Cancer sau anxietate? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Utilizator11579968006 cu 4 ani in urma

Buna seara oameni dragi, sunt o persoana foarte ipohondra de felul meu dealungul vietii am avut mai multe episoade in care credeam ca am cancer, prin 2015 am facut febra ca tot omu de altfel, am intrat pe internet si am cautat febra si stare generala de rau, al 2lea in lista era cancerul limfatic(limfomul), am inceput sa ma caut de ganglioni si am gasit cativa pe gat am intrat in panica si a 2ua zi repede la spital(cfr ploiesti) acolo am fost consultat de un chirurg care a gasit o multime de ganglioni inflamati(panica totala), imi da ogramada de analize sa le fac de zeci de virusi sau microbi hemoleucograma raze eco etc, imi spun ca nu am nimic desii eu ma simteam rau, am fost la urgente am vorbit cu un chirurg sa ma opereze si sa trimit ganglionii la anatomie patologica, zis si facut am facut si asta pana sa imi iasa rezultatul sunam eu la laborator ma dadeam drept doctorul oprea si intrebam de rezultat, in urma biopsiei a reiesit o limfadenita cronica recreativa(nu era cancer) dar nu mam oprit aici, continuand sa imi fie rau am sunat la bucuresti la afideea sa imi fac un pet-ct, lam facut si pe ala am dat 51 de milioane bani vechi si acolo fara rezultat scria doar activitate metabolica colo colo nimic concret, dezgustat de sistemul din romania am plecat in italia la nu mai stiu ce profesor universitar care si ala sa imi spuna ca nu am nimic decat un metabolism accelerat, am plecat de acolo dezgustat am venit acasa in romania mam apucat de bautura de anturaj de furat etc si nu mai am avut nimic ma simteam eu din nou, a trecut 4 ani de atunci in care mia murit si tatal mam despartit si de fosta sotie si mai multe belele, mam recasatorit mam angajat in constructii mergea totul bine eram forta de om ma simteam invincibil eram multumit de mn si fizic si psihic dar in vara lui 2019 ma mancat in fund sa plec din constructii pe pompe funebre, de atunci viata mea sa schimbat radical din nou , stari de rau zilnice ameteli slabiciune dureri de cap si multe altele de care nu va mai spun iar din nou tomograf total ganglionii sunt tot acolo(prietenii mei) un ficat marit (lobul drept 190mm) o sinuzita niste probleme la coloana nu stiu denumirea era ceva cu ingustate posterior si cam atat, tot imi e rau am facut iar analize la sange care au iesit neasteptat de ok adica eu credeam ca la cum ma simt nu mai prind saptamana cealalta si credetima pe cuvant ca nu stiu unde sa mai merg mam plictisit de doctorii care imi spun ca nu am nimic ca sar putea sa fie de la aia sau de la aia nici ei nu stiu caut simtomele pe net dar nu gasesc nimic asemanator mie, ei zic sa nu o iau cu capu pai cum sa nu o iau cu capu daca ei habar nu au ce am am fost la internist/hematolog/neurolog/ neurochirurg/dermatolog etc, psihologul meu zice ca nu am cancer dar cum sa cred eu un om care nu are experienta in medicina(avea un aparat dala cu biorezonanta) scuzatima ca am scris asa sper sa intelegeti si sa ma indrumati si dvs. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum 4 ani)

Bună seara!

Într-adevăr psihologii nu sunt absolvenți ai unei facultăți de medicină, dar dacă dumneavoastră aveți o încredere sporită într-o informație venită de la un medic, de ce nu vă faceți o programare pentru un consult la un medic psihiatru?
Este posibil ca tratamentul medicamentos și psihoterapia să funcționeze mai bine.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă rog să mi le adresați.

Numai bine!

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Utilizator11579968006 (acum 4 ani)

Doresc sa va intreb la ce medic ar trebuii sa mai merg si ce investiagtii sa mai fac ca nu mai pot . Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11579968006 (acum 4 ani)

Sau ce sanse sunt sa am cancer si medicii sa fie incapabili sa descopere sau sa ma trateze cu superficialitate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum 4 ani)

Cu mai mulți ani în urmă am lucrat cu o persoană a cărei simptomatologie era similară cu cea pe care o descrieți dumneavoastră. Neâncrederea în medici și în analizele medicale a determinat acea persoană, care lcouia în Canada, să vină la București pentru a relua analizele medicale, deoarece considera că medicii de acolo, nu sunt în stare să descopere problemele pe care le are.
Aceste gânduri intruzive legate de neâncrederea față de rezultate medicale și medici sunt definitorii pentru această afecțiune.
Din păcate aceste persoane, cheltuiesc sume importante de bani pentru repetarea analizelor, înainte să ajungă la concluzia că suferă de o afecțiune psihologică.

Recomandarea mea pentru dumneavoastră este să mergeți la un medic psihiatru, de preferat la oclinică privată, pentru a vă acorda mai mult timp, să urmați tratamentul medicamntos prescris, iar în același timp să mergeți la psiholog pentru psihoterapie, de preferat cognitiv-comportamentală.

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11579968006 (acum 4 ani)

Acum 4 ani in 2015 cand vam posvestit problema care a fost atunci dupa ce am plecat din italia si acel profesor care mia spus ca nu am nimic mam intors acasa si am incercat sa uit acel episod, simptomatologia a disparut si imi revenisem singur fara ajutor special iar din noiembrie cand au debutat iar anunite simptome am inceput sa alerg din nou din doctor in doctor, ma gandesc ca jobul meu nou (pompe funebre) sa imi accentueze starea de depresie si anxietate, astazi o sa ma duc la urgente orl pt ca simpt un nod in gat si nu pot sa inghit si imi este teama din nou sa ni fie vreo tumoare. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum 4 ani)

Sigur, puteți merge la spital, dacă considerați că acest lucru vă mai calmează, dar nodul în gât este un simptom foarte des întâlnit în anxietate.
Înțeleg că vă este greu, dar consider că puteți învăța să gestionați stările de anxietate și/ sau depresie într-un proces psihoterapeutic.
Cred, de asemenea, că dacă intensitatea acestor trăiri este ridicată sau foarte ridicată o medicație anxiolitică, prescrisă de medicul psihoatru, va fi în folosul dumneavoastră.
Există soluții pentru problemele cu care vă confruntați.
Dacă vreți, psihoterapia este un tratament prin care veți dobândi niște instrumente pe care să le folosiți pe termen lung, în timp ce tratamentul cu medicamente este instrumnetul care acționează pe termen scurt pentru diminuarea, calmarea stărilor pe care le aveți.

Numai bine!

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11581543386 (acum 4 ani)

Mergeti la un psihiatru el este in masura sa va dea tratamentul necesar nu mai cheltuiti bani in alta parte.Si eu am avut probleme si numai psihiatrul ma facut bie,sa nu credeti ca daca mergi la psihiatru esti nebun. nuuu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: