Cred ca am atacuri de panica raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de iuliaiulia cu 13 ani in urma

Buna ziua.Am 17 ani si cred ca sufar de atacuri de panica.In urma cu cateva luni am suferit un accident in bucatarie,m-am ars cu ulei incins.arsurile fiind de gradul 3.M-am speriat foarte tare,intrasem intr-o stare de soc.Intr-o zi m-a cuprins o frica si m-am gandit ca as putea fi insracinata fara sa fi avut un contact sexual,devenisem paranoica crezand ca spermatozoizii trec prin pantaloni si asa as fi ramas insarcinata.Mi-a venit si menstruatia si tot nu ma linisteam.Acum mi-e frica de sex .Ma simt vinovata de faptul ca m-am sarutat cu prietenul meu,ca ne-am imbratisat,ca ma masturbam.Nu stiu ce sa ma mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Ema (acum 13 ani)

Nu exagera. Nimic din ce ai facut nu e de condamnat. Si daca ai fi facut sex (protejat, desigur), nu ar fi trebuit sa ai remuscari. Este corpul tau si alegerea ta ce faci cu el. Nu are nimeni voie sa te pedepseasca. Tu ai facut un mic sindrom anxios de care nu trebuie sa te sperii. Ia niste Magne B6 si incearca sa iti spui singura ca nu ai nimic. Fa-ti la nevoie analizele, ca sa fii si mai linistita. Si pe urma cand te apuca gandurile, gaseste-ti o ocupatie, ori de care (scrie un sms, fa curat in casa, iesi si uda gradina, fa ordine, orice!). Tine cont de faptul ca nu, spermatozoizii NU trec prin pantaloni, ca nu se ramane chiar asa usor gravida, si doar prin contact sexual (chiar fara ejaculare inauntru, insa cu penetrare). Sarutul si imbratisarea sunt unele din cele mai frumoase lucruri care ti s epot intampla cu iubitul tau. Masturbarea te ajuta si psihic, si fizic, si emotional, si nu este nimic interzis. Si eu am facut-o si o fac si recomand tuturor femeilor sa o faca.
Daca nu reusesti sa scapi singura de aceste ganduri, desi sunt convinsa ca poti, apeleaza la un medic psiholog. Si nu te stresa, ca nu ai nimic. Esti o tanara normala si sanatoasa!
Pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliaiulia (acum 13 ani)

multumesc frumos .esti o dragutza :-* am fost la medic si mi-a fost asa de rusine sa i spun p***aile mele...:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ti-ar fi de mare ajutor sa mergi la un psihoterapeut ca sa poti intelege ce se intampla cu tine si sa-ti descoperi propriile resurse pentru a depasi aceste stari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Carmen (acum 13 ani)

Te sfătuiesc să te spovedeşti la un preot. Este bine întâi să cauţi un Îndrumar de spovedanie, la o biserică, să îţi poţi da seama dacă ai greşit cu ceva faţă de semeni, faţă de tine însuţi şi, nu în ultimul rând, faţă de Dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: