Cumsa scap de atacul de panica din cauza mortii raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de danyle83 cu 13 ani in urma

Buna seara! ma numesc mirona danieala si am 28 de ani si sufar de atac de panica de 2ani chiar 3 .am fost la psihiatrie si ma tratez cu seroxat de 2o mg dar iau o jumatate de pastila. toate bune si frumoase dar,ceea ce nu inteleg e faptul k i-mi este somn toata ziua ( aproape) ,cum ating patul ,gata parca intru in" hipnoza", si astfel am hotarat sa renunt la ele, dar a aparut o alta problema de o luna in coace, nu mai pot sa dorm asa de vreme ci cam de la 1-2-3 noaptea, asa k am inceput sa-mi iau somnifere k sant sigure si pe reteta nu costa mult.... dar tot nu vreau sa devin dependenta... da.. cam asa sta situatia.... eu as vrea sa scap de ortcefel de medicamente dar nu cred k rezist pentru k mi-e frica de intuneric si de moarte... ajutor....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anmola (acum 13 ani)

Sincer nu stiu cum ar putea niste flori sa vindece niste frici "in mod natural si eficient". Aa, ca AJUTA e una, dar atacurile de panica apar in urma unor nemultumiri, frustrari, temeri sau chiar expereinte de care ea probabil nici nu e constienta si pe care numai mergand la psiholog le poate afla, rezolva etc. Tratamentele precum homeopatia, remedii florale, reflexoterapie si tot ce vrei tu ajuta mai mult pe moment, atat timp cat le folosesti dupa care ajungi de unde ai plecat pentru ca tratezi efectul si nu cauza - cauza se afla in mintea ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anmola (acum 13 ani)

Si eu am avut atacuri de panica vreo 2 ani, in primul am incercat toate tratamentele naturiste posibile gandindu-ma ca nu se poate sa nu reusesc sa trec peste, dar nu am reusit pana nu am inceput sa fac consiliere psihologica. Psihiatrul la care ai fost doar ti-a scris niste pastile si atat? ..nu prea imi vine sa cred...sfatul meu ar fi sa cauti un psiholog si sa faci psihoterapie, e cea mai sigura cale de a invata sa controlezi si sa intelegi atacurile de panica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilioara (acum 13 ani)

Eu in perioada cand am avut atacuri de panica nici medicul nici pshihologul nu a reusit sa ma poata ajuta si am incercat un remediu natural auzind si citind despre acest remediu si intradevar mi-a fost de mare folos Am luat un tratament binenteles tot la recomandarea unui medic si m-am simtit exaordinar de bine si intradevar a mers direct pe cauza M-a ajutat foarte mult si daca va este de folos va las un tel de la cabinet: 0766488202 Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Seniora Alba (acum 13 ani)

daca ai urmat acest remediu natural si a dat roade , de ce nu-l postezi pentru toti cei care au nevoie acuta de el , ar fi un gest minunat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 13 ani)

Si eu am luat seroxat si stiu ca trebuie sa renunti la ele treptat si nu brusc pt ca de-aia ai acum imsomnii. Incearc asa consulti un psiholog si sa incerci sa te calmezi singura prin plimbari, citeste o carte sau gaseste sa faci ceva ce-ti place tie...Eu asa am reusit sa scap cat de cat de atac de panica si imi e mai bine...Oricum fa-ti niste analize pt ca s-ar putea sa ai cu totul altceva decat atac de panica...Unele boli pot cauza atacul de panica si nu creierul tau...Sanatate..Daca vrei sa discutam despre asta adresa mea de mess este [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lia (acum 13 ani)

Am avut si eu o perioada (acum un an) cand am suferit de stari de panica. A fost groaznic, nu puteam sa merg nici la servici, nu puteam sa mananc. Am fost internata, mi-au facut toate analizele toate erau bune, dar eu ma simteam tot mai rau. Mi-au prescris si mie medicamente care "m-ar fi tinut numai in pat", plus ca nu vroiam sa ma obisnuiesc cu ele. Citisem in spital in formula As un articol in care cineva ii multumea unui homeopat ca o vindecase de starile de panica. Asa ca am fost si eu la medicul respectiv, mi-a facut un amestec din acele remedii florale Bach (nu stiu exact din care, ea le-a preparat din 4-5 tipuri) si mi-a mai prescris niste medicamente naturiste de la HelpNet si in 4 luni am fost bine. Intr-adevar mergeam lunar la homeopat, uneori imi schimba acea combinatie de flori Bach, in functie de simtome, evolutie,etc. Am fost f. multumita si ii multumesc medicului ca m-a ajutat sa trec de acea perioada groaznica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriel (acum 13 ani)

iti recomand psihoterapia cognitiv comportamentala. face minuni daca te tii de ea. in cateva luni toate astea vor fi devenit istorie. daca vrei sa vb idul meu de yahoo mess e gabone21

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIHAI (acum 13 ani)

NU ESTE DECIT ILUZIE IN CREIERU TAU .TREBIUE SA TE LINISTESTI TU CA NU TE POATE LINISTII NICIUN MEDICAMENT DOAR PE MOMENT TE POATE AJUTA UN MEDICAMENT ,DAR SA STII CA PE ALTA PARTE TE AJUTA SI PE ALTA ITI FACE RAU , FA SPORT VORBESTE MEREU CU TINE NU TE LASA CUPRINSA DE GINDURI DE ASTEA PENTRU CA PANICA DA IN PANICA TOT MAI ACCENTUATA , SI APOI CHIAR NECONTROLABILA TOTU ESTE O MINCIUNA A MINTII , MIHAI ASTEPT RASPUNS , CE CONCLUZII AI TRAS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyle83 (acum 13 ani)

mersii pt.sfat..dar nu mai incurajat...pt. k eu am vazut cum moare o fiinta umana si mai ales k era bunica mea ... si mai rau este k nu am bani sa ma tratez prin alti medici...nu vreau sa ma compatimesti .. dar sa fiu sincera m-am saturat sa ma tot tem de moartea asta iminenta....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AliN (acum 13 ani)

Ma numesc Alin am 35 de ani,acum 2 ani am fost diagnosticat cu tulburari de anexietate din cauza unui tratament luat pentru varice(subtierea sangelui) sub forma de injectii.
Si am o stare de neliniste, am fost la medici: cardiologi,internisti,psihiatru.
Am luat medicamente, am stari de voma, de frica.
Daca ma puteti ajuta va rog frumos contactatima la YM! alex_14_pitbull.
Va multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna! (acum 13 ani)

dar de cand esti tu pitbul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 13 ani)

corect,asa este,subscriu in totalitate la ceea ce spune anmola,desi imi este foarte greu sa recunosc,desi in ciuda unei aparente fizice puternice(1,90m/110kg) am intimpinat si intimpin tot felul de astfel de probleme care efectiv iti schimba viata,cum ar fi:FRICA,TEAMA,GROAZA...la mine de spitale,de operatii,de injectii,stomatologii,inmormintari,cadavre,teama de a fi suferind de ceva grav desi in realitate nu aste asa...etc,sincer pina acum nu m-am gindit ca ar trebui sa consult un psiholog sau un psihiatru dar acum sincer cred ca ar trebui sa o fac pt ca nu mai este de joaca cu asa ceva...sint tare curios sa vad ce raspunsuri sau tratamente voi primi,cu siguranta vi le voi impartasi si voua cei care cititi acest mesaje,si care cu siguranta va numarati printre cei care aveti anumite probleme de acest gen...daca exista cineva care a trecut ,sau trece prin ceea ce trec si simt si eu, astept sa dicutam aici sau pe adresa mea de e-mail([email protected])...pina atunci aveti grija de voi si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tania (acum 13 ani)

Nu ne este frica de moarte in sine, ci de ceea ce ar putea fi / nu ar putea fi dupa moarte. Ne e teama ca dispare tot ceea ce suntem sau ceea ce credem ca suntem.
Partea buna e ca, de regula, moartea poate fi fentata pana la batranete ! Cum ?? Pai, ingrijindu-ne sufletul, mintea si trupul ! NU e nici o mare filosofie in asta, oricine e capabil sa o faca, doar sa vrea.
Batranetea nu poata fi ocolita, dar chiar poate fi amanata, prin aceleasi metode.
Exista accidente, desigur ! Exista moarte care nu depinde de tine, ci de cel care ti-o aduce (intr-un accident de masina, de ex.), dar ce-ar fi ca pana atunci (daca va exista acel "atunci") sa iti traiesti viata din plin, sa te gandesti cum sa-ti faci fiecare zi cat mai frumoasa, mai rodnica, mai insemnata, hmm ?? Nu suna mai bine ??
Las-o-ncolo de moarte, ca o sa vina ea intr-o zi, dar pana in ziua aceea poti face atatea incat sigur nu mai ai timp sa te gandesti la moarte. Implineste-ti viata, implineste-o si pe a altora, timp in care doar fi atent(a) pe unde calci, pe unde traversezi, unde te sui, ce manaci, ce bei ... ca sa n-o cauti cu lumanarea si citeste cat mai mult, in general doreste-ti sa stii cat mai mult fiindca asta iti da "armele" corecte de supravietuire + face f bine la minte si suflet. Fii pretentios cand iti alegi prietenii, nu te insoti cu oricine, nu-ti pierde vremea cu proiecte care n-au sanse de izbanda si cu oameni care nu rezoneaza cu tine sau chiar iti fac rau. NU e timp pt asa ceva !
Iar daca mai adaugi acestui "cocteil" sentimente frumoase cum ar fi IUBIREA, ai sa vezi ca moartea te va ocoli f mult timp de acum inainte si, deci, n-ai de ce te teme !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea sibiu (acum 13 ani)

dar tu ai trait vreodata un atac de panica sa vezi cum e?asa e usor sa vorbesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

frumos! (acum 13 ani)

ce esti? o ,ia ,sau ,un el? ......,"nu vreau sa-mi ia toata viata sa inteleg ca nu trebuie sa inteleg totul" adresa mea, de gmail este:[email protected] eu sant o ia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyle83 (acum 13 ani)

da! e adevarat ce zici tu.... dar ce te faci tu cand cel cu care i-ti ineci amarul are o varsta prea mare? si sti k va murii inaintea ta.....desiii, eu sant cea care ar vrea sa moara, tocmai k sa evite lucrul asta.......Daca nu erau fetele mele.... eram de mult un subiest devenit istorie.....Sunt de numai 28 de ani pe acest pamant si am suferit k un om de 50 de ani , exact cat are tata copiilor mei....Nu caut compatimire , doar un ajutor si un sfat cat mai din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maryan80 (acum 13 ani)

Aline s-ar putea sa ai atacuri de panica.exact ce am si eu vreau sa zic.Daca ai greturi,ameteli,te iau valuri de caldura dupa care frisoane, stare de frica de moarte,iti vajaie capul,ti-e frica sa adormi pt ca s-ar putea sa nu te mai trezesti,palpitatii,ti-e frica sa pleci de acasa ca ti s-ar putea face rau pe drum,sau sa cazi jos.stare de sufocare,respiratie grea.daca simptomele astea isi ating punctul maxim aproape in fiecare zii si traiesti cu frica lor in fiecare zii,s-ar putea sa fie atac de panica! si eu am asa cv si pur si simplu nu mai suport,cauta akuma tratament ,daka o sa gasesc unul eficient o a las aici pt toti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

Sufar si eu de depresie de aprox 5 luni...asta in urma unui soc, legat de sanatatea sotului meu!
Am toate semnele ca depresia mea este serioasa si adancita ...nu prea stiu ce sa fac, stiu doar ca n-am chef de viata, n-am nici putere de a cere ajutor specializat....ma rog Lui Dumnezeu si parca asta face sa-mi fie putin mai bine...
Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicu (acum 13 ani)

tre sa fim tari ca o sa treaca sigur toate panaramele astea di capul nostru. eu am atacuri de panica de vreo 10 ani,dar m-am obisnuit cu ele si trec peste. succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3