Cum pot sa uit de atacul de panica? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de gianimika cu 13 ani in urma

Buna ziua.as dori si eu un sfat in situatia mea...acum 3 zile am avut un atat de panica si ma dus la urgente...am fost la cardiolog si mia zis ca totul e ok...am urm stari...nu pot sa dorm...noapte ma ia caldurile pentru cateva minute...mi sa jupit pielea de la degete si din palme ...ametesc...cate odata imi amorteste piciorul drept...nu repir normal...imi bate inima neregulat asa simt eu si ma ia starile astea...spune-ti ce trebuie sa fac sa uit de acest atac de panica va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (43)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua
Imi permit sa va spun ca atacurile de panica nu se uita ci sunt tratate
"Uitate" ele isi gasesc o alta cale de iesire adica sub o alta forma
Cauza lor este una psihologica
De aceea va fi mult mai mult de ajutor daca ati apela la un psihoterapeut care sa va ajute sa va tratati afectiunea

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

gianimika (acum 13 ani)

alta cale care ar fi...ca nu sunt in tara si nu pot sa merg aici la psihoterapeut :( ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu as vorbi in termenii uitat ci rezolvat.
Va recomand sa incepeti sa mergeti la un psiholog

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionascu monica (acum 13 ani)

va rog , cum asi putea sa vb cu dm. la un telefon ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianimika (acum 13 ani)

pai nu am posibilitatea de a merge la un psiholog...sunt in alta tara...:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

exista posibilitatea daca ai web si microfon a unei terapii on line

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianimika (acum 13 ani)

si cum va contactez...imi puteti spune? va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianimika (acum 13 ani)

cum as putea sa iau legaturacu dumneavoastra pentru sedinte online...va mutumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 13 ani)

Salut. Uite, as vrea sa-ti impartasesc o experienta care poate te va ajuta macar intr-o mica masura:

"De când mă ştiu, dar mai ales de când am venit in strainatate, am trăit mai tot timpul în crize. Nu atât exterioare, cât interioare.

De exemplu, eram în anul 2 de facultate şi la un curs pur şi simplu am simţit că mi se face foarte rău. Am ieşit, am alergat la cabinetul medical (culmea, nu am căzut, nu am leşinat, nimic..vei vedea de ce) şi medicul s-a uitat simplu la mine şi mi-a zis să mănânc dimineaţa ceva dulce să am mai multă energie. Am zis că îşi bate joc de mine şi mi-a venit în gând că trebuie să am ceva şi ar fi bine să fac mai multe investigaţii. Bun..zis şi făcut, făceam investigaţii (nici nu-ţi imaginezi, tot felul de analize specializate gen cortizol, electroforeza protidelor, TSH) ca să găsesc că sunt sănătos tun...toate analizele ieşeau foarte bine! Însă eu mă simţeam din ce în ce mai rău, aveam tot felul de dureri, probleme digestive, obosit, fără energie, ameţeli, mi se părea că am probleme de echilibru, că nu pot gândi clar, etc, etc...de-abia mai dădeam pe la şcoală. Până la urmă, după ce am chemat o dată ambulanţa (am facut şi asta, da!), o doctoriţă de la urgenţă m-a consultat şi mi-a zis că am avut un atac de panică, că ar fi bine să văd un psihiatru şi mi-a prescris Xanax în caz că mai am probleme.

Bun, făcusem cunoştinţă cu celebrul atac de panică... Nu ştiu dacă îţi poţi imagina...am cumpărat Xanaxul şi îl purtam în geantă, alături de tensiometru (cu care îmi luam tensiunea de căte ori simţeam că mi-e mai rău...de fiecare dată era normală). Xanax nu am luat, îl păstram doar pentru cazuri extreme. La psihiatru mă gândeam ca la ultima soluţie. Însă lucrurile s-au îmbunătăţit mult faţă de situaţia iniţială...deja ştiam că simptomele fizice nu sunt cauzate neapărat de ceva obiectiv ci de frică şi gândurile mele negre. Fiindcă uitasem să-ţi spun, o mulţime de gânduri "ajutătoare" tăbărâseră: că o să mor, că o să-mi ratez facultatea, că o să-i fac praf pe ai mei, etc., etc. Şi îţi dai seama că nu vorbeam cu nimeni despre asta şi asta îmi făcea şi mai complicată viaţa. Erau zile şi zile în care nu făceam nimic, nu mă puteam concentra, doar mă preocupam, mă agitam încoace şi încolo, mă gândeam ce mă mai doare şi că îmi e rău.

A urmat o perioadă de documentare asiduă pe partea de psihologie şi psihiatrie. Nu e o lectură deloc plăcută. Şi pe deasupra asta a însemnat capcana nr.2...dacă la început mă întrebam dacă nu am cutare şi cutare boală fizică, acum mă întrebam dacă nu am cutare şi cutare boală psihică. Totuşi nu ieşea la socoteală: nu era depresie fiindcă totuşi eram motivat, lucram (de-abia ce mă angajasem la firmă), şi puteam să fac mai tot ce-mi doream, nu manie, nu compulsiuni...nici atacurile de panică nu erau ca cele descrise...ceea ce trăiam eu putea maxim fi diagnosticat ca o fobie, dar şi asta mult mai blândă decât ce găseam în literatură. Totuşi eu simţeam că e iadul pe pământ.

Marea şansă pentru care ar trebui să mulţumesc mult lui Dumnezeu a fost să întâlnesc doi oameni speciali, cu ajutorul cărora am putut merge mai departe.

Prima e o doamnă psiholog cu care eram bun prieten de familie. M-am hotărât să o întreb despre ce trăiam, deşi îmi era foarte jenă...dar vroiam să mă fac bine. Ea m-a învăţat că echilibrul psiho-fizic este foarte fragil şi că orice persoană are probleme mai mici sau mai mari de acest fel. Ele devin probleme medicale doar atunci când afectează serios viaţa şi activitatea omului. Depinde însă foarte mult de felul în care le percepem, le asumăm şi încercăm să le depăşim. Mi-a mai explicat că echilibrul hormonal şi deci cel neuro-hormonal este strâns legat de ce mâncăm, ce activităţi facem, cum dormim, dar şi cum gândim, cât ne stresăm, etc. Şi că de exemplu dacă neurotransmiţătorii îşi fac treaba prost sau nu sunt în cantitate suficientă, poţi să simţi că te doare piciorul şi tu să n-ai nimic la picior. :))

A fost foarte important pentru mine..deja ştiam că ceea ce trăiesc era departe de a fi singular şi oarecum "normal".

Al doilea e un medic foarte inteligent şi bun cunoscător al metodelor tradiţionale cât şi alternative în medicină. De la el am învăţat că există multe principii naturale care ne pot ajuta să păstrăm acest echilibru psiho-fizic, sistemul nervos sănătos, precum şi întreg corpul. Şi îţi dau câteva exemple care pe mine m-au ajutat mult, în ordinea importanţei:
-vectori activi în menţinera echilibrului: lăptişor de matcă, polen, propolis, fructe de pădure-cătină, afine, coacăze, măceşe, etc
-plante care reglează anumite funcţii: sunătoarea(cel mai puternic antidepresiv natural), tei(pentru somn liniştit), urzica(detoxifiere), etc
-hrană variată cu multe fructe, legume, cereale, iaurturi, branzeturi, verdeturi si practic tot ce e proaspăt şi cât mai puţin prelucrat;
-mult sport, ieşiri în aer liber, cât mai multă activitate fizică...şi chiar mentală cu condiţia să fie productivă (nu gânduri negative: gen, nu voi reuşi, sunt bolnav, etc)
-somn odihnitor de min. 7-8h in perioada optimă a nopţii: 10.00-6.00.

Problema era că deşi ştiam că mă vor face bine, tot nu le făceam fiindcă aveam mai multă încredere în gânduri de genul: "tu ai aciditate gastrică, cum să mananci cătină?" sau "şi aşa eşti foarte obosit, de ce să mai faci sport să te oboseşti şi mai tare?". Şi încă nu-mi era totuşi clar cum chestii de natură sufletească pot să determine simptome fizice aşa de variate şi de puternice.

A dat Dumnezeu şi am ajuns la Athos, unde am cunoscut oameni extraordinari.
Am discutat şi cu ei mult despre problema mea...şi m-a ajutat mult şi faptul că o puteam explica. Ce mi-au spus ei a fost foarte clar...nu trebuie nici un moment să credem gândurilor de genul: "nu voi reuşi", "sunt grav bolnav şi cine ştie ce voi păţi", etc...în general, orice gând, idee, care ne aduce tulburare, nu ar trebui să o credem, fiindcă mai mult ca sigur nu e adevărată.

Asta m-a ajutat extrem de mult. Ştiam deja că nu sunt singur, înţelegeam puţin ce înseamnă lupta pe care ei o au şi faptul că Bunul Dumnezeu nu ne părăseşte niciodată, oricât de mult ni s-ar părea că El ne ignoră.

Acum şi eu am tot felul..şi zile mai bune, şi zile mai grele...dar măcar ştiu despre ce e vorba, cum să lupt şi să trec mai uşor peste. Mă gândesc că sigur simţi şi tu această apăsare, deşi poate nu aşa...cine ştie ce forme poate să mai ia...Sfinţii Părinţi vorbesc de deznădejde-mâhnire-akedie, însă mie mi-a luat mult timp să înţeleg cum se traduce asta. Ce vreau să-ţi spun şi sper să te ajute: nu eşti singur! Toată lumea trăieşte asta într-o măsură, deşi nu toată lumea şi-o poate explica...însă Dragostea lui Dumnezeu nu părăseşte pe nimeni şi în final totul va fi bine..şi vei vedea tu însuţi dacă stai să observi, cum te scoate din cele mai grele şi imposibile situaţii. Însă tu trebuie să găseşti ritmul de viaţă care să-ţi facă bine: activităţi artistice care să te motiveze şi să te relaxeze, sport, poate biserică, o rugăciune, întâlnirile cu ceilalţi, dragostea, gandurile bune, optimismul...:)"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712218882 (acum 2 saptamani)

Ești genial omule!mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan Mihalache 0724 638604 (acum 13 ani)

Va recomand sa beti apa Kangen, produsa de un echipament japonez, revolutionar.
Datorita calitatilor sale, aceasta apa pe linga ca rezolva o multitudine de afectiuni, regleaza balanta interna a organismului, inslusiv sistemul nervos. Va rog sa cititi mai multe pe site: www.apaviekangen.ro
Pentru informatii suplimentare va stau la dispozitie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Atacurile de panica sunt precum cutremurele,au intotdeauna replici.
.Cauza atacurilor de panica este de origine psihologica si se rezolva numai prin psihoterapie.
Desigur poti apela la Credinta. la relaxare , la sport ,la medicamente ,,nu este de ajuns ele vor reveni, chiar si peste ani

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fulger mihaela (acum 13 ani)

Inrt-o situatie asemanatoaare am trecut si eu cu baiatul meu .S-a ccertat cu prietena lui la care a tinut enorm si nu a mai fost in stare de nimic.Asa m-am chinuit timp de un an si jumatate.Am fost la diferiti medici.Toti isi dedeau cu parerea recomandindu-mi diferite medicamente si baiatul meu a ajuns o leguma.In disperarea mea am apelat si la un medic naturist reecomandindu-mi un tratament.Nu-mi vine sa ccred ca baiatul s-a reluat serviciul si se simte bine.Va recomand inccercati cu incredere. Tel. 0720325539

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

Am fost si eu la un cabinet unde se recomandau produse naturale si intradevar fac minuni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianimika (acum 13 ani)

cum se numesc produsele???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianimika (acum 13 ani)

eu numai cand ma gandesc la ganduri negreu sau ceva de genu incepe starea de panica da incerc sa ma controlez mai ales noapte nu pot sa dor din cauza asta pffff...ce aiurea macar de eram in romania..am sa vad maine daca gasesc aici ceva naturist sa vad poate ma ajuta si pe mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Concomitent cu o terapie naturista (iti recomand sunatoare, valeriana, passiflora) iti sugerez sa iei si cateva sedinte de terapie online.
Aceste sedinte iti vor oferi o trusa de prim ajutor cu care sa faci fata acestor stari proaste. Vei invata cum sa contracarezi atacurile de panica chiar in faza de inceput, cum sa te relaxezi, cum sa gandesti intr-o maniera care sa te ajute.
Pana atunci pot sa-ti trimit cateva exercitii. daca ma contactezi pe emailul personal.
Mult succes!

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianimika (acum 13 ani)

v-am trimis email...ast rasp dumneavoastra multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sanda Morar (acum 8 ani)

de vreo saptamana am avut dimineata la trezire pulsul 117 si tensiune . A doua zi am fost bine , dar a treia zi pulsul a fost 158 si tensiunea 16 cu 9 , cand mam dat jos din pat aveam impresia ca nu ma pot trezi si am avut senzatii puternice de voma ca niste spasme. Am mers insotita la urgente unde credeam ca voi muri, miau facut EKG si analize de sange apoi mau dus pe carucior la neurolog .Mau intrebat daca lucrez su leam spus ca sunt pensionata gr 3 de la psihiatrie . Atunci miau scos branula pe care miau puso ca sa ma interneze la cardiologie pentru investigatii si au zis ca Daca nu e nimic organic este psihic si mau trimis la psihiatrie unde am stat internata cateva zile si acum am tratament acasa si ma simt in continuare foarte rau !Atacuri de panica am mai avut si de un an de cand am si hipertensiune mi se face frica cand imi creste si fac atac de panica !Ajutatima , va rog !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina (acum 13 ani)

Da, am urmat si eu tratamentul recomandat de dna. Fulger Mihaela ,chiar pot spune ca sunt foarte multumita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3