Rau de masina ciudat...

Anxietate Depresie nevrotica
Intrebare postata de doncostino cu 14 ani in urma

Am si eu o mare problema. De cand ma stiu am rau de masina. Am incercat sa scap de acest rau prin tot felul de produse naturiste, am incercat si cu medicamente (Emetiral, Metoclopamid), stau si in fata, langa sofer, nu mananc nimic inainte sa plec si tot imi este rau. Ce sa fac? Dar mi se face rau inainte cu 2 ore inainte sa plec. Daca stiu ca trebuie sa plec cu masina, imi este rau cu o zi inainte. Pana sa ma urc in masina, vomit. Si in masina am o stare permanenta de moleseala, de greata. Nu am rau de miscare, eu am rau de la mirosul masinii. Nu suport niciun odorizant. Deja cred ca este psihic... Ce as putea face?
O doctora naturista mi-a spus sa iau xanax, dar am rezerve.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (39)

sah (acum 14 ani)

"Xanax tablete (alprazolam) este indicat in tratamentul: starilor anxioase (nevroza anxioasa). Simptomele care apar la acesti pacienti sunt: anxietatea, stari de tensiune, agitatie, insomnie, iritabilitate si/sau hiperactivitate vegetativa, determinand o varietate de simptome de tip somatic. Depresie anxioasa. La acesti pacienti apar simultan simptome de anxietate si depresie.
Depresie nevrotica sau reactiva. Acesti pacienti prezinta in primul rand o stare depresiva sau lipsa totala de interes si/sau de placere. De obicei sunt prezente si simptome de anxietate, agitatie psihomotorie si insomnie.
Alte caracteristici includ modificari ale apetitului, ale greutatii corporale, tulburari somatice, tulburari cognitive, scaderea energiei, sentimente de inutilitate/vinovatie sau idei de moarte sau suicid.
Stari de anxietate, depresie anxioasa sau depresie – asociate cu alte boli ca faza cronica a sindromului de abstinenta la alcool sau afectiuni organice si functionale, in special anumite boli gastrointestinale, cardio-vasculare, dermatologice sau neurologice (demente, etc.).
Stari de panica. Xanax este indicat in tratamentul starilor de panica care evolueaza cu sau fara fobie. Xanax este de asemenea indicat in blocarea sau atenuarea atacurilor de panica si a fobiei la pacienti care au agorafobie cu atacuri de panica.
Eficacitatea Xanax in tratamentul anxietatii , al anxietatii asociate cu depresie si al depresiei nevrotice (reactive) pe termen lung, ce depaseste 6 luni, nu a fost stabilita de studii clinice sistematice; cu toate acestea, la pacientii cu afectiuni insotite de stari de panica, tratamentul de 8 luni a fost eficient. Medicul trebuie sa evalueze periodic eficienta medicamentului pentru fiecare pacient in parte."

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

Nu stiu ce medic e ala de ti-a recomandat xanax la rau de masina! E un medicament foarte puternic, creeaza dependenta, si nici nu ma apuc sa-ti scriu de efectele secundare (cauta pe net). Nu stiu daca te-ai tratat naturist dupa ureche sau chiar ai mers la medic homeopat... eu m-am tratat astfel si in 3 saptamani nu mai aveam stari de lesin, ameteala , de voma, aveam 16 ani atunci. Ai suferit vreo trauma legata de autoturisme? Iti recomand ca dupa sarbatori sa incerci sa vb cu un medic homeopat. Iti las un msj privat sper sa te ajute. sarbatori fericite !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doncostino (acum 14 ani)

Nu am suferit nici o trauma. Am fost la diferiti medici de familie si naturisti si mi-au dat Emetiral, Metoclopamid si alte asemanatoare, insa fara succes. Cel cu xanax-ul mi-a spus ca sufar de atac de panica si sa iau inainte de plecare o jumatate de pastila de xanax si ca nu o sa am nimic. Peste o saptamana am un drum de 300km dus-intors si deja ma cam gandesc :(... Astept mesajul privat. Multumesc. Sarbatori fericite!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Totul este doar in capul tau mai ales daca spui ca numai daca te gandesti ti se face rau, chiar cu o zi inainte de a pleca cu masina.
Mergi la un psiholog pentru terapie si nu pt pastile
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 11 ani)

Esti atat de prost mamica...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

Nu stiu ce medic naturist ti-a recomandat emetiral si metocl. ... Xanaxul moleseste si vei deveni dependent de el la fiecare plimbare cu masina, iar eu banuiesc ca vrei sa scapi de starile de rau nu sa le suprimi. Personal nu cred ca ai nevoie de psihoterapie, de aceea ti-am recomandat med. naturista ( tratamentele naturiste nu contin chimicale, ele sunt granule realizate prin diluarea anumitor substante naturale si NU au efecte secundare), dar daca crezi ca iti va fi de folos, go 4 it. Ai incercat sa-ti faci de lucru inainte sa pleci cu masina si in timpul plimbarii? integrame, reviste, muzica, vorbeste cu oamenii/la telefon etc, etc. Ai incercat sa conduci sa vezi daca ti se mai face rau si asa? Ceaiul de musetel este calmant, bea o cana inainte , nu face minuni dar poate te mai linisteste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Khashyi (acum 14 ani)

Și eu am rău de mașină. Nu se manifestă tot timpul. Când eram mai mică , răul de mașină apărea de fiecare dată, asta când aveam 10 ani. De la 15 ani, a devenit mai rar, dar tot există. Și nu e din „capul meu”. Apare pur și simplu. Iar dacă încerc să îmi fac de lucru...să citesc sau integrame...mi se face mai rău. Pot cel mult să ascult muzică, dar nici asta tot timpul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 14 ani)

si eu am aceste simtome cand merg cu masina mi e rau .dar pe mine ma ia cu calduri si sunt agitata.eu si cand mergeam pe strada eram asa.dar medicul mi a dat calciu cu magneziu mi-a mai trecut nu mi-e mai rau pe strada dar in masina tot rau imi este cred ca e pe baza nervoasa acum mi-a scris medicul xanax dar parca mi-e si frica sa mai iau .in urma cu 2 ani am mai luat vreo 4 luni dar degeaba .pe atunci nu imi era rau de masina.va rog daca stie cineva sa imi de-a un raspuns ce ar trebui sa fac...multumesc...pa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 14 ani)

exista medicamentul EMETOSTOP FOARTE BUN PT RAUL DE MASINA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doncostino (acum 14 ani)

Nu prea functioneaza :(.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marlena (acum 12 ani)

ma si eu aceleasi sitome ca si tine incearca sa mesteci guma orbit in timp ce mergi cu masina sau bombone de menta dar nu o mesteci daca nu incearca ceaiuri si dropsuri din ghimbir sunt foarte bune se gasesc la plafar ....... multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 14 ani)

multumesc pentru raspuns.am sa incerc cu EMETOSTOP.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALINA (acum 14 ani)

Nu cred ca exista tratament pentru "rau de masina".In cel mai fericit caz sa reusesti sa il controlezi psihic.Nu cred sa existe tratament pentru asa ceva.Daca conduc eu nu am probleme da e altcineva la vola incep sa ma concentrez creandu-mi singura stare de voma datorita oboselii psihice la care ma supun...Succes pe mai departe si incearca sa nu te mai concentrezi la drum...chiar daca vizioezi drumul creaza-ti o alta imagine i mitea ta...una relaxanta...dar nu ajuta maxim...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 14 ani)

si eu am rau de masina de cind ma stiu si de mirosul ei dar in ultimul timp am observat ca mie foarte rau cind sint extrem de obosita si cu psihicul la pamint , imi provoaca dureri de cap groaznice si voma am ajuns chiar si la spital.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 14 ani)

EMETOSTOP PT. RAU DE MASINA GARANTAT. AM RAU DE MASINA DE CAND MA STIU
INCERCATI CU EMETOSTOP INAINTE CU O ORA DE A VA URCA IN MASINA, EU SUNT FOARTE MULTUMITA PLEC FARA GRIJA IN CALATORIE CU MASINA
M-IA SCHIMBAT VIATA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

misa (acum 14 ani)

La copilul meu nu functioneaza nici emetostop.. e apa de ploaie, practic tot metoclopramid contine,...dar se numeste emeto..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 14 ani)

buna la toata lumea pentru rau de masina cel mai bun tratament este ceaiul de menta cu lamaie in timpul calatorilor folositil cu incredere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela din dambovita (acum 14 ani)

si eu am rau de masina de cand ma stiu.am 42 ani si de doi ani ma simt tot mai rau.am fost la mai multi medici si nu au gasit nimic.in final mau trimis la psihiatrie.am spus acolo ca ametesc,ma doare capul,am un fior in stomac sunt molesita tot timpul si mi-efrica sa nu mor.doctora ma expediat in doua minute cu diacnosticul de tulburare anxios depresiva.mi-a dat xanax si serlift dar fara nici un rezultat.am urechile infundate si mi se inpaienjeneaza vederea.am fost si la control la ochi si a zis ca nu am nimic.daca puteti sa ma ajutati va rog din tot sufletul sa-mi spuneti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tyara (acum 14 ani)

medicii astia psihiatrii dau xanax-ul pe banda rulanta, fara sa stea de vorba cu pacientul raspunsul e xanax la orice. un sfat ar fi sa incerci homeopatia daca altceva n-a dat rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 14 ani)

pt mirela dambovita si eu am rau de masina si in urma decesului mamei mele am facut un atac de panica care se trateaza cu psihiatru nu trbuie sa te speri si mai tare cand calatoresti cu masina foloseste ceai de menta cu lamaie eu am incercat si nu am mai avut probleme iar cu trmurul de stomac eu folosesc calmepam este un medicament mai slab decat xanax dar nu este atat de periculos eu de 3 ani iau asentra de 50 mg si ma simpt bine incearca si mai vorbim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2