Senzatie de rau permanenta raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de cornweliu cu 10 ani in urma

Buna ziua, ma confrunt de ani de zile cu o senzatie de rau..Stari de sufocare, agitatie, exemplu cand intru intr-un hipermarket, simt ca daca privesc gresia de pe jos ma ia ameteala, intru intr-o stare de sufocare si agitatie, transpiratie, senzatie de lesin..Cu cat stau in magazin mai mult usor, usor imi trece..Pe langa aceste simptome simt ca burta mi se umfla si imi ingreuneaza mai rau respiratia..Acum recent, ma trezesc din somn niste stari rele, cum ar fi: trezirea brusca, tahicardie, senzatia de lesin chiar in pat, senzatia ca nu stiu ce este cu mine..daca ma ridic din pat, simt picioarele grele, ba imi amorteste o parte din fatza, sau degetele la maine, sau simt senzatia de rece in membre, insotite de agitatie, iar burta umflata, balonare si greutate in respiratie....Mentionez ca stau mult la calculator si sunt cam sedentar..dar si cand ies pe bicicleta sau pe jos sa ma plimb, obosesc foarte tare, iar tahicardie si tot restul simptomelor...Si mai am aceste simptome si mai rele la schimbarea vremii...Ce poate fi? Si ce ma sfatuiti sa fac? Precizez ca in momentul de fata sunt somer si nu imi permit un psiholog..Va rog alte modalitati daca stiti..Analizele ies bune...Mai iau din cand in cand cate un distonocalm care imi calmeaza decat tahicardia si emotiile nu si restul simptomelor..Va multumesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Diana (acum 10 ani)

Sunt somatizarile anxietatii,agorafobia genereaza senzatiile descrise pe strada,in magazine,in spatiile deschise si aglomerate,iar paresteziile,senzatiile de sufocare si tahicardia aparute sub forma de criza sunt atacuri de panica.Faptul ca simptomele sunt variate,iar analizele sunt bune arata natura psihogena a senzatiilor descrise.Mergeti la psihiatru pentru a recomanda anxiolitice sau antidepresive!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este recomandat sa consultati un psihoterapeut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

cornweliu (acum 10 ani)

Multumesc. Pana la urma asa voi face..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SI (acum 10 ani)

Am si eu anxietate si atacuri de panica de vreo 15 ani. Ce ma ajutat mult si a rarit starile acestea a fost acupunctura, ceaiuri, un medicament natural numit LTheanine, B-urile (vitamine) luate sublingual. Sa te feresti de stress, sa mergi la masaj, la Spa, asta te va ajuta foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11631835279 (acum 2 ani)

Nu vi se oxigenează corpul din cauze mecanice. Mergeți la ORL sau la Somnolog. Dacă aveți cornetele nazale înfundate, deviație de sept sau polipi, probabil că aveți apnee în somn și suferiți de hipoxie. După părerea mea, prezintă urgență medicală.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: