Hiperventilatie raspuns medic

Anxietate Alcaloza
Intrebare postata de zer00 cu 13 ani in urma

Buna ziua! Ma numesc Ionut si de aproximativ o luna jumatate am fost diagnosticat cu sindromul Hiperventilatie. Totul a inceput usor, din senin, cu o senzatie de foame de aer..la inceput a fost suportabil, nu stiam despre ce e vorba asa ca am fost si mi-am facut niste analize (sange, raze la piept si plamani, ekg, glanda tiroida)...toate au iesit normale, iar doctorii de la urgente nu au stiut ce raspuns sa imi dea.Cu timpul, pe parcursul a 3 saptamani, simptomele s-au inrautatit...am inceput sa simt dureri in piept cand trageam aer, intram in panica din cauza "lipsei de aer", simteam furnicaturi in degetele mainilor si picioarelor si simteam ca sunt in pragul lesinului cand un atac de panica intervenea.Asa ca dupa o luna de astfel de simptome,m-am hotarat sa merg in cele din urma la medicul de familie.Dupa ce m-a consultat, mi-a povestit despre hiperventilatie.Mi-a spus sa incerc sa imi controlez ritmul respiratiei, sa ma odihnesc ziua si mi-a prescris niste pastile, si anume Prozac.I-am urmat sfatul si am incercat din rasputeri sa imi controlezi respiratia (care cu timpul a devenit excesiv de rapida, ajungand si la 25/minut in timpul atacurilor de panica care interveneau o data la 2-3 zile)..nu mi-a fost deloc usor sa imi reglez ritmul respirator, dar in cele din urma, am reusit sa o aduc cat de cat la valori normale.Totusi, inca simt nevoia sa respir adanc o data la 3-4 minute,deci inca nu sunt unde trebuie sa ajung.Simptomele acum variaza...nu mai simt durere in piept, in schimb simt un nod la baza gatului (in timpul atacurilor de panica), palpitatii ale inimii, ameteala, stare de neputinta, dorinta de somn, lipsa poftei de mancare, frica...Vreau sa mai spun ca de aproximativ 4 luni de zile sunt plecat din tara, locuiesc in Irlanda...Probabil stresul, dorul de casa,faptul ca bunicul meu a cazut la pat, gandurile, noul climat, oameni straini, mi-au declansat aceasta stare. Doresc sfatul doctorilor de acasa, simt ca nu mai stiu ce sa fac.Am 24 de ani si nu am avut probleme grave de sanatate niciodata in viata mea. Deasemenea, cei care ati trecut prin astfel de momente, sunteti bineveniti sa va dati cu parerea si sa propuneti o solutie care sa ma ajute. Va multumesc si va astept!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (35)

elena (acum 13 ani)

Fetei mele i se intampla sa respire profund, adica din cand in cand sa traga mai mult aer in plamani. Spunea ca simte ca nu are aer suficient. I- am administrat calciu, la recomandarea medicului de familie. Am inteles ca lipsa de calciu poate da astfel de simptome. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

multumesc, insa mie analizele de sange mi-au iesit bine.Deci nu e de la calciu. Insa o sa incerc sa iau si calciu, poate ma ajuta. Multumesc pentru raspuns! Si nu va lasati in baza unor presupuneri...Desigur, calciul poate fi unul din motive, insa se intampla foarte des ca problema sa vina de la creier.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da, e in general o problema psihica dar care poate fi dominata daca va ocupati timpul cu ceva (sau in cazul doamnei, ii distrage fetei atentia). Este valabil si la atacuri de panica si la depresii, si la astfel de manifestari psihice. Cautati sa faceti ceva, dati un telefon, un sms, scrieti o scrisoare, demontati un scaun, faceti de mancare, ORICE care sa va distraga atentia. Vointa este unica solutie. De asemenea, suplimentele de calciu si mai ales magneziu ajuta mult. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

multumesc Iuli! m-a distrat raspunsul tau..."demontati un scaun" :)) o sa incerc si cu magneziu si calciu.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

incearca sa inspiri aer pe nas,numeri pana la 3 in gand si expiri pe gura,dar tragi aer cu putere,eu asa fac cand simt ca ma ia,deoarece plamanii si creierul se oxigeneaza mai profund ssi sa vezi cum te simti mai bine ,chestia asta o spunea un psihoterapeut la tv la o emisiune cu probleme legate de atacurile de panica ,dar din pacate am vazut finalul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

mersi, Nicoleta! O sa incerc si asta. O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Anisia Popa MPsih. Anisia Popa este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Psihoterapia va poate ajuta sa va regasiti echilibrul. In Irlanda sau cand reveniti in tara. Fiecare persoana traieste aceasta experienta in felul sau si deasemenea solutia este diferita pentru fiecare. Este posibil ca relocarea sa va fi provocat atacurile de panica. Medicatia poate doar sa mai atenueze simptomele, fara insa sa rezolve cauza.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

zer00 (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns! Imi doresc sa ma intorc in tara din tot sufletul, insa imi este cam frica de zborul cu avionul..nu de zborul in sine, ci de posibilitatea ca acesta sa imi provoace un atac de panica..ar fi foarte neplacut. O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua draga Zer00,

Imi pare rau sa aud ca experimentezi la 2-3 zile simptomele unui atac de panica, de aprox o luna si jumatate! Cred ca este foarte neplacut si nelinistitor pentru tine!

Tinand cont ca analizele ti-au iesit in limitele normale, simptomele tale sunt cele ale unui atac de panica,ptr detalii citeste articolul: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/17-atacul-de-panica.html iar specialistul care te poate ajuta sa ti le controlezi, si sa scapi de aceste stari chinuitoare uneori, este un psihoterapeut de orientare cognitiv- comportamentala!

Iti recomad sa incepi numaidecat aceste sedinte de psihoterapie, pentru a nu-ti prelungi aceste strai nedorite1

Cu toate ca nu esti in tara, prin intermediul cabinetului nostru, poti beneficia de aceste sedinte de psihotearpie cognitiv- comportamentala, online, ptr detalii, te invit sa citesti articolulhttp://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online.html. Totodata, te invit sa intri pe forumul nostru si sa citesti despre rezultatele clientilor nostri, in urma psihoterapiei cognititv- comportamentala online, http://psihosolutii.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=205, http://psihosolutii.ro/forum/. Ai chiar posibilitatea sa-i contactezi pe clientii nostri si sa le adresezi diverse intrebari prin intermediul forumului nostru.

Pentru mai multe detalii, ma poti contacta cu incredere la datele de contact:http://psihosolutii.ro/content/index.php/psihologi/24-psihoterapeut-adina-demian.html

Sanatate si mult succes!

O zi frumoasa iti doesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

multumesc mult pentru raspuns si pt incurajari! Asa cum ati banuit, episodul prin care trec este foarte epuizant si demoralizator. Cred ca solutia cea mai buna este sa ma intorc in tara si sa imi gasesc un psiholog cu care sa vorbesc. Totusi , as mai avea o intrebare: la inceput nu simteam acest nod in gat, aceasta senzatie de gat constrans..este posibil ca in timp, de la atacurile astea de panica, sa imi fi scazut nivelul calciului si magneziului, fapt care sa fi provocat nodul in gat? Am inceput ieri sa iau calciu cu magneziu si vitamina d3 si parca senzatia de gat constrans dispare..poate e autosugestia, sau poate pastilele au un efect anume. Aveti vreun raspuns pt mine? multumesc, o zi buna si dvs.!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victor Richard (acum 13 ani)

Hiperventilatia este un simptom al atacurilor de panica. Deci ar trebui sa rezolvi intai problema atacurilor de panica. Da, ai intuit corect, o perioada mai stresanta a dus la aparitia acestora. Este important sa stii sa-ti controlezi simptomul dar si mai important este sa rezolvi atacurile de panica. Poate fi necesara, alaturi de tratamentul medicamentos, psihoterapia cognitiv-comportamentala. Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Problema hiperventilatiei trebuie rezolvata, prin relaxare si respiratii scurte si rare. Hiperventilatia poate duce la senzatia (neintemeiata) de lesin (fals lesin). Trebuie sa-ti mentii autocontrolul si sa ai vointa. Incearca sa nu te mai concentrezi pe ritmul respiratiei tale, decat daca este absoluta nevoie. Iesi din lumea interioara, focuseaza-te pe exterior, pe ce se intampla langa tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

Multumesc pt raspuns, Victor! Ca tot ai adus vorba de tratament medicamentos, sa stii ca am renuntat de tot la Prozac. Parca ma ducea pe alta lume, nu aveam pofta de mancare, imi ieseau pe piele tot felul de iritatii..ma speria mai mult decat sa ma linisteasca. Am renuntat la el dupa doar 4 zile. Mi-am zis sa incerc sa trec peste asta fara ajutorul lui. Cat despre atacurile de panica, mi-as dori sa ma lamureasca cineva cum pot fi stapanite..as avea nevoie de o solutie imediata, intrucat sunt departe de tara, iar aici sedintele de psihoterapie sunt cam scumpe.Pana ma intorc in tara, as dori sa stiu cum as putea sa le stapanesc.Deasemenea, tin sa mentionez ca de cand am inceput sa simt nodul acesta la baza gatului, simt ca niste fragmente straine urca de la baza gatului in sus, spre gura..nu am apucat niciodata sa vad cum arata, pentru ca nu ajung pana in gura..urca pana la jumatatea gatului, apoi le inghit. Sunt ca niste secretii as zice eu si le simt in general dimineata, uneori seara. Aveti idee ce ar putea fi? Doctorul meu de familie de aici a zis ca e tot ceva pe fond nervos si ca o sa treaca in timp, dar nici el nu parea prea convins..m-a intrebat daca am inghitit recent vreun os de peste sau ceva...recent nu, dar oricine in viata lui se ineaca (virgula) cu cate un oscior de ceva. Va multumesc si mai astept raspunsuri. O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

timp de un minut trebuie sa ai 10,12 respiratii pe minut adica 3 sec inspiri,3 sec expiri asa iti vei controla ritmul respirator trebuie sa faci de mai multe ori pe zi cronometrat si cu gandul ca nu ti se va intampla nimic rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

multumesc! de hiperventilatie , incet incet scap...respir tot mai bine pe zi ce trece, insa senzatia de piept si gat constrans nu vrea sa dispara sub nicio forma. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Turda (acum 13 ani)

Buna,zer00... As vrea sa-ti spun ca si eu am aceleasi simtome ca si tine ,exact la fel.Totul e pe fond nervos . Durere in piept ,uneori... lipsa aerului , ai impresia ca te sufoci, ameteli... seamana cu o cadere de calciu,lipsa de mg,zinc,poate fi cauza.Poate ai si colesterol, putina spodiloza, un pic de problema cu glanda tiroida...si poate si cateva kg in plus ,si astea toate duc la ceea ce spui ca ai.La min e se pare ca a inceput in copilarie cand tatal meu a decedat . Aveam 11 ani,am ramas cu o frica zic eu, pe care eu am incercat sa o inving singura ,incercand sa mi dovedesc mie personal ca pot sa trec peste aceste sentimente de cate ori am mai avut cate o problema de genul... in familie sau printre cunoscuti.Dar se pare ca nu a fost tocmai asa. In urma cu un an a murit un unchi din partea sotului.Atunci in acele zile nu am avut nimic, doar o stare de tristete profunda de parca eu as fi fost mai afectata decat toata lumea.Apoi dupa cateva zile eu nu-mi mai reveneam din aceea tristete ,si mi s-a facut rau la serviciu.Cu simtome de durere in piept ,lipsa aerului ,ameteli ,frig,furnicaturi in maini... La urgente le-am spus ce s-a intamlat ...si cadere de calciu pe fond de suparare...Apoi analize care nu au iesit bine colesterol ,lipsa calciu,mg...la inima nu am nimic.aqm facut 3luni tratament cu calciu cu d3,mg ,zn. problema e ca am luat 9 kg in plus in8 luni ceea ce nu e bine iar eu tot aveam acele probleme.Am facut din nou analize casi mg,putin mai bine .Acum caut sa iau din alimente mai mult si doar cand sunt foarte obosita apelez la Ca si mg. Caut sa nu ma mai consum din orice, sa fiu mai atenta la ce mananc, sa ma odihnesc cc***a sunt obosita si mai nou caut Sa gandesc pozitiv!!!!!! cand am senzatia de sufocare caut sa alung starea incerc sa fac conversatie cu cineva... nu las sa se aprofundeze starea,ca apoi mai greu ies din ea... ma gandesc la ceva frumos daca sunt singura ,e greu ,foarte greu, dar trebuie sa te autosugestionezi singur. Nimeni nu te poate ajuta mai mult decatb poti tu. Cauta sa-ti controlezi respiratia si sugestioneaza-te pozitiv. ..doar tu poti sa te ajuti ,ai zis ceva de frica cu avionul .. sa nu faci o criza ..o faci doar ptr ca te gandesti tu la ea. nu te gandi acolo,las-o sa fie ceva natural ,ca si atunci cand ti-e somn...te culci pur si simplu.Stiu ca e greu si eu am trecut prin asa ceva si mai trec si acum dar controlul mintii e foarte important.Am dobandit experieta citind cartile lui Pavel Corut ex.cartea ,,Catre culmile succeselor'''''''' o carte care te ajuta sa te controlezi tu pur si simplu. Te invata sa gandesti pozitiv ,sa lasi gandurile negre sa fii mai increzator ... trebuie mai intai sa o citesti apoi imi vei da dreptate .. Pe mine ma ajuta enorm de mult. Multa sanatate si curaj...eu te inteleg perfect, dar sunt persoane care nu ne inteleg .Totul e in mana ta.A.. am uitat ceva, aspacardin e bun ,ptr. intepaturile din piept si lipsa aerului . Cand mai ai atac de panica respira adanc aer in piept tii cateva secude si-i dai drumul pe gura usor .Repeti de 5 ori la o serie ,vezi cum esti apoi iar pana iti revii,cauta sa nu te mai gandesti acolo ,la criza in sine!!!!! ok?.Sanatate multa,pa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

cel mai lung si mai pozitiv si mai profund raspuns! :) multumesc mult! Totusi, am intalnit persoane care imi spun "respira incet si rar" si persoane care imi spun "trage aer adanc si expira usor" :) nu stiu pe cine sa ascult..ac***a in vedere ca eu ma confrunt si cu hiperventilatia asta cronica, tind sa cred ca a doua varianta mi s-ar potrivi. Multumesc din suflet inca o data! Esti de gashca! O zi buna si ganduri pozitive! :) si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna din nou draga Zer00,

Asa cum deja am mai mentionat, simptomele pe care le descri, tinand cont ca analizele ti-au iesit in limitele normaului, au mare probabilitate sa se datoreze atacului de panica. Atacul de panica este o tulburare pe fond nervos, adica, este o tulburare de ordin psihic.
Singurul specialist care te poate ajuta intr-o maniera foarte eficienta si sigura, este un psiholog. Cei care au apelat la serviciile unui astfel de specialist de orientare cognitiv- comportamentala, au scapat de atacurile de panica, chiar si dupa doar o sedinta, mai ales daca ele dataeaza de un timp relativ scurt, adica o luna si jumatate cum este in cazul tau.
SUnt foarte multe cazuri, care nu au apelat la un astfel de ajutor specializat si au experimentat timp de ani de zile simptomele unui atac de panica, incercand de multe ori sa si-l controleze, uneori cu succes, alteori , fara succes.
Acum, ca sti care este specialistul care te poate ajuta intr-o proportie de eficienta maxima, alegerea iti apartine iar cand crezi ca esti pregatit , poti contacta cu incredere un astfel de specialist!
Referitor la exercitiul de reglare al respiratiei, iti recomand sa inspiri pana numeri 5 secunde si sa expiri pana numeri 5 secunde, timp de cateva minute.

Succes si multa sanatete!

O zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

multumesc inca o data!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Turda (acum 13 ani)

Buna,am intrat din nou ptr.a-ti spune ca am consultat si eu un psiholog in legatura cu problema mea,nu e rusine chiar daca unele pers. spun ca ai probleme ''''''''la marsada''''''''... o conceptie invechita a romanului...E bine sa incerci si chestia asta,dar nu stiu cat te poate ajuta,pe mine personal nu ma ajutat cu nimic, doar mi-a ascultat ''''''''povestea''''''''..cateva intrebari si medicamentul ''''''''miraculos'''''''' SANAX!!! care mie personal nu mi-a facut nimic...(nici bine,nici rau).Am citit pe internet undeva,despre anumite pers. care au luat sanax,si pe urma nu au mai putut sa renunte la pastile.Cum crezi ca e mai bine ptr. tine asa sa faci . Mai intra si pe alte pg. mai citeste despre alte persoane si vezi...Dar eu spun ca doar tu singur te poti vindeca,si controla . Starile vin,trec dureaza cateva min. max.30min.Important e sa fii tare si sa nu te agiti,sa nu-ti pui problema ca o sa patesti ceva....nu o sa patesti nimic.Daca analizele au iesit bine e doar un atac de panica pe care incearca sa il tii sub control si totul va trece , cum a venit asa s-a dus.O intrebare am si eu si inca nu mi-a raspuns nimeni,ce il declanseaza daca eu caut sa fiu cat mai relaxata,sa raman cat mai indiferenta de anumite probleme.Nici psihologul nu mi-a dat un raspuns.Oricum,ai grija de tine,sanatate multa. Pa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zer00 (acum 13 ani)

buna, din nou! incerc sa raspund la intrebarea ta, din ceea ce am citit si am inteles eu de cand am simptomele astea. Si anume, din cate am vazut pe ici pe colo, am inteles ca este de ajuns sa ai PRIMUL atac de panica..daca ai avut primul atac de panica, creierul tau inregistreaza circumstantele in care s-a petrecut, astfel incat, pe viitor, circumstante asemanatoare cu cele ale primului atac , vor declansa o serie de alte atacuri de panica.Spre exemplu: Ai avut primul atac de panica (inima iti batea cu putere-asta e unul din simptomele intalnite)...trec 3 zile...escaladezi niste trepte, urcand la etajul blocului, sa o vizitezi pe prietena ta cea mai buna...simti cum inima incepe sa bata cu putere. *click* ->a fost deajuns! creierul tau se intoarce la momentul primului atac de panica si te pune in alerta.Tu incepi sa ai tot felul de ganduri (daca ma apuca iar? daca imi e rau? daca lesin?), adrenalina in tot corpul...si iata ca am trecut la un nou atac de panica.Deci totul vine de la creier, care identifica orice chichita ca un posibil pericol.Iar tu te iei dupa el si il crezi si cazi de fraieri...iar creierul la urma zice: "hahaha, iar ti-am facut-o!" :D ...am bagat si putin umor, dar ti-am explicat cam ce am inteles eu despre mecanismul unui atac de panica..si anume ca este de ajuns unul/primul, care sa le declanseze pe restul..daca gresesc, imi cer scuze. O zi buna, Alina! multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2