simt...imi transpirra mainile,simt cum inima o ia razna,parca ametesc si nu reusesc sa ma controlez nicicum,transpir abundent si obrrajiii imi ard puternic....abia dupa ce ies imi revin....mi se intampla si sa ma aflu pe strada si farra a avea un motiv anume o gramada din astfel de stari ma cuprind...nu mai pot..crredeti-ma...de atatia ani ma lupt cu aceste stari ca simt ca nu mai pot..pe langa mai sufar si de deprresie...ma simt mai mereu singura..si plang si sufar ...si poate nu am motive pt ca sprre diferenta de alti eu o duc bn..cu toate astea ma simt oribil...eu nu pot sa merg la o petrecerre..sa vb in fata mai multor persoane sau sa merrg intr-un centru comercial....va rrog ajutati-ma...sunt atatea lucruri care mi se intampla dar din pacate nu cred ca mi-ar ajunge o zi sa vi le povestesc...daca cineva se afla in situatia mea va rog spuneti-mi!!! sunt disperata..si obosita....dati-mi un sfat va rog...astept sa-mi scrrieti si sa ne consultam pe aceasta tema...va multumesc tuturor...aura..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

gaidas (acum 12 ani)

Buna stiu un medic Rodica Ioan a avut si o emisiune pe b1 la natura medica care prin tratamente cu campuri magnetice pulsante, cu mai multe aparate reuseste sa trateze atacurile de panica,si sigur te poate ajuta in problema ta. Eu iti dau un nr de tel de la clinica unde lucreaza si suni si intrebi acolo. 021.252.35.35 stiu k e undeva prin Iancului daca nu reusesti o intreb pe prietena mea adresa sigura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana881018 (acum 12 ani)

buna....iti multumesc frumos dar cum am si scris eu momentan ma aflu departe de tara si nu stiu cand ma voi intoarce acasa..oricum am sa iau nr de tel pt orice eventualitate..multumesc mult...o zi buna..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 12 ani)

si eu am trecut de cateva luni prin niste stari groaznice,am inceput sa iau niste pastile pe baza de sunatoare si m am linistit chiar foarte mulkt .incearca pe site-ul gandeste sanatos,e un program de psihoterapir gratis si iti spun ca te ajuta si sfaturile de acolo.iti doresc numai bine si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 12 ani)

iti multumesc frumos...am sa ma uit si acolo...multa sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine sa reusiti sa apelati la consultul unui medic psihiatru, ce poate recomanda desigur tratamentul anxiolitic si psihoterapia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

ramona (acum 12 ani)

Am aceleasi stari ca si tn iti dau id meu sa v mai multe acolo...:)ramona_ramona305 credema ca si eu sunt disperata chiar mias dorii sa po vb cu tine ...pwp..si astept sami intri pe id:X

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 10 ani)

Buna si eu de 6luni am aceiasi problema iau tratament de depresie sa speram k functioneaza un sfat pe care eu lam anvatat sanu te abati trebuie sa ne ridicam stiu k e greu pt k si pt mine aceiasi problema trebuie sa facem lucruri frumuase sa dansam sa iesim cu prieteni eu cand ma simt asa ies afara si respir aer curat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina hara (acum 10 ani)

la mine este tot fobie sociala si destul de avansata.putem comunica pe tema asta pe id meu [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 10 ani)

asa m am vindecat DEFINTIV (terapia prin expunere in imaginatie pt fobii) : iei 3 perne=persoane : si in atentia lor continua(!!!) : repetam :
1)iti vorbeste iti vorbeste iti vorbeste pauza-in atentie lor ,iti vb pauza ---si tot asa
2) iiiti vb,iiiti vb ,iiiti vb pauza iiiti vb pauza
3)iiiiiti vb pauza iiiiiti vb pauza iiiiiti vb pauza dubla(lunga)
4)iiiii...ti (maxim se termina respiratia ) vb pauza si tot asa
5) iiiiiiiiiiiiiiiii (nelimitat) pauza iiiiiiiiiiiiiiii si tot asa --------------------iiii nu iti
6)iti vb iti vb foarte frecvent .pana devine ca o mitraliera de rapida si continua in atentie .si iti vb !!! iti vb !!!! (accentuat )
te concentrezi pe un rand ,apoi urmatorul pana termini si iei de la cap ..unde ai probleme simti ..faci pana dispare orice senzatie ,tremur etc timp de cel putin 45 min /
repeti de cate ori e nevoie pana nu mai revine - de obicei 2-3 ori /sapt 2-3 sapt .secretul e frica de intonatie(iiiiii SAU IIITI ) si un pic de pauze
foarte important!!! e ca in fiecare sedinta sa termini!!! adica sa faci pana cand nu mai simti nimic sau aproape nimic nici un tremur senzatie de disconfort la stimul!!! altfel muncesti degeaba.credeti ma nu exista alta solutie si medicamentele nu te vindeca defintiv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 10 ani)

am imbunatatit terapia : ascultati atent : e chiar mai usor..tot terapia prin expunere : o sa observati imbunatatirile :
tot cu pernele in fata : luam fraza : "iti vorbeste" dai capul inspre jos dar cu ochii la interlocutor si urmeaza pauza in sus
asta e baza
si acum exercitii.repetari lente timp de o ora ca sa capeti rezistenta
de exemplu cand este prelungit iiiiti : excursia este si mai mult in jos si pauza este automat mai mare inspre sus

e greu ca sa fiu clar sa explic
apoi le iei separat intai jos si lent : si le faci pe grade de coborare iiiti, iiiiiiti ,iiiiitii dar intotdeauna ramai spre ultima avansare .nr stimuli iti sa fie cat mai mare.cat e necesar.
asa pana dispare si ultimul sentiment sau incordare a fetei si nici nu o sa mai cobori sau ridici capul
poti adauga si pauze
apoi incepi sa lucrezi la pauza Acelasi sistem: iti vb -putin in sus ,iiiti vb susss, iiiiti -mai sus
cat mai gradat pana la iiiiiiiiiii nelimitat
in felul asta estti si la stimul si la pauza imun
acelasi mecanism explicat diferit ca sa intelegeti

in plus poti lucra si la frecventa stimulilor iti vb , iti vb si mai repede, cel mai repede..
puteti imbunatati voi singuri terapia in functie de rezultate
te vindeci 80 % din prima dar reapare daca nu exersezi
dupa vreo 10 sedinte dispare complet
unde ai disconfort acolo tre sa lucrezi pana dispare
spuneti mi cum merge daca e nevoie revin ca sa fiu mai clar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George Razvan (acum 9 ani)

Salutari, oameni buni!

Si eu am trecut si inca ma confrunt cu unele stari de acest gen. Sufar aproape zilnic. Chestia e ca atunci cand nu ma gandesc deloc la asta sunt bine. Si incet, incet am invatat sa ma cunosc, sa stiu ce stari imi da depresia si sa fiu mai calm in privinta lor.

Am citit doua carti care m-au ajutat:
-"Depresia in 60 de intrebari", de Jean-Luc Ducher: http://bit.ly/1r3p8Af
-"50 de semne ale tulburarilor psihice", de James Whitney Hicks: http://bit.ly/1r3pS8E .

Prima carte este sub forma de dialog pacient-doctor iar cel de-al doilea autor tine sa redea tot felul de stari intalnite de-a lungul carierei dumnealui. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra D (acum 9 ani)

Multa lume poate suferi de anxietate uneori, dar cand apar si insomniile sau tensiunea ridicata, acestea pot reprezenta semne ale depresiei. Este important sa nu neglijam ceea ce simtim si sa ramanem mereu informati despre simptomele care indica inceputul unei depresii. Multe informatii in acest sens gasiti pe platforma depresiv.ro unde puteti cere ajutor specializat. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Buna aura trebuie sa te incurajezi singura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Buna.Si eu sufăr de fobie socială ,fac un curs si ma simt foarte rău de câte ori ma duc,mai ales cand un coleg ma întreaba ceva sau cand trebuie sa răspund la o întrebare in fata tuturor.Inima începe sa-mi bată cu putere,nu mai pot sa vorbesc sau sa zâmbesc, atunci cand cineva face o gluma eu ma crispez si nu știu ce sa fac pentru ca simt ca toată lumea e cu ochii pe mine.De câțiva ani sufăr de depresie si de la un timp au apărut si atacurile de panica pe care am reușit sa le țin puțin din frâu dar problema cea mai mare rămâne fobia socială.Nu știu de ce si cand a apărut si îmi doresc foarte mult sa scap de ea ,înainte de a ma face de ras in public.Mereu ma gândesc la ce e mai rău,cu toate ca nu vreau simt ca îmi fac singura rau prin gândurile mele.parca am devenit un dușman pentru mine însămi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: