Neurolog sau psihiatru? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de oana85p cu 12 ani in urma

Buna,acum 4ani jumatate am facut o depresie puternica cu atacuri de panica,suferisem in urma unor decese si nascusem in acea perioada etcam mers la psihiatru si am urmat un tratament cu xanax si serlift,mi-am revenit in sensul ca nu mai faceam atacuri de panica insa depresia aveam dar nu asa puternica, am ramas insarcinata cu BB2,dupa nastere am suferit iar de depresie dar a fost bine,am luat iar xanax si serlit, , a trebuit sa intrerup pt ca am ramas din nou insacinata cu bb 3(diferentele sunt de 2 ani jumate si 1 an intre copii iar in acest timp am urmat o schema de tratament )dupa nastererea celui de-al 3-lea copil nu am suferit depresie decat poate f putina ,acum fetita mea are 5 luni si ieri am facut primul atac de panica dupa f mult timp..nu stiu care e cauza?de ce se intampla iarasi?din cauza depresiilor a trebuit sa alaptez f putin ,si imi doresc acum sa alaptez macar 1 an dar iar am inceput sa fac depresie si atac de panica..oricat am incercat sa depasesc,sa trec peste asta nu pot ,este peste puterea mea sa controlez atacurile ,ma chinui de f mult timp cu asta si stiu de ce sunt in stare ..intrebarea mea e daca un neurolog m-ar putea ajuta?poate cu medicamente care sa pot alapta in continuare?imi doresc atat de mult sa alaptez dar in acelasi timp nu pot sta cu aceasta depresie..un sfat m-ar ajut f mult,sau cineva care s- a tratat definitiv...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

oana85p (acum 12 ani)

oops am gresit,diferentele intre copii sunt de 2ani jumate si 1an si 9 luni...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Stimata doamna,
Pentru o imbunatatire de durata a starii dumneavoastra ar trebui sa luati in considerare inceperea unei psihoterapii, in paralel cu medicatia prescrisa de psihiatru.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

oana85p (acum 12 ani)

d-na psihoterapeut Claudia Radu va multumesc ptr. raspuns ,insa revin cu intrebarea: este medicatie care se poate lua daca alaptez?eu vreau sa alaptez in continuare..exista ceva care sa pot lua pentru a scapa de aceste atacuri,depresie si sa pot alapta?iar la psiholog daca merg o data pe saptamana ma ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In ceea ce priveste medicatia in timpul alaptarii numai un medic psihiatru sau un farmacist va poate lamuri deoarece psihoterapeutii nu prescriu medicatie, asadar nu sunt totalmente informati in legatura cu acest aspect.
Daca mergeti la psihoterapeut odata pe saptamana va va ajuta. Doar in situatia in care o sa simtiti ca doriti de doua ori pe saptamana puteti sa va consultati cu psihoterapeutul si stabiliti cum este mai bine: o data sau de doua ori.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana85p (acum 12 ani)

am inteles,multumesc inca o data pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

va recomand cu caldura sa mergeti la un psihoatru care este si psihoterapeut

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

daca ai inceput o psihoterapie trebuie sa vorbesti aceste probleme cu terapeutul tau

povestind la cat mai multa lume ,nu vei gasi raspunsurile ,raspunsurile le vei gasi in orele de terapie si prin asocierile pe care le vei face intre sedintele de terapie

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana85p (acum 12 ani)

va multumesc pt sfat d-na psiholog Ioana Panculescu,cineva care esre si psiholog si psihiatru se recomanda?imi cer scz pt nepriceprea mea dar unde am mers eu scria doar"cabinet psiholog..."ar trebui sa scrie.. si psihoterapie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana85p (acum 12 ani)

si psihoterapeut nu am vrut sa zic:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana Panculescu (acum 12 ani)

iti pot recomanda pe cineva care este si psihoterapeut si psihiatru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11638383283 (acum 2 ani)

Bună,îmi puteți recomanda psihoterapeut și psihiatru bun?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana85p (acum 12 ani)

psiholog si PSIHOTERAPEUT am vrut sa zic ,oops

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

m (acum 12 ani)

O sa va spun pe scurt povestea mea si am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns, ca am impresia ca o iau pe drumul gresit. M-am indragostit de un baiat care parea perfect, dupa scurt timp m-am mutat cu el, dupa inca o perioada am ramas insarcinata, si la cateva zile dupa ce testul a iesit pozitiv am primit o mare bomba: mi-a spus ca mai fusese insurat si avea un copil. Am cam luat-o razna de atunci, dar am incercat sa trec peste si sa am grija de copilul meu, dar n-am reusit...dupa o mare cearta, am facut pacatul fatal. Nu am putut sa trec peste nici pana acum, am devenit o plangacioasa, nu am pofta de mancare, nu ma concentrez asupra niciunui lucru si in plus, m-am si despartit de el dupa muuuuulte faze de rahat. Ce am de facut in situatia asta ca sa-mi revin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

illy (acum 12 ani)

nu este chiart recomandat sa alaptati in perioada tratamentului, medicatia se excreta in laptele matern desi nu e in cantitati mari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 12 ani)

Am o mare rugaminte,daca imi poate raspunde cineva. Tatal meu are niste manifestari ciudate fata de mama,reactioneaza f violent in prezenta ei reprosandu-i lucruri din trecut ,gen ca de ce a dansat la bal cu nu stiu cine,ca de ce nu s-a culcat cu el de cate ori i-a spus si p***ai de astea.problema este ca se controleaza in prezenta mea si a fratelui meu,dar este f violent cand este doar cu mama.Are momente cand ii trece si zice ca ii pare rau dar ca atunci nu se poate controla.Credeti ca este vorba de o boala psihica?Multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: