Senzatie de ireal/depersonalizare raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de ReTz cu 10 ani in urma

Buna ziua, puteti sa-mi spuneti Emi, sunt baiat am 18 ani si cam de 1 an si 2-3 luni ma confrunt cu atacuri de panica.Totul a inceput a doua zi (luna august 2012) dupa ce a murit bunica mea, atunci imi venea sa plang dar ma straduiam si parca nu aveam puterea sa plang, tineam in mine.De a doua zi de dimineata cand am mers spre morga, in masina m-a luat un val de caldura, palpitatii, stare de frica si cel mai rau senzatia asta de Irealitate/Depersonalizare.La inceput (primele luni) au fost usoare, ma lua cate 10-15 minute, dar acum problema este ca ma cuprinde o stare de frica, de agitatie in fiecare zi cate 2-3 ore...acum doua saptamani am avut si o viroza, o infectie in gat, care m-a pus la pat complet, ametit toata ziua si cu sistemul imunitar la pamant.Va dati seama cum ma simteam si ametit din cauza bolii si cu atacurile de panica ?(ORIBIL)Ideea este ca mi-a trecut si de atunci din cauza ca am fost ametit o saptamana intreaga si la pamant cu sistemul imunitar parca s-au intensificat si mai tare atacurile astea, ma gandesc mai mereu sa nu ma apuce un "alt atac de panica"...imi trece unul, ma calmez si dupa o ora, doua ma gandesc ca poate iar ma apuca, sunt tot timpul stresat si panicat din cauza asta, nu pot sa-l mai scot din cap :)).Luni de dimineata m-am trezit cu palpitatii si o senzatie de frica(puternica tare) abia m-am controlat cat sa nu sun la salvare.Nu m-am dus la scoala, m-am dus la spital la urgente si mi s-a facut EKG,ANALIZE,PULSUL, toate ok, foarte bine.De acolo mi-a prescris Sedatif PC, un ameliorator usor, zice doctorul, care ma relaxeaza si calmeaza, dar in acelasi timp parca intensifica si mai tare starile astea de IREALITATE...eu reusesc sa ma calmez cat de cat dat fiind faptul ca sufar de aceste probleme de 1 an si ceva...ce credeti ca ar trebui sa fac? Tin sa precizez ca am abia o saptamana de cand iau pastilele, ar trebui sa astept pana termin toata cutia si apoi sa vad rezultate, sau sa apelez la un psihiatru? Va multumesc celor care v-ati dedicat 10 minute pentru a citi si a-mi da un raspuns...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,

Inteleg ca te-a afectat mult decesul bunicii si cred ca iti este forate greu sa te confrunti cu panica!
Este nevoie sa iti administrezi medicatia exact asa cum ti-au recomandat medicii.
Suferi de panica de mai bine de un an si cateva pastile nu fac minuni peste cateva zile, deci trebuie sa ai rabdare.
Calmentele, anxioliticele sau antidepresvele au efect atata timp cat ti le administrezi. Ele sunt recomandate in faza in care simptomele de anxietate sunt foarte puternice si nu te mai poti concentra sau bucura de viata.
Noi colaboram si cu un medic psihiatru si daca este necesar te putem indruma.

Totodata, ai nevoie de psihoterapie cognitiv-comportamantala pentru a-ti rezolva problemele de anxietate, panica, sa inveti sa te desensibilizezi, sa nu iti mai amplifici starile de rau prin ganduri catastrofice, sa inveti sa te relaxezi, sa ramai calm cand te confrunti cu situatii mai dificele si sa iti canalizezi energia pentru a le rezolva.

Despre tulburarea de panica si beneficiile psihoterapiei te poti informa accesand urmatoarele link-uri:

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/panica/

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Daca ai si alte intrebari sau nelamuriri imi poti scrie linistit.

O zi frumoasa!
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

antoneta142936 (acum 10 ani)

Cauta o ruda apropiata, un frate mai mare, pe oricine de incredere, daca nu poti vorbi parintilor, si vorbeste ... povesteste. Nu sta singur cautand boli si simptome. Cauta un grup cu care sa faci sport, sa merge pe munte sa faci acte de caritate ... ceva care sa te faca sa te simti bine si ... util.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ReTz (acum 10 ani)

antoneta multumesc de sfaturi, tocmai ca cea care stie este doar mama si cand vorbesc cu ea la telefon mereu(pentru ca nu este alaturi de mine) si eu sunt mai mult singur, ma linisteste...nu inteleg ce cauzeaza atata stres, ca pana la urma asta e cauza..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

Lipsa de comunicare, lipsa mamei, a bunicii, lipsa celor dragi aproape, probabil. Nu-i usor pentru tine, n-ar fi pentru nimeni usor. Dar, dragul meu, toate astea vor trece ... esti un baiat puternic ... asta se vede si din faptul ca ceri ajutor aici. Nu lasa garda jos ... esti tanar, sanatos ai toate atuurile sa fii fericit. Cauta-ti o activitate, invata o limba straina, sa canti, orice-ti face placere.Invata o meserie. Bunica pe care o plangi sigur sta si te vegheaza ...si-ti va indruma pasii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ReTz (acum 10 ani)

puteti sa-mi lasati aici o adresa de messenger sau de facebook ? sa mai comunicam, simt lipsa asta...vreau sa ma descarc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

ti-am lasat, ieri, id-ul de mess in mesaj privat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ReTz (acum 10 ani)

lasati-mi aici, va rog frumos, ca nu gasesc mesajul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ReTz (acum 10 ani)

lasati-mi aici, va rog frumos, ca nu gasesc mesajul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

antoneta43 ..; id-ul de mess

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
MQn60TFH9Q (acum 8 ani)

Hey, that''s a clever way of thniking about it.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ZTw9qnyz06 (acum 8 ani)

No coaltminps on this end, simply a good piece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oivvuyq0UKzy (acum 8 ani)

This artilce is a home run, pure and simple! http://owqxewoamzj.com [url=http://mkwyfggjhu.com]mkwyfggjhu[/url] [link=http://awifnguddk.com]awifnguddk[/link]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: