Senzatia de nod in git

Anxietate
Intrebare postata de dany_grig cu 14 ani in urma

Buna ziua ! Poate fii senzatia de nod in git o manifestare a anxietatii? Cum se poate trata?
dan grig

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adrienne (acum 14 ani)

Un control la cardiologe ai facut ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violore (acum 14 ani)

eu as zice mai degraba ca ai putea avea probleme cu glanda. mergi la endocrinologie ptr un control. starea de anxietate se manifesta mai mult pe fond psihic sau de la multa oboseala acumulata:nu te poti concentra nu mai esti sigur pe tine si esti trist fara motiv.sper sa nu treci prin asa ceva eu am simtit-o pe pielea mea si e o stare ciudata de care esti constient dar din care nu poti iesi. Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana118119 (acum 14 ani)

Citat:
Buna ziua ! Poate fii senzatia de nod in git o manifestare a anxietatii? Cum se poate trata?
dan grig

Da, senzatia de nod in gat este o manifestare destul de caracteristica a tulburarilor anxioase. Apare si in afectiuni tiroidiene, ORL...
Diagnostic si tratament: la psihiatru (anxiolitice) si psihoterapie, tehnici de relaxare, combaterea stresului etc.

Iar cand "esti trist fara motiv" este Depresie nu Anxietate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

musa mihaela (acum 12 ani)

Am un nod in gat care se manifesta ca un fel de geheara care ma tine..Care sunt tratamentele la care as putea sa apelez? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana Cluj (acum 11 ani)

Buna,

Taman am cautat pe net ceva legat de "nod in git". Prioritar "nodurile in git" sint generate de anxietate.

Pe linga rasp cel profesionist din cite exista (redat mai jos, partial+ link daca va ramine publicat pe site-ul acesta) in cazul in care anxietatea (def in dictionarul de psihologie) iti mai persista, iti recomand sa mergi la psiholog.

Dumitru D. Branisteanu, medic primar endocrinolog, Spitalul „Sf. Spiridon" Iasi: „Disconfortul descris ca fiind o „senzatie de nod in git" este frecvent intilnit la pop**atia generala, indiferent de virsta. Uneori, senzatia de „nod in git" poate fi insotita de senzatie de sufocare, alteori de jena sau durere la inghitit. Alteori, jena de la nivelul gitului poate fi insotita de circei/crampe musculare in miini si picioare sau amorteli in extremitati sau in regiunea din jurul gurii.

O astfel de senzatie neplacuta poate fi cauzata de multiple boli: infectii cronice din sfera ORL (faringite, laringite), obstructii ale cailor aeriene superioare (laringe, trahee), fie cauzate de un proces invaziv care tine de peretele acestor structuri, fie de acumularea unor tesuturi in zona gitului (tesut adipos, masa musculara, cresterea in dimensiuni a glandei tiroide) care determina obstructie aeriana superioara prin compresia exercitata asupra traheei.

In fine, lipsa de calciu sau magneziu, cit si scaderea aciditatii singelui din diverse motive pot duce la astfel de senzatii neplacute, cu precadere prin cresterea excitabilitatii neuromusculare si aparitia de spasme ale musculaturii laringiene.

Nu in ultimul rind, afectiuni cardiopulmonare pot fi insotite de senzatie de sufocare (de exemplu astmul bronsic, traheobronsitele alergice, bronhopneumopatiile obstructive, emfizemul pulmonar, insuficienta cardiaca) asociata greutatii in respiratie, dar mai putin descrisa ca o senzatie de „nod in git". Cel mai ades insa, mai ales la persoanele tinere, senzatia de „nod in git" apare in conditii de sanatate fizica optima, pe fond de stres."

http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-pentru-sanatate/cauza-senzatiei-de-nod-in-git-tiroida-stresul-sau-lipsa-de-calciu~ni4lg1

sau daca nu va apare link-ul, cauta: ziaruldeiasi.ro » Ghidul pt. sanatate "Cauza senzatiei de "nod in git": tiroida, stresul sau lipsa de calciu?" Data publicarii: 20/02/2008

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nod-in-gat (acum 3 ani)

Buna ziua,

Am citit ce ai scris pe diverse site-uri. Am o problema aprope identica. Nod in gat, eructatii frecvente, analize peste analize, viata data peate cap de 3 luni, incoace. Ai scapar de problema? Daca da, cum?
Merci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: