Dureri in piept si palpitatii raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de PavElena cu 14 ani in urma

Buna ziua,am si eu nevoie de un sfat.de o saptamana am inceput sa am dureri in piept si daca fac efort si daca sunt in repaos,uneori am dureri si in bratul stang,am dureri care imi raspund si in spate si dureri laterale pe partea stanga.tin sa spun ca eu sunt anxioasa,oare asta sa fie cauza?mi-am facut un ekg si a iesit in regula,ar trebui sa fac niste analize mai amanuntite,cum ar fie o ecografie la inima?ce precizie are ekg acesta?imi cer scuze pentru numeroasele intrebari.cu respect va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (55)

gaby (acum 14 ani)

exact aceleasi simptome le-am avut si eu inafara de dureri laterale pe partea stanga.am facut ekg,ecocardiografie si radiografie toracica toate bune si-mi spune medicu ca poate fi si psihic ,anxietate cu cat te gandesti mai mult cu atat te doare mai rau nu-i asa?poate fi si de la coloana,curent ,aer conditionat ,de o raceala la plamani sau dureri intercostale etc.daca banuiesti ca ar fi de la inima fa mai multe investigatii o ecocardiografie e mai buna decat ekg,se mai face si ekg de efort .unde te doare in piept in stanga sau la stern? sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PavElena (acum 14 ani)

multumesc frumos pentru sfaturi,va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian (acum 12 ani)

direct in piept

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 14 ani)

buna, am si eu acelasi simptome ca si tine ,eu ajungeam in fiecare saptamana la urgente ,ajunsesem sa ma cunoasca fiecare garda,toti doctori spuneau ca fac atac de panica,eu nu ziceam ca am ceva la inima ,ca faceam si tensiune,eu sint si cam rotofeie,pana m-am dus la spitalul parhon, acolo am facut toate analizele de la a la z, toate sint ok iar la inima nu am nimic ,cind am auzit asa totul s-a terminat nu am mai facut atac de panica,sigur este pe fond psihic,incearca sa-ti impui singura ca nu este nimic grav,eu cind ma intepa pa linga inima gata ziceam ca fac infart ,inima incepea sa o ia la trap , nu mai eveam aer ma lua palpitatiile si tot asa ,vb cu dr sa -ti dea niste calmante eu iau meprobamat si este foarte bun, am mai luat si niste omega 3-6-9 poate ai carenta de calciu si magneziu sint mai multe sau dureri intercostale ,am uitat sa-ti spun ,eu si acum mai fac palpitatii,ex dupa ce mananc cu foame sau cind sint obosita,cind ma supar m-am obisnuit cu ele, trebuie nneaparat sa slaabesc eu fac tensiune de la obezitate ca de aici porneste toate asa m-ia zis doctorul ,eu zzic sa te vada un doctor si sa vezi ca te linistesti mult sanatate am uitat sa-ti spun m-am lasat si de fumat ca imi era frica rau dute la dr nu mai sta te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PavElena (acum 14 ani)

intr-adevar este un chin sa traim asa dar trebuie sa ne mobilizam si sa scapam de aceasta anxietate.va doresc din suflet sa va reveniti.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 14 ani)

cum ai reusit sa te lasi de fumat nicoleta?bravo tie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua. Iti recomand un examen complet la un medic internist, eventual o radiografie de coloana vertebrala. Fa si un consult cardiologic. Dupa ce elimini absolut orice suspiciune somatica, te poti gandi la o cauza psihologica. Sanatate !

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

nicoleta (acum 14 ani)

m-am lasat de frica , deoarece cind fumam ma lua palpitatiile , in luna mai fac 1 an decind nu mai fumez, gindesc pozitiv stiu ca imi face rau, acum nici fumul de tigare nu-l mai suport cind fumeaza cineva linga mine,ti -am spus ca si acum am palpitatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulian (acum 14 ani)

Salutare tuturor.
Am si eu aceeasi problema, de aproximativ 3 ani...am fost in cea mai mare parte la psihiatru. Am luat tratament, la un moment dat imi era din ce in ce mai bine, am vrut sa scap odata de tratament de teama dependentei, in fine intr-un final am scapat. La vreo cateva luni, mi-a revenit iar, am reinceput tratamentul, aceeasi situatie asta iarna. Mi-era si mie teama de multe lucruri, dar acum nu prea mai mi-e teama de nimic, doar atunci cand mi se face rau, sa nu cumva sa fiu ratacit si sa nu ma gaseasca nimeni. In rest sunt ok, cu o singura exceptie. Frigul. Din cauza frigului, stiu sigur ca imi apar atacuri de panica, de regula organismul la frig actioneaza in sistem de aparare prin tremuraturi pentru a ne incalzi corpul. Sunt constient de asta, dar cateva atacuri mi s-au strecurat printre ele. Oricum mi se intampla si in rest sa am stari intense de agitatie, nu le pot numi atacuri de panica, nu am mai avut de mult, dar starile astea ma obosesc fantastic. Efectiv m-am saturat de ele. Stiu ca nu pot sa dureze mai mult de cateva minute, si asa se intampla, dar nu le mai suport, nu vreau sa faca parte din viata mea. In momentul de fata, eu nu consider ca ar fi aceste stari declansate de panica pt ca din senin, mi se face rau..presiuni la nivelul capului, agitatie in zona toracica, discomfort. Astea sunt cele mai frecvente. Alteori apar si palpitatii. Mentionez ca nu-mi este frica, sunt constient ca se termina destul de curand, de multe ori daca persista mai iau cate un Xanax de 0.5 care ma scuteste repede de chinuri in vreo 10 minute. Ce-i drept serviciul ... pot declara cu mana pe inima cred ca acopera la productie de stres tratamentul medicamentos pe care-l iau acum (mai exact 20mg de Seroxat). Mentionez ca am luat acu 1.5-2 ani Efectin ER 150 pt 1 an aprox. Ce se poate face impotriva acestor stari? Sunt sigur ca daca maresc doza de Seroxat sau daca trec pe Efectin iarasi imi revin, dar..nu-mi doresc ca medicamentele sa faca parte din viata mea.
Mii de multumiri si multa sanatate tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna Iulian.
Starile de anxietate si atacurile de panica pot avea foarte multe cauze, diferite de la persoana la persoana. De cele mai multe ori, cauzele sunt vechi si profunde, iar tulburarea se declanseaza in urma unui factor care se afla intr-o legatura inconstienta, dar semnificativa cu acele cauze initiale. Ai la dispozitie cel putin doua variante: sa te ocupi de efect (medicatia este una dintre posibilitati), sau sa te ocupi de cauze.
Daca ma intrebi pe mine, parerea mea este ca starile proaste vor disparea atunci cand vei reusi sa rezolvi cauzele. O posibilitate de rezolvare este psihoterapia.
Sper ca raspunsul meu sa-ti foloseasca. Iti urez toate cele bune.

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mady (acum 13 ani)

doamna doctor din cate stiu eu anxietatea inseamna teama fara obiect ce cauza sa indepartam?si eu m-am luptat cu aceasta boala teribila in urma cu 3 ani astazi iarasi mi-au revenit am stat asa vreo 4 luni de zile si ma gandeam de ce imi este asa n-am nici un motiv trebuie sa inving?!n-am reusit insa ba m-am pricopsit si cu o depresie urata pana n-am mai rezistat si m-am dus la doctor acum i-au xnax si cipralex si imi este bine sper din tot sufletul sa fiu in regula si dupa ce nu voi mi lua pastile pt ca este f greu sa traiesti asa ,cine nu a trecut prin asa nu are de unde sti probabil ca li se pare ceva SF dar e...iti termina viata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 14 ani)

da, doamna psiholog are dreptate, eu am tratat cauza si atacurile de panica au disparut ca prin minune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LIBERCZ ANA MARIA (acum 14 ani)

l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudor (acum 14 ani)

te gandesti ca nu ai nimic,eu nu am avut nimic mai mult de o raceala, mai am atacuri de panica,daca beau mai ales ma gandesc c va fi bine si dispar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 14 ani)

Sanatate tuturor!
Aceleasi stari,aceleasi dureri,f.multe vizite la diversi medici,mai multe kg.in plus(110),fumator de 18 ani ,m-am lasat de 2.5ani,toate bune si frumoase pina in momentul in care doar ma gandesc ca va revenii atacul.Am descoperit mai nou ca un paharel de alcool in acele momente"face minuni" ,dar mi-e frica sa nu trec pe cealalta parte a baricadei(alcoolismul)
Acum de curand am auzit de cura cu Ansilan,stiti ceva de acest produs?

Multumesc mult si sanatate maxima!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxi (acum 14 ani)

si eu sufar de 2 ani nu mai rezist la mine dupa un an de atacuri de panica au incetat si acum am ramas cu dureri in piept de cate osri sunt stresata imi vin durerile in piept da ma doare atat de rau ca ma tine ore in sir si dupaia imi trece si ma mai doare dupa o saptamana am facut toate analizele la inima si mi-au zis ca totu e bine nu mai stiu ce sa fac am nevoie de ajutor sunt disperata nu stiu cum sa scap de durerea in piept .multa sanatate la toti va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

excelenta voastra, eu antreb mai antai ,.ati auzitvreun alopat sa vindece dcisa vindeceo ,,h. t. a. ,, vreodata, ei bine nu se poatepeplan alopatic, cautati doamnaun saspuns tastand , pegoogle terapia naturista a hipertensiunii cu marar, veti primi detalii,eibiese poate,eu am seusit asta,.succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

si eu am dureri sub inima care cred ca ma omoara dar nu e nimic cred doar pshihic dar totusi de unde vin !acum un an am suferit o depresie in urma unui atac de panica dobandit p avion am vomitat o luna de zile deoarece stomacul meu nu vroia sa primeasca mancare.frica c o aveam era de nedescris.am facut tratament ma simt mai bine dar miau ramas fobiile frica cand ma apuca palpitatiile si stari care nici eu nu mi le pot explica.mam saturat sa traiesc asa-parca nu sunt buna de nimic.obosesc si durerea de la inima ma sperie ingrozitor.va rog ajutatima ca parca nu sunt buna de nimic.pacat ca am 23 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PavElena (acum 13 ani)

eu cred ca intr-adevar tot ce ti se intampla este pe fond psihic,si eu am trecut prin asta anul trecut.trebuia sa ma operez de piatra la fiere si atat de frica ce imi era de operatie incat cu doua luni inainte de operatie exact atunci cand am aflat ca trebuie sa ma si operez am facut o criza de panica intr-o seara si din momentul acela toata viata mea sa dat peste cap,nu puteam sa fac nimic ma simteam din ce in ce mai rau din cauza crizelor de panica si am inceput sa i-au medicamente,xanax mai exact si un depresiv pana cand m-am operat,dupa ce m-am operat parca eram mai bine nu mai faceam crize de panica dar la o luna dupa asta din pacate am inceput iara sa fac crize de panica si ,la fel parca ma simteam din ce in ce mai rau in corp,simteam ca sunt atat de bolnava incat a doua zi am sa mor,totusi la un moment dat am inceput sa-mi mai i-au gandul de la starea pe care o aveam,imi ocupam tot timpul cu ceva,indiferent cu ce,este foarte important sa nu te mai gandesti la ceea ce simti mai ales daca este pe fond psihic pentru ca doar asa te poti face bine.si eu aveam dureri in piept groaznice,palpitatii,ameteli,dureri de cap,stare de slabiciune si multe altele dar acum ma simt mult mai bine,chiar daca simptomele mai revin din cand in cand eu stiu ca sunt din cauza anxietatii si doar stau si astept sa ma linistesc,e greu ce-i drept dar se merita,e important sa va tratati starile de genul asta cel putin la anxietate cu indiferenta,sa va ocupati timpul cu orice si v-or trece de la sine.sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PavElena (acum 13 ani)

antidepresiv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3