Seroxat & Sarcina

Anxietate
Intrebare postata de Ada* cu 10 ani in urma

Buna seara,

Am ramas insarcinata in urma cu o luna, incepand in acelasi timp un tratament pt anxietate cu Xanax si Seroxat. Momentan locuiesc in Marea Britanie, am aflat ca sunt insarcinata, am mers la doctor si am intrerupt tratamentul. Mi s- a spus ca sansele sunt mici ca acest copil sa iasa cu malformatii deoarece am luat medicamentele o scurta perioada de timp. Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu acest aspect. Vreau sa stiu care sunt sansele, daca sunt, si ce malformatii ar putea aparea. Ma tem foarte tare de boli ca autismul etc, care nu se pot detecta la ecografie. Spuneti-mi daca exista investigatii care sa imi zica 100% daca vor exista probleme si daca Seroxatul poate provoca vreun handicap mintal in primul rand. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

George Razvan (acum 9 ani)

Salutari, oameni buni!

Si eu am trecut si inca ma confrunt cu unele stari de acest gen. Sufar aproape zilnic. Chestia e ca atunci cand nu ma gandesc deloc la asta sunt bine. Si incet, incet am invatat sa ma cunosc, sa stiu ce stari imi da depresia si sa fiu mai calm in privinta lor.

Am citit doua carti care m-au ajutat:
-"Depresia in 60 de intrebari", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3p8Af
-"50 de semne ale tulburarilor psihice", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3pS8E .

Prima carte este sub forma de dialog pacient-doctor iar cel de-al doilea autor tine sa redea tot felul de stari intalnite de-a lungul carierei dumnealui.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sanda (acum 8 ani)

Buna, drags mea, in final ce air fact, so pastrat sarcina, cum e be be, am fost in aceeasi situation, am renunciation LA bebe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 7 ani)

Bună! Sotul meu ia Seroxat de aproape 2 ani, pentru a trata o depresie mai veche și atacuri de panică. De curând, am început să ne gândim să facem un copil. Întrebarea este...medicamentul influențează calitatea spermei, implicit sănătatea unui eventual făt? Am fost la 3 medici...am primit 3 răspunsuri diferite. Sunt foarte confuză, îmi doresc enorm un copil...

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gheteu (acum un an)

Bună ziua și iertați mă de deranj vreau să vă întreb dacă ați născut și dacă totul este bine că și eu am aceeași problemă vă rog din suflet să-mi răspundeți

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: