Senzatia de urinare

Anxietate
Intrebare postata de Roxana Roxi cu 10 ani in urma

Buna! De cateva luni am senzatia si frica,ca sunt intr-un loc cum ar fi: dentistul,scoala si biserica si nu pot sa merg la baie! Adica nu pot sa ies din cauza ca trebuie sa stau acolo. Desi nu urinez mult am senzatia aceea ca daca imi vine ce ma fac ca nu pot sa ies? Si tot acolo imi e gandul! Medicamente nu are rost sa iau pentru ca nu sunt racita sau nu cred ca am vreo infectie. Doar ca nu stiu cum sa scap de fobia aceasta. Mama mea mi-a spus sa incerc sa nu ma mai gandesc la asta,dar nu pot,am incercat si nu pot! Ce sa fac? Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ramona (acum 10 ani)

Mama ta are dreptate, esti singura care te poti ajuta, am patit la fel si eu(si se mai intampla sa ma apuce) de ex.incerc sa ma gandesc la altceva mai profund, sa intru intr-o discutie etc.La un moment dat ma gandeam sa ma duc la psiholog , este foarte neplacut.Succes cu autoeducarea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 10 ani)

Poti rezolva problema doar;
1. facandu-ti niste analize pentru a sti daca nu ai vreo raceala sau infectie ( pe " nu cred" - nu merge!);
2. o vizita la psiholog pentru a sti sigur ca nu faci atacuri de panica;
Cele de mai sus nu exclud efortul propriu in a-ti domina " gandurile" si de a fi sanatoasa. Bafta si s-auzim de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

giorgiana (acum 10 ani)

Roxana Roxi sunt si eu am aceasi fobie si e d mult timp si nu stiu cum sa scap ..e foarte neplacut si pana sa citesc ce ai scris tu am avut senzatia ca sunt singura din lume cu aceasta problema. Spune-mi te rog daca intre timp ai rezolvat problema ta. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Giorgiana (acum un an)

Bună, aceeași problemă o am si eu de 2 ani,adică cat sunt in casă sau într-un loc unde există toaletă nu am nimic ,dar cum ma aflu într-un loc unde nu e ,intru in panică,chiar daca nu trebuie sa merg gândul imi sta tot acolo.Am fost si la psiholog dar nu am rezolvat nimic,mi s-au prescris si medicamente antidepresive, dar nu vreau sa le iau pentru ca nu vreau sa devin dependenta. Sper sa rezolv într-un final🙏Sănătate multă!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: