Atacuri de panica raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de calin_adrian90 cu 12 ani in urma

Am 43 de ani si am anxietate si atacuri de panica de la varsta de 21 de ani am luat si xanax, amitriptilina, asentra. si degeaba sant disperat nu stiu ce sa mai iau am si o tahicardie sinusala sa fie tot de la atacuri de panica va rog daca se poate sa imi da-ti un raspuns cu respect va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Din relatarea dvs. inteleg ca sunteti diagnosticat cu aceste tulburari de comportament de catre medic si ca urmati un tratament medicamentos.
Va sugerez si tratamentul psihoterapeutic.Combinand aceste doua tipuri de tratament, cu multa rabdare, in timp, puteti avea mai multe sanse de vindecare,...
Un astfel de tratament va poate dezvolta si va poate oferia la nivel psihic si emotional:
1. mai multa incredere in dvs. si forta interioara
2. puterea de a controla emotiile si sentimentele dvs
3. capacitatea de a vindeca suferintele din trecut si din prezent
4. energie si motivatie pentru atingerea obiectivelor care va fac fericit si implinit
Toate aceste beneficii, pe care vi le poate oferi tratamentul psihoterapeutic va pot ajuta
sa dezvolti o atitudine puternica si echilibrata, fara extreme sau excese.
Cand veti constientiza care va sunt emotiile prietene si care sunt cele distructive, veti putea sa le controlati.
Prin constientizarea emotiilor ascunse veti fi dvs. la conducerea vietii dvs!

Alegerea va apartine!

Cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

calin_adrian90 (acum 12 ani)

in acele momente nu mai am cum sa ma gandesc la ceea ce mi-ati relatat dvs fiindca cel mai des mi se intampla noaptea ma trezesc cu aceste atacuri de panica fara sa ma gandesc la ceva anume si ii deranjez pe toti din casa sant foarte speriat am mai incercat sa iau asentra sau xanax si am dureri mari de cap am incercat sa ma duc si la servici nu mai am rabdare la program si plec acasa va rog din tot sufletul daca puteti sa imi dati cateva sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Tocmai asta am incercat sa va explic, psihoterapeutul nu da sfaturi ci lucreaza cu materialul clientului, ...este nevoie de o mica investigatie a istoricului dvs de viata,...
De exemplu, atunci cand mergeti la medic, acesta mai intai va indica o baterie de teste, in urma rezultatelor analizelor, acesta va pune un diagnostic si va prescrie un tratament,.. acelasi lucru se intampla daca mergeti si la psiholog, ...
Mai sus am incercat sa va expun beneficiile de care puteti beneficia alegand un serviciu specializat.

Cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara dle Calin_Adrian90,

Imi pare rau sa aud ca va confruntati de atata timp cu aceste stari! Imi imaginez ca nu v-a fost tocmai usor!
In aceasta perioada, ati incercat numai tratamentul medicamentos?
Daca ati incercat timp de 22 de ani (o perioada foarte lunga) numai tratament medicamentos si inca nu ati scapat de atacurile de panica si de starile de anxietate inseamna ca acest tratament nu este suficient ptr dvoastra.
Va recomand sa apelati cu incredere la tratamentul psihoterapeutic. De preferat, sedintele de psihoterapie cognitiv- comportamentala sunt printre cele mai eficiente in tratarea anxietatii si a panicii.
Cu ajutorul acestor sedinte, veti intelege ce se intampla cu dvoastra, atat din punct de vedere fiziologic, cat si din punct de vedere al felului de gandire. Va veti insusi anumite tehnici specifice care sa va ajute sa controlati aceste stari.Intelegand aceste aspecte complexe despre dvoastra, veti invata sa gestionati aceste stari, pana le veti ameliora, ba chiar vor disparea complet.
Chiar daca nu va amintiti noaptea la ce va ganditi, nu inseamna ca nu va ganditi la nimic. Psihicul nostru , are atat un nivel constient, cat si un nivel inconstient.
E foarte neplacut si chinuitor sa aveti anxietate si atacuri de panica o saptamana, cu atat mai mult 22 de ani. Tocmai din acest motiv, mai ales ca metoda folosita(medicatia)nu v-a ajutat cum ati fi vrut, explorati si o alta metoda, psihoterapia cognitiv- comportamentala.
Mult succes, echilibru interior, armonie si zile senine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina (acum 12 ani)

buna.......si eu ma confrunt de 5 ani cu atacuri de panica,sunt episoade f neplacute din vitata mea am o familie,un copil un sot, mama ,frati
...........toti sufera din cauza mea
am fost diacnosticata cu depresie cu atacuri de panica
iau anax,magne b6 si imovane pt insomii
nici nu dorm
mi am dat si bila peste cap ...........tot organismul
sunt distrusa..........vreau sa lupt sa fiu ca inainte dar nu pot........plang f mult......specific am 32 ani...........daca aveti aceeasi problema ca mine id ul meu e katymaryus.poate vorbim si ne incurajam unii pe altii.................multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

calin_adrian90 (acum 12 ani)

incearca in momentele acelea sa comunici cu cineva din familie fie noapte fie zi gaseste orice motiv da drumul la tv sau da drumu la radio inainte sa te culci incearca sa uiti acele momente daca tot insista atacurile de panica bea un pahar cu apa rece eu am cumparat de la farmacie calcium vit d3 incearca cu asta si o sa te simti mai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramely (acum 12 ani)

Buna seara ! Am aproximativ un an de când am simțit pe pielea mea aceasta "stare"(atac panica),probabil ca știți foarte bine ,este groaznic.Ceea ce mă determinat sa va scriu este rezultatul la care am ajuns ,studiind pe propria piele, fiecare simptom.Am fost si sunt o fire puternica ,dar aceeasta" stare" m- a zguduit puternic,dar am învins -o.Cum?....pornind de la ideea ca nu mă doare nimic -de ce sa iau medicamente?pentru frica?Frica mi-am creeat-o singura ,reactionand in exces la intamplarile din trecut .Mi-am refuzat pshigolog .pt.ca el nu mă cunoaște mai bine de cât mă cunosc eu.Va recomand tuturor sa aveți încredere in voi si sa mai selectati din tot ce va inconjoara .nu tot ce este in jur va privește in mod direct .Eu am studiat fiecare simptom si l-am învins ,pe rând .Sunt convinsa ca nu o sa mai apară niciodată ,pt.ca nu o sa- i dau voie .Din familia mea nu știe nimeni ca eu am avut aceste trairi pt ca am considerat ca o sa se ingrijoreze si o sa mă panicheze si mai tare.am fost si sunt credincioasa ,cu siguranță a fost cineva lângă mine care mă iubeste mult.In noi este si raiul si iadul ,dumnezeu te lăsa sa alegi unde vrei sa stai .va doresc sănătate .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramely (acum 12 ani)

Încercărcati sa nu va mai ganditi ! Gândul este ca un o apa mare curgatoare care face parauri .dacă apa nu este alimentata sa facă parauri ,seaca.gândul creează ganduri dacă este accesat,iar de nu,dispare(seaca)stiu ca nu e ușor dar incercati.ocupati-va mintea si lăsați fricile sa vina la voi ca sa le învinge-ți.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eugen (acum 12 ani)

depresia,anxietatea si atacurile de panca sunt strins legate intre ele si va marturisesc ca am trecut prin fiecare din ele....daca prima oara nu intelegeam ce se intimpla cu mine si am trecut destul de greu prin asta...a doua oara dupa 5 ani de la primul caz mia fost mai usor sa inteleg ce se intimpla cu mine si de a cea recuperarea a fost relativ usoara...dupa 3 luni ma simteam normal....desigur ca am continuat medicamentatia....anul acesta din cauza mea ,ca nu am reusit sa gestionez normal si firecs o situatie de criza prin care am trecut cu familia am facut o noua criza de anxietate urmata de o usoara criza de depresie....am trecut din nou la tratament medicamentos...bineinteles dupa vizita la medicul psihiatru.....in concluzie ,acum imi dau seama ca motivul acestor crize suntem tocmai noi insasi,modul nostru de gindire si de comportament in fata unor situati de criza...eliminam rationalul si ne adincim in negativism....dam amploare frici si a temerilor nejustificate....ne intrebam obsesiv de ce mi se intimpla mie asta si nu mai credem ca esxista cale de iesire......fals ,oamenii bun....viata e simplq ,doar noi o facem complicata....exista o singura cale eficienta de a scapa de aceste stari...in afar de medicamentatie care recunosc ca este eficienta mai e nevoie si e obligatoriu sa ne schimbam modul de gindire....nu ma mai intreb acum de ce mi se intimpla tocmai mie ,nu ma mai intreb, daca sunt un om bolnav ,pur si simplu imi spun sec....mi se intimpla si vreu sa imi revin cit se poate de repede,spun in mintea mea stop oricarui cind negativ,ma fortez sa nu ma mai gindesc la el,in loc sa ma gindesc la lucruri negative si sa le maresc amploarea in mintea mea de ce sa nu ma gindesc la lucrurile frumoase din viata mea,cu toti avem astfel de lucruri pozitive in minte...nu mai spun dece?...spun acum de ce nu?iati inima in dinti....lupta zi de zi cu temerile tale.....invatate sa nu iti mai fie teama.....gindestete ca e doar vorba de o perceptie gresita de a privi viata.....fi optimist cu tine ,fi nesimtit cu viata in sensul ca nu mai trebuie sa te gindesti latoate problemele,traeste prezentul,nu iti fa griji pentru viitor.....fiti veseli si iubiti oamenii din jurul vostru,invatati sa zimbiti zilnic......si acum ca probabil va ginditi ca sunt dus cu capul va lasi va va spun din inima......va puteti face bine cu siguranta din aceste crize....aveti incredere ca totul va fi bine...ginduri bune pentru toti cei care mi-au citit acest text ,va iubesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stef (acum 12 ani)

Tocmai aveam un atac de panica si m''''ai ajutat sa il depasesc! Sunt sigur ca esti o persoana puternica si curajoasa! Am aproape 20 de ani,si de un an am atacuri de panica...Am fost la psiholog,le stiu cauza,stiu de ce sunt asa! Si in ultimele luni am reusit sa depasesc cu usurinta cam 80% din ele. Dar acel 20 % ma cam sperie si nu stiu cum sa scap definitiv de depresie,de atacurile astea urate de panica...Crezi ca ma poti ajuta? Da''''mi add pe mess daca ai putin timp la dispozitie pt mine: "Lupu92"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

calin_adrian90 (acum 12 ani)

asa am crezut si eu ca nu mai am probleme 1 an de zile cu aceste atacuri de panica dar au revenit am incercat cu mai multe medicamente xanax asentra amitriptilina si degeaba am incercat alte metode si au dat rezultate in acele momente de panica cautam sa indepartez acele ganduri prin a ma uita la tv chiar si noaptea, inainte de culcare dadeam drumul la radio si ascultam muzica in surdina, bei un pahar cu apa rece. id-ul mess calin_adrian90 oricand accept cu mare placere sa comunicam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

casiana (acum 10 ani)

Cred ca toata lumea are atacuri de panica si stari de anxietate mai ales in 2013 ,stresul de la slujba ,familie ,incertitudine ......Si eu fac parte din aceasta categorie de vreo 3 ani in special .Perioadele de bine si rau alterneaza .De un an iau xanax ,am luat cate unul pe zi cateodata maxim 2 ,iar seara luam stilnox si pe urma imovane.Un timp a fost mai bine ,ma bucuram ca dorm bine 6-7 ore si dimineata ma trezeam cu pofta de viata.Preventiv luam un xanax ,nu intotdeauna uneori uitam si gata de munca ,ca 10 ore in medie pe zi ,in stres ,agitatie ......Din ianuarie lucrurile au luat o intorsatura inspre rau ,adica atacurile de panica si anxietate sunt mult mai acute si din cauza unei probleme la una din firmele la care sunt administrator la un moment dat s-a instalat si o depresie ,o oboseala parca cronica ....am inceput sa iau xanax ( de 0,25) cate 2 sau 3 ori pe zi si de curand cate 50 mg de zoloft ,de fapt de 2-3 zile .Nu stiu de cand iau zoloft ma simt oarecum sedata ,am citit cu atentie prospectul si se pare ca asa e la inceput ,se poate chiar sa ti se para la inceputul tratamentului ca se accentueaza starile de panica si de anxietate ..sper ca in curand sa fie mai bine.E adevarat ca seara dupa ce iau zoloft simt o amorteala si parca mi se adancesc ochii in orbite plus ca inainte de culcare mai iau si imovane deci la 22 -23 sunt adormita total si 6 dimineata sunt in picioare .Problema este ca dimineata incepe atacul de panica ,nelinstea generala ...Nu stiu probabil ca dupa un an de xanax s-a acutizat starea de dependenta dar nici nu as vrea sa cresc doza de xanax ...E adevarat ca ma simt foarte bine dupa xanax dar cred ca de 3 ori pe zi ce fac de o saptamana ste deja prea mult . Nu stiu as dori un sfat sau o schema de tratament o parere ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11555830479 (acum 4 ani)

Cum va mai simtiti? Si eu am acele stari ca ale dv. Cum le-ati tratat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: