Mariana T . raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Mariana T. cu 14 ani in urma

De 8 ani ma confrunt cu simtome groaznice care mi-au facut viata un calvar . Am fost diagnosticata de mai multi medici cu tulburari de anxietate depresiva . Simtomele sunt doar stari de rau : mi se inclesteaza gura, maxilarul , am dureri de cap , stari de lesin , nu pot sa respir , ma tine inima etc . M-am simtit bine timp de 4 ani cu pastilele : efectin 2 ani , si cipralex 2 ani . Dupa care simtomele au aparut din nou si m-ai groaznice .Am luat si alte pastile : remeron , seroxat , velbutrin , simbalta , fevarin combinate cu calmepan , distonocalm , anxiar etc. V-as ruga sa va spuneti pararea si sa-mi recomandati un medic foarte bun din Buc. la care sa merg ca nu stiu unde sa mai ma duc. Va multumesc anticipat . Emailu este al ficei mele .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (46)

alex (acum 14 ani)

Nu vei rezolva problema cu medicamente, dar te va putea ajut aun curs de PRANA NADI sa te vindeci singura. Eu zic ca nu ai mic de pierdut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana T. (acum 14 ani)

Unde se tine cursul si despre ce este vorba eu sunt din provincie , pot ajunge dar imi trebuiesc niste detalii .. ai putea sa mi le dai ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Dupa ce incercati toate variantele mai vorbim si pentru o programare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Mariana T. (acum 14 ani)

Pai daca nu va suparati care toate variantele ca eu cred ca am incercat destule ..cum pot sa iau legatua cu dvs. ca eu sunt din provincie dar pot face un efort ca sa ajung la dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Sorinel Mocanu MPsih. Sorinel Mocanu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Ca principiu general, in orice afectiune psihologica/psihiatrica, medicatia mentine simptomele sub control (atata timp cat este luata, si cu conditia sa fie adecvata). Eliminarea cauzelor este posibila doar prin psihoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Interesant .
Luam un caz pacient cu infectie streptococcica care are si trichineloza si face psihoterapie sau Prana Nadi .
Scapa de infectie ?
De ce spun asta !
Atata parazitozele cat si infectiile streptococcice dau predispozitia la distonii neuro-vegetative . Mai simplu aceste persoane descarca mai greu stressul cotidian .

Pentru medici de pe forum : blocurile de ramura partiale sau totale ( cord )sunt frecvent provocate de infectii streptococcice cronice .
Un bloc de ramura da tulburari de conducere atriale sau atrio-ventriculare cu simptomul asociat bradicardie, palpitatii si de aici starile de anxietate .
Avem o anumita raspundere medicala si e dreptul pacientului sa fie tratat . In fond el plateste pentru a fi tratat si are dreptul sa stie adevarul despre eficienta fiecarei proceduri medicale sau nemedicale .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

INSTITUTUL NATIONAL pentru MEDICINA COMPLEMENTARA si ALTERNATIVA

http://www.freewebs.com/acupunctura/index.htm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Cu siguranta dl. psiholog Sorinel Mocanu s-a referit la medicamentele enumerate de pacienta in primul mesaj, nu la altele. Ma indoiesc ca trichineloza sau infectiile streptococice se trateaza cu remeron, seroxat, calmepan, distonocalm etc. Indicatia generala la dignosticul pe care il are pacienta, si anume anxietate depresiva, este ca tratamentul medicamentos sa fie asociat cu psihoterapia pentru a se ajunge la rezultate cu adevarat bune. Daca ar fi vorba de alt diagnostic sau de o boala asociata s-ar schimba lucrurile, dar mesajul este clar si manifestarile de criza sint cele ale unui atac de panica, cu atit mai mult asocierea medicamente-terapie mi se pare foarte indicata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana T. (acum 14 ani)

Doamna Psih. Paraschivescu Carmen , sunteti psiholog sau psihiatru ca m-ar interesa sa fac si psihoterapie ?Daca da spuneti-mi unde aveti cabinetul sau recomandati-mi pe cineva foarte bun . Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Eu sint psiholog, iar cabinetul meu este in Constanta. Spuneti-mi de unde sinteti si o sa incerc sa va indrum catre un terapeut din localitatea dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

Domnilor doctori(unii dintre dumneavoastra)va pierdeti in detalii medicale iar pacientul exact de asta nu are nevoie.Creati impresia ca trageti de el in toate directiile.Problema este ca a luat deja prea multe medicamente de sinteza, ceea ce inseamna o imensa gresala.Oare nu la sfatul medicilor? Eu va numesc "vanatori de pacienti" Daca sunteti atat de buni, de ce nu aveti cabinetele pline? Ajutati omul din pur altruism? Desi sunt medic, de multe ori imi sfatuiesc pacientii sa urmeze "TERAPIA DUMNEZEU" Da cele mai spectaculoase rezultate .Sa mearga acolo unde se simt bine,intre baptisti ,penticostali,doar sa li se citeasca din biblie Americanii cunosc aceasta terapie foarte bine de ani buni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Maria, ma abtin sa comentez despre "terapia Dumnezeu" pentru ca nu o cunosc. Poate tu, ca medic, ai studiat-o in facultate sau poate la vreo specializare. Eu o sa comentez doar confuzia pe care o faci tu intre "doctori" si "psihologi", si o sa comentez asta si pentru ceilalti care pot face aceasta confuzie: medicii ("doctorii") sint absolventi ai facultatii de medicina - de cele mai multe ori-, psihologii sint absolventi ai facultatii de psihologie -tot de cele mai multe ori. Eu ca psiholog psihoterapeut nu dau medicamente, pot doar sa completez prin psihoterapie tratamentul cu medicamente pe care il prescriu medicii. Cit de bine o fac ei este treaba lor dar si a pacientului care de cele mai multe ori se bucura ca are multe medicamente si, zice el, mai multe sanse ca unul sa isi faca treaba cu adevarat. Pacientul merge din medic in medic, aduna retete, incearca o zi-doua un medicament si vede ca nu se simte mai bine si renunta, merge la altul. Nimeni nu il indruma spre psiholog ca sa aiba si sansa unei terapii care vine in completarea tratamentului sau in unele cazuri mai usoare, il poate inlocui total. Din nefericire sint medici de familie care la intrebarile pacientului despre oportunitatea mersului la psiholog se opun si chiar denigreaza acest serviciu. Eu nu vinez pacienti, personal cred ca cei care scriu si cer ajutor aici au mici sanse sa mearga intr-un cabinet real de psihologie, ori din jena, ori din lipsa conditiilor materiale, ori din cauza distantelor, dar cred ca e de datoria mea sa aduc la cunostinta oamenilor ceea ce nici unii medici nu stiu: sint afectiuni, stari, dispozitii care se rezolva la psiholog, nu trebuie ca omul sa fie trimis la psihiatrie unde deja se simte cu stampila in frunte. Chiar si mersul la psiholog e privit ori ca un moft, ori ca o devianta, chiar de oameni inteligenti si instruiti. De citeva saptamini de cind citesc intrebarile si raspunsurile de pe acest site vad ca chiar si medicii incrimineaza actul psihologic, iar reprosurile care se aduc acestuia sint legate de ceea ce ei CRED ca face psihologul (vezi comentariile Dr. Dumitrescu - "aplica teste" sau "nu au cunostinte de psihosomatica"). Nu pot sa trec cu vederea erorile facute ori din necunoastere ori cu buna-stiinta, pentru ca vad ca pacientul odata venit in cabinetul de psihologie rasufla usurat, dupa ce uneori face eforturi considerabile sa-si convinga familia sa-l lase sa mearga la psiholog, traiesc cu emotia ca cine stie ce li se va face acolo, ca psihologii au metode de a-i manip**a sau cine stie ce alte tehnici, la sfirsitul sedintei nu pot crede ca totul a fost atit de securizant si de linistitor pentru ei. Cei mai multi regreta ca nu au facut pasul mai devreme. Am mare incredere in puterea lor de contagiune, ca vor spune si altora ca psihologii nu sint nici mama Omida, nici guru, nici predicatori, ci sint terapeuti care folosesc cuvintul pentru a vindeca. Stiind ca si modalitatile de a se face cunoscuti terapeutii din unele zone ale tarii sint foarte limitate, nu o sa ezit sa fac recomandari acelora care au nevoie de ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roland1992 (acum 12 ani)

doamna MARIANA Credetima Totii Va Intalegem durerea Dar Noi Oameni Suntem Din Tarana Am Fost Creati De Dumnezeu Si El ne stie durerea mai bine ca omameni si medici !!!
eu va spun un singur lurcru cereti lui dumnezeu sa va vindece cu (credinta!!!)
dar inainte sa spuneti lucru asta ceretiva IERTARE dela dumnezeu si incercati sa tineti zile de POST faci Milosteni Freventacti bisericile PENTICOSTALE spuneti PASTORULUI sase ROAGE SI SA VA UNGA CU UNDELEMN pentru dumneavostra puneti BISERICA Sa tina POST fiecare MEMBRU DE LUNI PANA LUNI ..... DAR NUMAI LA BISERICILE (PENTICOSTALE!!!) ca numai iei fac lucrul acesta credetima sunt de mic in bisericile penticostale bunicul meu a fost pastror in tara toata era recunoscut era un om ce slujea lui dumnezeu cu adevarat al iubea omeni ca era drept pe calea lui dumnezeu .... akuma este la cele vesnice .... eu am vazut lucruri MARI MARI De tot domana MARIANA vindecari pe loc de catre pastori din tara de ex LA RUGUL APRINS LA PONOARA DIN 2008 EU AM FOST ACOLO AM VAZUT MULTE BOLI CU INSULINA DE 4 ORI PE ZI A STAT 3 ZILE IN POST PERSOANA CARE A AVUTO SI TOTII FRATI SI PASTORI IN PREUNA CU EL SI LA VINDECAT DUMNEZEU .... O FATA DE 26 DE ANI PARALIZATA CU ATESTAT DELA SPITALU MILITAR BUCURESTI ERA PE CARUT NU PUTEA SA MISTE NICI SA VORBEASCA SI DUMNEZEU PENTRO RUGACIUNE A FRATILOR SI PASTROILOR A VINDECATO PE LOC TOTUSI CA DUMNEZEU NU A VINDECATO TOTAL A LASATO TOT CU HANDICAP DAR VORBEA SI UMBLA SI SPUNEA ALELUIA ALELUIA IN CONTINUARE EU CAND AM VAZUT MAM INGROZIT .....DOAMANA MARIANA SINGURA SANSA PENTRU DUMNEAVOSTRA ESTE SA AL CAUTATI PE DUMNEZEU AVETI NEVOIE DE EL CREDETIMA EU NU CASTIG NIMIK SI NICI DUMNEAVSTRA NU PIERDETI NIMIC CA FACETI LUCRUL ACESTA DECAT MANTUIREA SI VIATA VESNICA SI LINISTEA LANGA DUMNEZEU VA MULTUMESC DACA ATI CITIT MESAJUL ACESTA DOMNUL SA VA VINDECE SI SA VA DEA VIATA VESNICA EU O SA MA ROG SI PENTRU DUMNEVOSTRA CA STIU IN CE SITUATIE SUNTETI ..... MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roland1992 (acum 12 ani)

doamna MARIANA Credetima Totii Va Intalegem durerea Dar Noi Oameni Suntem Din Tarana Am Fost Creati De Dumnezeu Si El ne stie durerea mai bine ca omameni si medici !!!
eu va spun un singur lurcru cereti lui dumnezeu sa va vindece cu (credinta!!!)
dar inainte sa spuneti lucru asta ceretiva IERTARE dela dumnezeu si incercati sa tineti zile de POST faci Milosteni Freventacti bisericile PENTICOSTALE spuneti PASTORULUI sase ROAGE SI SA VA UNGA CU UNDELEMN pentru dumneavostra puneti BISERICA Sa tina POST fiecare MEMBRU DE LUNI PANA LUNI ..... DAR NUMAI LA BISERICILE (PENTICOSTALE!!!) ca numai iei fac lucrul acesta credetima sunt de mic in bisericile penticostale bunicul meu a fost pastror in tara toata era recunoscut era un om ce slujea lui dumnezeu cu adevarat al iubea omeni ca era drept pe calea lui dumnezeu .... akuma este la cele vesnice .... eu am vazut lucruri MARI MARI De tot domana MARIANA vindecari pe loc de catre pastori din tara de ex LA RUGUL APRINS LA PONOARA DIN 2008 EU AM FOST ACOLO AM VAZUT MULTE BOLI CU INSULINA DE 4 ORI PE ZI A STAT 3 ZILE IN POST PERSOANA CARE A AVUTO SI TOTII FRATI SI PASTORI IN PREUNA CU EL SI LA VINDECAT DUMNEZEU .... O FATA DE 26 DE ANI PARALIZATA CU ATESTAT DELA SPITALU MILITAR BUCURESTI ERA PE CARUT NU PUTEA SA MISTE NICI SA VORBEASCA SI DUMNEZEU PENTRO RUGACIUNE A FRATILOR SI PASTROILOR A VINDECATO PE LOC TOTUSI CA DUMNEZEU NU A VINDECATO TOTAL A LASATO TOT CU HANDICAP DAR VORBEA SI UMBLA SI SPUNEA ALELUIA ALELUIA IN CONTINUARE EU CAND AM VAZUT MAM INGROZIT .....DOAMANA MARIANA SINGURA SANSA PENTRU DUMNEAVOSTRA ESTE SA AL CAUTATI PE DUMNEZEU AVETI NEVOIE DE EL CREDETIMA EU NU CASTIG NIMIK SI NICI DUMNEAVSTRA NU PIERDETI NIMIC CA FACETI LUCRUL ACESTA DECAT MANTUIREA SI VIATA VESNICA SI LINISTEA LANGA DUMNEZEU VA MULTUMESC DACA ATI CITIT MESAJUL ACESTA DOMNUL SA VA VINDECE SI SA VA DEA VIATA VESNICA EU O SA MA ROG SI PENTRU DUMNEVOSTRA CA STIU IN CE SITUATIE SUNTETI ..... MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Dupa ce cititi side efect mai vorbim .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana T. (acum 14 ani)

Domnul doctor Ioan Dumnitrescu nu am mentionat ca tratament hemeopat am facut acum cativa ani , deci cred ca mai mult m-ar interesa daca s-ar putea rezolva cu acupunctura sau altceva . Iar PRANANADI mi se pare peste vointa mea mai ales pentru ca fumez , beau o cafea .. Sunt activa nu sunt casnica si din cate am vazut pe net .. necesita foarte mult timp acest curs sau cel putin asa am inteles eu .Tratamentul hemeopat l-am facut la cineva in Buzau si nu a dat nici un rezultat . Nu vreau sa va contrazic e posibil sa nu mi-l fi facut corect . Sper ca nu v-am suparat . Alte lucruri despre medicina complemetara si hemeopata nu prea cunosc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Sa lamurim anumite lucruri .
Bolile au simplist doua cauze :
1. Cauza psihica
2. Cauza somatica
Adica psihicul poate determina tulbrari in somatic, adica boli fizice si invers perturbari ale somaticului, o boala care inca nu s-a manifestat prin simptome clinice sa determine initial simptome psihice .
De exemplu o dezamagire in dragoste poate conduce la o depresie, caderea parului, scaderea imunitatii si....etc .
Asta e polaritatea psihosomatica .
Exista literatura suficienta despre bolile psihosomatice ce merita studiata . In final avem un tablou mixt psihosomatic .
Faptul ca medicul X din Buzau a dat rateu intr-un caz pe care il cunoasteti D-vs, nu e nici o problema si eu am dat rateuri, important este faptul ca am reusit procentual in multe afectiuni cronice .
Acupunctura, homeopatia nu fac minuni, ci doar sunt lipsite de efecte secundare si trateaza organismul in general, nu partial ca in alopatie .
Psihologii ar fi bine sa cunosca si cele 64 de tipologii umane si predispozitia acestora la boli . Personal le recomand pacientilor mei sa faca hipnoza regresiva perntru a se lasa de fumat .
Probabil ca si D-vs ca psiholog ati utilizat aceasta procedura practica de a influenta un psihic traumatizat .
Am postat aici raspunsul meu ptr psihologi
http://acpunctura.forumgratuit.ro/acupunctura-homeopatie-fitoterapie-dietoterapie-informatii-pentru-medici-si-pacienti-f39/psihologie-discutii-t227.htm#518

PS : si pentru mine psihologia a fost un hobby .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

imi place sa cred ca psihologia e ramura a medicinii.o problema pe care nu o inteleg este de ce psihologia (ca facultate)nu se face in cadrul universitatilor de medicina!pana la urma psihologul lucreaza cu o parte importanta a fiintei umane:creier si suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Asa ar fi normal .
Eu nu inteleg insa de ce unii psihologii se limiteaza doar la niste teste standard in loc sa studieze tipologiile din medicina chineza, indiana .
E un alt sistem mai simplu si mult mai precis .
Si ar mai fi ceva, psihologii ar trebui sa aiba dreptul sa urmeze cursurile de homeopatie .

Din pacate exista mult egoism in bransa noastra si lipsa deschidere fara nici o logica .
O spun eu ca lector homeopat si cred ca stiu ce spun .
Avantajul vostru ar fi ca voi intelegeti mai bine psihismul uman .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

matusa mea a terminat psihologia"veche" sa zic asa.5 ani de studiu plus o gramada de cursuri post..ceva ce ma nedumereste acum e numarul mic de ani pt a deveni psiholog.3 ani plus un master ce-i drept dar care stim toti cum se face.am colegi care in paralel cu medicina fac si facultatea de psihologie.eu nu ma pot concentra decat asupra uneia pt ca vreau sa-mi iasa bine.dar mereu ma intreb daca nu ar trebui schimbata metoda de formare a tinerilor psihologi..ani mai muti de studiu,practica muult mai multa..colegii mei in 3 ani de facultate au fost dusi in practica de doua ori in doua spitale de boli nervoase..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3