Intrebari

Anxietate
Intrebare postata de Flippy cu 9 ani in urma

Buna ziua ! Am o serie de intrebari legate de anxietate :
1. Cum se pune diagnosticul pe anxietatea sociala ?
2. Pentru tratament trebuie sa mergi la psiholog SAU psihiatru ?
3. Sunt curioasa..care sunt intrebarile pe care ti le adreseaza medicul psiholog/psihiatru la prima sedinta ?
4.Daca sunt minora pot merge la psihlog/psihiatru cu trimitere de la medicul de familie sau spital gratuit ?
5.Care este pretul unei sedinte ?
Multumesc mult !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Evanghelic (acum 9 ani)

"Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El." Gasim aceste cuvinte scrise in Biblie, Cuvantul lui Dumnezeu, la Ioan 3:17.
Daca scopul tau in viata este sa strangi cat mai multe si sa te bucuri de toate fara sa te gandesti la Dumnezeu, sa stii, prieten drag, ca aceste lucruri vor trece. Totul in viata este trecator si nesigur. Anii trec si nu se mai intorc...
Poate acum esti tanar si crezi ca mai ai mult de trait. Dar nu poti stii cat de lunga e viata ta... Numai Dumnezeu stie asta.
Si El, in iubirea Sa, Si-a trimis Fiul, pe Isus Hristos ca sa moara pentru tine. Intelegi tu cate de mult a oferit Dumnezeu pentru tine?
Te rog, accepta salvarea pe care ti-o aduce Isus ca sa fii iertat, mantuit si fericit! http://c***a

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flippy (acum 9 ani)

Cu ce ma ajuta raspunsul tau ? Nu inteleg de ce va faceti asa de multa reclama .Mi-am pierdut tot respectul pentru voi.Prin simplu fapt ca spamati si vorbiti si incercati sa convertiti anumiti oameni in religia voastra prin repetate moduri ,cateodata violente imi arata ce fel de oameni sunteti .Nu toti , dar m-am saturat sa interveniti in toate subiectele non-religioase. Eu cred ca Isus ar aprecia mai mult sa te rogi pentru tine in liniste , decat sa devii maniac crestin si sa spamezi lumea cu mesaje si interpretari . Unii oameni nu apreciaza ce faceti voi , printre care si eu .E treaba voastra cui va rugati , cum va rugati , ce ritualuri si alte lucruri aveti in religia voastra , dar daca un om vorbeste despre ceva si tu ii bagi pe gat astfel de lucruri pentru al influenta , nici nu vreau sa rostesc cuvantul care va descrie. Te rog frumos sa iti vezi de treaba ta , mantuieste''te prin pupatul icoanelor in pace si lasa''ma pe mine si pe altii ca mine sa ne vedem de treaba noastra .Daca esti bolnav de ceva doar prin rugaciune nu poti sa te vindeci . Mori asteptand. Va rog frumos sa raspundeti la intrebari cei care stiti despre ce este vorba . O zi buna !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ElenaPsi (acum 9 ani)

O sa incerc sa iti raspund specific la intrebarile tale:
1) Diagnosticul se poate pune in baza unei evaluari psihologice (care au loc in cadrul unor sedinte, max.3) de catre un psiholog clinician sau psihiatru.
2) Este alegerea ta, ideal ar fi ca tratamentul sa nu fie doar unul medicamentos ci mai degraba psihoterapeutic, astfel tratezi si cauza, nu doar efectul/simptomele. Atentie, doar tratamentul medicamentos poate provoca dependenta si ma refer la ani grei.
3) In mod normal ar trebui sa iti adreseze intrebari relationate cu starea ta pt. a indentifica cauze pt. problema ta, gen: "Cum te-ai simtit cand a trebuit sa prezinti un referat in fata clasei?" sau "De cand crezi ca a debutat aceasta problema?"etc.
4) In mod normal ar trebui sa obtii acordul parintilor in primul rand, nu este necesara trimiterea dar daca doresti sa mergi la psihologul/psihiatrul de la spitalul de stat, atunci cred ca trimiterea te-ar ajuta.
5)Preturile per sedinta variaza de la specialist la specialist, in schimb in functie de orasul in care apartii, poti opta pt servicii de ONG care iti pot oferi consiliere psihologica gratuita.
Sper ca te-am ajutat putin la nelamuririle tale si daca mai ai incertitudini, nu ezita sa scrii.
Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flippy (acum 9 ani)

Multumesc foarte mult pentru ajutor ! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

Flippy in cazul in care esti minora in prima faza ar fi indicat sa discuti cu parintii tai sau cel putin cu unul dintre ei.Sunt curioasa de unde ti-a venit ideea aceasta cu anxietatea sociala, cine ti-a sugerat acest "diagnostic"??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flippy (acum 9 ani)

Da , sunt minora si am vorbit cu parintii mei despre asta . Desi nu a fost de mare ajutor , pentru ca ei nu prea ma inteleg . Pai de cand ma stiu am fost mai ''''timida'''' asa au obisnuit toti sa ma numeasca si mereu mi''au zis ca o sa treaca , e doar o faza .Pot sa zic ca am fost putin mai diferita , in timp ce ceilalti isi faceau prieteni se jucau si alte lucruri pe care le fac copii mici eu preferam sa stau singura , izolata . Dar a inceput sa se agraveze de acum 2-3 ani , incep sa ma ascund de situatiile sociale, chiar inventez anumite lucruri ca sa nu fiu nevoita sa ma duc. Chiar si pe strada,, ma pierd'''' cand sunt nevoita sa merg singura si e multa lume . La scoala cateodata mi''e greu si sa vorbesc cand ma pun profesorii chiar si cu colegii , odata am avut si un atac de panica .Nu mai zis ca mi''e imposibil sa cunosc persoane noi ..nici macar sa ii pastrez pe cei vechi .. Si acum 1 luna cred.. ma uitam pe un site legat de tot felul de subiecte - am dat peste o postare despre anxietate si m''am uitat la toate simptomele si am vazut ca ma incadrez in fiecare chenar . Apoi am intrat pe site-uri cu comunitati de persoane cu aceeasi problema si am vazut ca problemele lor le am si eu .Am facut si cateva teste legate de anxietate pe site-urile unor cabinete psihologice si a iesit pozitiv..I-am aratat si mamei si a zis ca intradevar ma incadrez si e de acord sa merg la psiholog sa ma conving . Deci intr-un fel m''am diagnosticat singura , de aceea vreau sa vizitez un psiholog . Macar sa fie oficial , nu doar in mintea mea .
O zi buna ! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

Iti urez succes Flippy poate ne spui si noua cum a decurs prima ta sedinta, poate ne va ajuta si pe noi intr-o oarecare masura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

Iti urez succes Flippy poate ne spui si noua cum a decurs prima ta sedinta, poate ne va ajuta si pe noi intr-o oarecare masura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

Iti urez succes Flippy poate ne spui si noua cum a decurs prima ta sedinta, poate ne va ajuta si pe noi intr-o oarecare masura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi91 (acum 9 ani)

Si eu am o usoara anxietate sociala,mai ales cand ma apuca simptomele anxietatii generale...acum sunt pe un tratament medicamentos si ma ajuta inclusiv la problema asta,a mentalitatii...am chef si chiar fac mult mai multe lucruri in societate ca inainte

Evident insa ca vreau sa scap de tratament si sa incerc de unul singur
De aceea te rog sa expui parerile tale dupa ce vizitezi psihologul,daca te-a ajutat,etc...pt ca dupa ce termin cu treburile legate de faculta si actualul tratament(iulie-august) doresc sa consult si eu un psiholog si sa o iau inainte fara medicamente,pentru ca te ajuta pe termen scurt...dar creeaza dependenta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flippy (acum 9 ani)

Multumesc Oana ! Si da :D am sa scriu despre prima sedinta .. probabil ca voi merge peste o saptamana sau doua , sa scap de teze si dupa ma ocup si de problema asta . Chiar m''am gandit sa incerc si eu medicamente..antidepresive..am inteles ca ajuta si mai erau 2-3 nume pe care nu le''am tinut minte..dar daca spui ca provoaca dependenta..atunci mai bine nu ma bag pe ele . Oricum :) bafta si voua !! Revin cu detalii mai tarziu !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: