Lovire la cap raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de membru217335 cu 11 ani in urma

Acum 2 zile si eu la spate langa ureche am alunecat si am dat cu capul de perete si a doua a treia zi tot simt greata si putina ameteala ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Liviu (acum 11 ani)

[ Traumatism craniocerebral ]

Leziunile traumatice craniocerebrale: //sfatulmedicului.ro/Traumatism+craniocerebral/leziunile-traumatice-craniocerebrale-comotia-cerebrala_334

Tratamentul leziunilor cranio-cerebrale: //sfatulmedicului.ro/Traumatism+craniocerebral/tratamentul-leziunilor-cranio-cerebrale_347

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Pentru accesarea celor doua articole de mai sus, clic aici: //sfatulmedicului.ro/comunitate/traumatism-craniocerebral_297/articole

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este recomandat sa efectuati un TC cerebral si sa consultati medicul neurolog sau neurochirurg (in functie de rezultatul TC).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Elf (acum 11 ani)

Era in perioada cind ninsese mult- 21 febr anul acesta. Am programat sa mergem la zapada, in natura, asa ca m-am imbracat temeinic cu un pulover gros din lina cu guler dublu, inalt, cu o scurta sintetica, bufanta tot cu guler inalt, bufant cu o caciula din lina. Am umblat mult in zapada in care nu mai erau alte urme, am stat in fata soarelui si la un moment dat am spus ca este cea mai frumoasa zi, pentru ca am mai fost si in altele. Tot era alb, casele, curtile, acoperisurile, doar intr-o livada departe se vedeau ca intr-o schita tulpinele pomilor. Dupa mai bine de 3 ore de intilnire cu natura, la intoarcere, aproape de casa, am cazut pe spate, pe trotuar, pe o bucata groasa de gheata, fara sustinere si aceasta frumoasa zi ar fi putut fi ultima.
Dar m-am intors incet, singura, pe o parte, incercind sa ma ridic. Nu am fost miscata in ideea ca daca am ceva la coloana ... Apoi am stat pe o banca. Intuiam ca mi s-a intimplat ceva rau si imi era si rusine si spuneam ca nu vreau sa merg la spital. A venit si o vecina si ne-a intrebat ce s-a intimplat iar eu am spus ca nu stiu, a mai intrebat unde am fost si am raspuns tot ca nu stiu. Am ajuns acasa ajutata, dar pe picioarele mele, am platit o factura pentru salubritate si cind am intrat in camera si am vazut carpeta din dantela alba pe parchet, mi-am dat seama ca din acel moment sunt constienta si imediat am simtit cum urca din corpul meu o senzatie puternica de rau( frison, tremor) si de voma. Am spus ca imi este foarte rau si cind mi-a incetat putin, ca nu stiu ce am facut “azi”. Atunci am aflat ca am cazut. La foarte scurt timp, un minut, doua mi-am amintit pe unde am fost si drumul pe care am ales sa mergem si de ce. Eram foarte rosie la fata dar si alta data cind veneam de afara si era frig ma roseam. Mi-am amintit ca stiam de undeva ca atunci cind cineva isi pierde constienta trebuie sa fie vazut de un medic. Asa ca mi-am schimbat sosetele si incaltamintea care erau ude de cit umbasem prin zapada si am mers la urgenta.
Am fost tinuta sub observatie cam o ora si jumatate dupa care am fost lasata acasa. D-na doctor mi-a spus ca am avut o comotie cerebrala si ca daca vad dublu, imi pierd echilibru, imi vine sa vomit sa sun imediat la urgenta.
Doua zile am stat mai mult in pat, am mai facut cite ceva prin casa dar cind ma aplecam, pentru ca sa nu cad in cap, imi indoiam genunchii, imi simteam capul mare, ma durea, aveam ochii destul de rosii si venele la timple umflate. Ochii mi s-au parut foarte sensibili mult timp si din acest motiv i-am si protejat; adica fara tv sau net si mai mult somn. Pe linga asta am avut si febra musculara care a durat mai bine de o saptamina. Inainte cu doua zile facusem un tip de exercitii fizice care si mi s-au parut solicitante. Asa ca nu am stiut cauza precisa a febrei musculare: caderea, exercitiile sau mersul prin zapada. Am asteptat sa treaca 3 luni ca sa pot sa inot, pentru ca eu cind inot simt ca plutesc si la propriu si la figurat, m-am temut de hematomul subdural cronic. Am fost sa inot dar mai prudent decit inainte, evit sa stau mult in soare, sa imi obosesc ochii, sa fac intoarceri sau eforturi fizice bruste si foarte rar parca aud momentul cind capul meu s-a izbit de asfaltul acoperit de gheata si meditez instantaneu ca am scapat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lilil (acum 11 ani)

poate fi insarcinata...vaca da lapte de capra pe ulei de caramida la urechii si trece greata si soare cu nori

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicu (acum 11 ani)

măi domnişoară "elf", ce simbolizezi tu oare: apă, pământ, foc sau unsprezece? Cred că ai greşit pagina, trebuia să te adresezi la "comentarii literare", se pare că ai citit ceva la viaţa asta a ta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1251 (acum 11 ani)

Asta cred ca e cel mai tampit topic pe care l-am citit vreodata. Femeie, care e problema de fapt? Daca ai avut simptomele alea nu te-ai gandit ca trebuie sa te duci la doctor sa iti faci o tomografie la cap? Sau poate ca ai crezut ca ti-a trece daca te duci sa inoti si o sa plutesti pe norisori unde nu mai simti durerea pentru ca... DIN ASA CEVA SE MOARE!!! Faci o hemoragie si pana ajungi la urgente, ca tu nu mergi ca poate trece de la sine, pana te baga aia in operatie ai crapat, adica esti CAPUT.
Rapid mergi si iti faci o tomografie, ca azi-maine o sa accesezi pagina asta de la Dumnezeu de pe norisori

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elf (acum 11 ani)

Stimate/a lilil,
Este un text lung, dar din descrierea acelui moment din viata mea se intelege ca :
- avem nevoie sa iesim si iarna din casa in frumoasa natura;
- am avut norocul sa imi fie foarte bine protejat de haine mai ales gitul si capul;
- pentru ca am avut incaltamintea uda si picioarele amortite nu am mai avut siguranta necesara pentru a nu cadea chiar daca eram pe ghiata;
- am pierdut starea de constienta un minut sau doua, dupa care am vorbit si actionat ca de obicei, dar datorita amneziei de citeva minute dupa cadere ceea ce am facut nu s-a fixat in memorie;
- foarte important: am stiut ca trebuie sa ma vada un medic;
- m-am informat despre comotie si m-am protejat in consecinta; ex mai mult somn, inot dupa 3 luni, prudenta in miscari, stiam si ca datorita caderii poti face si febra musculara, riscul aparitiei hematomului epidural cronic, echilibru afectat mai ales in primele zile dupa cadere, etc…
- stiu ca sunt unele urmari ale comotiei care dureaza ani, sau se pot permanentiza datorita efectului de decelare care s-a produs in cadere;
Cind nu inteleg un text daca nu ma intereseaza il abandonez, iar daca ma intereseaza il citesc de doua sau chiar de mai multe ori pina il inteleg.
Textul acesta: " poate fi insarcinata...vaca da lapte de capra pe ulei de caramida la urechii si trece greata si soare cu nori" este echivalentul capacitatii tale de intelegere al unui text?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1251 (acum 11 ani)

Raspunsul ei este la fel de idiot ca si topicul deschis aici de tine, stai relax!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elf (acum 11 ani)

Maria 1251
Iti multumesc pentru bunavointa cu care ai raspuns comentariului meu, dar te asigur ca am facut tot ceea ce era necesar si sunt foarte bine informata.
Nicu,
Da, a fost o descriere mai putin stereotipa, chiar ma simt vinovata ca am divagat asa, in stil personal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1251 (acum 11 ani)

Vad ca ai facut tot ceea ce era necesar, adica te-ai dus la medic imediat dupa cazatura, ai facut un consult neurologic si o tomografie la cap

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: